Skocz do zawartości

[opony] Kompatybilność opon z obręczami


Miecho87

Rekomendowane odpowiedzi

7 minut temu, Maniek79 napisał:

Panowie proszę o pomoc

Posiadam rower Kross Level 2,0 mam teraz opony SCHWALBE SMART SAM 29x2.1, czy mogę założyć taki rozmiar Schwalbe Hurricane 29x2.25 Performance Addix

Bardzo dziękuję za odpowiedz

Napisz jaka jest obręcz np. 622x22c ITP...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Czesc posiadam rower specialized sirrus comp 2007 , jaki rozmiar opon grawelowych wejdzie ?

  • Tylna opona Gatorskins, 700x28c Gatorskins ()
  • Szprychy Nierdzewne 14g, proste
  • Piasta tylna Specialized kuty stop, 28 otworów, podwójnie uszczelnione łożyska kulkowe, proste szprychy, kaseta, QR
  • Piasta przednia Specjalistyczny kuty stop, 24 otwory, podwójnie uszczelnione łożyska kulkowe, proste szprychy, QR
  • Tylna obręcz Jalco GX460, potrójna ścianka ze stopu, obrabiane ściany boczne z rowkami na wskaźnik
  • Przednia obręcz Jalco GX460, aluminiowa potrójna ścianka, obrabiane ścianki boczne z rowkami wskaźnikowymi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim rowerze najlepiej samemu zmierzyć albo wybrać się do sklepu rowerowego, niech coś dobiorą. Ale stary fitness z hamulcami obręczowymi, nie liczyłbym na wiele, może 32-35 mm wejdzie na styk.

Bardziej niż obręcze ograniczają cię zaciski hamulcowe i prześwity w ramie, przeważnie z tyłu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam, 

Prosze Was o pomoc. Mianowicie posiadam obrecz '29, 622-17. Kupujac rower na tej obreczy zamontowana byla opona o wymiarach '29, 52-622 / 29x2.1. Wszystko bylo dobrze. 

Chciałem zmienić teraz opony na ciensze ze wzgledu na jazde po dluzszych asfaltowych trasach. Z tego co czytalem moge zalozyc opony 28 cali. Kupilem opony o wymiarach' 28, 40-622 / 28 x 1 5/8 x 1 1/2.

Nijak nie moge zalozyc jalby ranty obreczy byly za waskie lub zbyt niska wysokosc opony. Prosze Was o porade co jest zle lub ewentualnie jakie opony kupic pod obrecz lub obrecz pod opone 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Może potrzebne będą łyżki i odpowiednia kolejność działań ?  Najpierw zakłada się jedną stronę, a potem drugą pomagając sobie pod koniec łyżkami. Wąskie obręcze pewnie nie pomagają, tyle że opony mają być węższe, więc teoretycznie powinno być łatwiej. Zakłada się kończąc przy wentylu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, leruan88 napisał:

Witam, 

Prosze Was o pomoc. Mianowicie posiadam obrecz '29, 622-17. Kupujac rower na tej obreczy zamontowana byla opona o wymiarach '29, 52-622 / 29x2.1. Wszystko bylo dobrze. 

Chciałem zmienić teraz opony na ciensze ze wzgledu na jazde po dluzszych asfaltowych trasach. Z tego co czytalem moge zalozyc opony 28 cali. Kupilem opony o wymiarach' 28, 40-622 / 28 x 1 5/8 x 1 1/2.

Nijak nie moge zalozyc jalby ranty obreczy byly za waskie lub zbyt niska wysokosc opony. Prosze Was o porade co jest zle lub ewentualnie jakie opony kupic pod obrecz lub obrecz pod opone 

Czasami podczas ostatnich cm zakładania opony dzieje się tak, że po przeciwległej stronie opona już wskoczy i zaklinuje się w rancie obręczy co za tym idzie - nie naciągniesz już opony więc trzeba sprawdzić czy cała opona leży w środku obręczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

 

 

 

 

Siemka, proszę o pomoc.

 

Po pierwsze chciałbym zmienić opony w Unibike Flash z 2021. Jeśli się nie mylę to obręcz koła to 28" Shimano 29 DISC SHIMANO MT200 i założone są tam opony IMPAC SMARTPAC / 28X1.65. Zastanawiam się po między Schwalbe Smart Sam 1.75 a 2.1 (29cali)o ile te drugie w ogóle się tam zmieszczą 🙄. Moja jazda to miasto/teren w proporcjach 60-40 i tu właśnie moja rozkmina: czy dużo stracę z komfortu jazdy po asfalcie jeśli założę 2.1? Jeśli różnica ma być znacząca to wolę tracić kosztem jazdy w terenie niż po mieście.

 

2 pytanie: czy mogę założyć oponę Schwalbe na inne koło niż to powyżej tj. na STARS J19SE 32H 28″ i chodzi mi tu czy te koło nie odstaję od tego powyżej co do wytrzymałości/nośności ponieważ jeżdżę z dzieckiem w foteliku i taki zestaw trochę waży. Wolałbym nie ryzykować jeśli ta obręcz jest jakościowo gorsza i miałaby się "złożyć" 😋

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z komfortu nic nie stracisz, jak już to z prędkości.

Ale obawiam się że 2.1 tam nie wciśniesz. Race King 2.0 wchodzi do crossowych ram Unibike "na styk" i to chyba maksimum, także celowałbym w opony 1,75-1,95. 

