Skocz do zawartości

[opony] Kompatybilność opon z obręczami


Miecho87

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie mam pytanie czy na koła Bontrager Camino 28 - 622 x 18 wejdzie mi opona Michelin 23c ? według tabeli niby jest poza skalą ale pytam się czy może ktoś z Was próbował coś takiego zrobić w swoim rowerku. Mam niestety same opony bez dętek jakbym miał to bym sprawdził czy pod ciśnieniem się rozszerzy dociskając do ścianek wewnętrznych obręczy koła, czy takie wariacje sa bezpieczne ?. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Obręcz Mavic XM719 o szerokości wewnętrznej 19mm. Czy dam radę założyć oponę RoRo 2.35 lub X-King 2.4 bez mocno wyczuwalnych negatywnych skutków, zbyt szerokiego laczka do tej szerokości obręczy na przednim kole? Nie wiem na ile ma tu znaczenie waga kolarza (100kg) ale opony były by pompowane raczej w okolicy 2 do 2,3 bar. Czy takie ciśnienie uchroniło by już je przed falowaniem w zakrętach? A może jednak odpuścić sobie te szerokości i kupić 2.25, problem jednak w tym, że jako kierunkowa ma dobrze trzymać i prowadzić w piachu? Jest może szansa, że jedna z nich wypada węższa, tylko która, którą wybrać dla tych 19mm?

 

Inna opcja to sprzedaż kół i zakup nowych na obręczy 21 do 24mm. Niestety wiążą się z tym koszta, których chcę uniknąć bo obecne koła są praktycznie nowe. Jak źle by miało się jeździć na 2.35/2.4 to wybrał bym 2.25 i poważnie pomyślał o wymianie obręczy by całość zagrała prawidłowo. A właśnie, pod 2.25 do 2.4 jaką szerokość obręczy najlepiej byłoby wybrać?

Edytowane przez Arni220
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Czy na opona 700X38C da radę na obręczy o szerokości wewnętrznej 14 mm? Mam obawy, tabelki wskazują, że 32 powinien być max, ale jeżdżę teraz na oponach 35C i nie mam problemów, z drugiej strony w nieskończoność nie można tego naginać ;) Czy ktoś z forumowiczów może ma doświadczenia z podobnymi szerokościami opon na podobnej obręczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam takie pytanie.

Zakupiłem ostatnio Rometa Sport i teraz szukam jakichś gum do niego.czy 27x1 1/8 wejdzie na obręcze ZZR takie jak w orginale były w tym rowerze?

 

Na rometowskie obręcze 27x1 1/8 wchodzą szytki 28". Nie gwarantuję oczywiście, że każda wejdzie ale Vittoria Rally 21 28" wchodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod normalną 27 mam tylko żadna opona mi tam wejść nie chce bo 27 jest za duże,to myslałem że 28 będzie dobre.

W sumie w teori chyba powinna być lepsza bo w 28 jest mniejsza obręcz (622mm) czyli zasadniczo tyle ile ma stara opona Degum ma ok (620mm średnicy)

obręcze stalowe 20*630

Edytowane przez BorucGT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No kurcze, zgłupiałem. Rozumiem, że fakty wygladają tak:

1. Masz stalową obręcz o rozmiarze 20-630 pod zwykłą oponę.

2. Kupiłeś oponę o rozmiarze 27x1 1/4" czyli pewnie wg ETRTO 32-630 i jest za duża.

3. Miałeś jakim cudem naciągniętą na tę obręcz oponę o średnicy wewnętrznej ok 620 mm czyli 28" Wg mnie, jest to technicznie niemożliwe, stalowy kord musiałby się rozciagnąć o 30 mm!

Proponuję wziąć centymetr krawiecki albo inną elastyczną miarkę i zmierzyć obwód obręczy. Oczywiście nie zewnętrzny tylko w miejscu, gdzie opiera sie krawędź opony, tzw BSD:

bead-seat-diameter.jpg

Podzielić wynik przez 3,14 i otrzymasz średnicę opony wg ETRTO. I do tego rozmiaru dobierać oponę. Jak wyjdzie 630 to ta którą masz powinna pasować. Jak będzie za szeroka to ew. taka:

http://e-bmx.pl/opis/2076144/kenda-k-152-27-x-1-18-28-630.html

Jak wyjdzie 622m to szukac w 28" (ale tez patrz na oznaczenia ETRTO, one są najprecyzyjniejsze).

 

P.S. Romet miał w swoich katalogach stalowe obręcze 28" x 1 3/8 o szerokosci 20mm (model D):

http://mslonik.pl/images/stories/20130605_KatalogCzesciZZR/480_ObreczeRowerowe.jpg

Może masz taką? Obwód osadzenia opony to 1955mm czyli ETRTO 622 mm. Pasowałoby do tego Deguma. Jeśli tak, to szukaj opon 28".

Edytowane przez Garlock
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj byłem po drugą oponę i druga pasuje nornalnie. Pomysł o 28 narodziłs ei dlatego ze pierwsza opona była dużo większa, a opona założona w mojej Meridzie Crossway 40-d (Kenda 700*40c) tak na siłę wchodziła.

Ta pierwsza opona odstawała po napompowaniu dętki o 1cm od grzbietu rafki (miejsca w których zaznaczona jest szerokość)

Druga opona jak piszę wyżej raczej wejdzie bez problemu dziś ją zakładam.

Pozdrawiam i dzięki za pomoc.


Druga opona też jest za duża, chyba kupię 28 , bo tak po chwili kombinowania wejdzie.

Co polecicie z opon  700x28c ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jestem na etapie skladania kół 27.5 aka 650b. Bede jezdzil glownie po lesie Enduro/Trail z czasem na pewno sie bujne w góry. Jakie opony kupic do w.w zastosowan? Jaka szerokosc bo nie chcialbym za waskich opon. Jesli to cos da to obrecze NS Enigma 27.5.

 

PZDR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem całkiem zielony w tych rozmiarach obęczy i opon, mógłby mi ktoś jasno powiedzieć jakie opony mam kupić? ;) W tej chwili w moim Giancie mam 28' 700x400 tyle co udało mi się wyczytać na oponach. Chce wypróbować opony Schwalbe CX Comp i np. na aukcji widzę różne np. 700x30c, 700x35c, 700x38c, 700x40c które będą najbliżej tych co mam w tej chwili?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam serdecznie.Jestem tutaj nowy i mam nadzieję,że mi pomożecie mianowicie, posiadam obrecze alexrims 559x19 6061h-t6 i chciałbym na nie wrzucić w tym sezonie jakieś semi slicki (maxxis detonator 1.50) z racji,że jeździłem dwa sezony w terenie chciałbym ten zaliczyć na szosie.Moje pytanie brzmi czy wejda na te obrecze?A może 1.25? Dodam,że waze dobra 100 dzięki i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...