A to drugie koło to też chyba z jakiegoś Unibike, one są na obręczach Stars właśnie, i tak opisywane. Jak to koło z Unibike to jest na dobrych szprychach złożone i w miarę solidnie, spokojnie fotelik zniesie. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co powiesz na Continental Double Fighter? Tam jest 2.0

Te drugie koło to od Vellberg Explorer 3.2- ogólnie fajne oni rowery składają na niezłych podzespołach ale nie wiem czy przypadkiem na kołach nie oszczędzają bo przecież gdzieś to się musi zgadzać z równaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No słusznie obstawiasz, w tego typu rowerach oszczędzają właśnie na kołach/szprychach, także mogą wymagać częstszego centrowania. Pakowałbym tyle opony ile się zmieści w ramie, to nieco odciąży koła. 

Double Fightery bardzo polecam, przede wszystkim szybkie i bardzo ciche na asfaltach, w terenie sobie radzą, mam je w rozmiarze 700x37c i 29x2.0. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi obręczami to rzeczywiście nie będę świrował i wrzucę na te pierwotne.

Podobają mi się i korcą te Double Fightery. Pomierzyłem odległości do widelca i wszystkie możliwe "ocierające" miejsca i w najwęższym miejscu mam po ok. 1,5 cm z każdej strony przy założeniu, że obecna opona ma ok. 44,5 mm. A Double Fightery ok. 50mm i chyba zaryzykuję bo z moich wyliczeń wynika, że powinien być jeszcze delikatny zapas(co najmniej 5mm). Błotników będę się pewnie musiał pozbyć ale aż tak mocno mi na nich nie zależy 😋

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Mam rower po ojcu (stara szosa Favorit, którą sobie przerobił na singlespeed), chciałbym go odświeżyć i mam zagwozdkę z oponami. 

Aktualnie na kołach są styrane opony Vittoria Zaffiro 700x23C / 23x622. 

Ja chciałbym zrobić z niego rower do miasta i to dość deszczowego więc myślałem o szerszych oponach, ale też o lepszej przyczepności. Czy można zamontować coś z miejskich/trekowych w rodzaju Schwalbe Marathon/Vittoria Randonneur (28x600)? Dobrze rozumiem, że to ten sam rozmiar czy niestety będzie problem z obręczą? Czy zostać przy szosowych produktach ale 28? Na oko widelce poradzą sobie z takim rozmiarem.     

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Czolem

Lekkie rozbudzenie tematu dla teoretykow  :) Posiadam obrecze 622-19c (level b3 2017/18) i po kilku latach stwierdzilem, ze zmienie jeden laczek, chociaz oba popekane . Fabrycznie byl smart sam 2.1 (54-622), a ze je ogolnie lubie to mysle wrzuce 2.25 (57-622). Szczerze to myslalem, ze na 90% nie wcisne tego na tyl, ale otoz to! Napompowalem to do 1.5 bara, troche podociskalem tylkiem, potem do 3.5. Wąsy nie dotykaja widelca, co jest dziwne (w zakretach pewnie wydra, bo nawet 2.1 potrafilo trafic).

No coz, mialo sie nie zmiescic. Podejrzewam, ze opona sie rozklepie, jak sie pojezdzi, dobrze szacuje?:) Z oznaczen opony wszystko to samo, poza szerokoscia no i tutaj lite-skin w drucie. 

Skad takie pytanie - otoz moj staw skokowy jest uwieziony w gipsie i poki co nie jestem w stanie jednoznacznie stwierdzic, czy laczek jednak sie przyjmie :) Moze ktos sie orietuje. Jezeli nie to coz, kogos posadze albo kiedys sam wsiade i dokoncze historie. Chcialem zmienic obie, no ale to proba, moze na przod dalbym cos ciut szerszego ale sie przyblokowalem tym eksperymentem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.06.2022 o 05:43, bogus napisał:

Mało prawdopodobne, żeby do roweru do kolarstwa górskiego nie wchodziła tak popularna opona jak w rozmiarze 2,25. Różnica pomiędzy 2,1 a 2,25 jest minimalna - 3 mm.

Pokaż ile masz obecnie miejsca w ramie z założonym kołem.

ping pong - na forum system powiadomien troche kuleje :) jak widac, krossowi zajelo troche czasu, zeby pojsc po rozum do glowy. Krotszy widelec nie szedl w parze z szerokoscia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam na obręczach Mavic A119 o szerokości 19 mm opony Tufo Speedero 40 mm, na dętkach light. Producent zaleca do tyctkami?h opon - bez dętek - obręcz 21 mm i więcej. Opony mi weszły na Maviki, ale żeby się ułożyły, potrzeba było obficie ludwika i solidnego ciśnienia. Teraz chodzą jak zegarki, choć profil jest dość wypukły - jeździ się bardzo OK, pewnie na bardziej płaskim profilu byłoby jeszcze lepiej.

W czym rzecz. Do drugiego roweru, który składam, mam kupione Tufo Thundero 40 mm i zamówiłem inne obręcze (bo A119 są tylko czarne, a potrzebuję srebrnych) i jakimś cudem nie zauważyłem, że one mają tylko 18 mm - to Alexrims DH19. Te koła też planuję pod cienkie dętki. Zakładał ktoś Tufo 40 mm na obręcz 18 z dętkami? Jak to wygląda? Czy ten 1 mm mniej zrobi istotną różnicę w profilu opony? Bo nie wiem, czy, jeśli już 19 mm jest na styk, od razu tych obręczy nie odesłać i nie szukać `19 mm. 20 i więcej mm srebrnych nigdzie nie ma. Dodam, że hamulce v-ki drastycznie zawężają mi pole poszukiwań, niestety...

A są w ogóle na rynku obręcze tubelles pod v-ki o szerokości ok. 20-22 mm? Ja nie widzę nigdzie i podejrzewam, że w erze hamulców tarczowych takie coś nie istnieje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...