Skocz do zawartości

[Kask] Po co to komu? Jaki wybrać? Za ile?


Rekomendowane odpowiedzi

Potwierdzam, gąbki się wypinają w Protonie. Bardzo lekki, przewiewny kask. No i wygląda świetnie. Swój sprzedałem, bo kolor mi nie pasował do nowej stylówki, ale trochę za nim tęsknię ;) Na Bikesterze kupiłem za ~650zł, do tych z allegro za pół ceny katalogowej jakoś nie miałbym zaufania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Zmiana roweru wymusza u mnie zmianę kasku na taki, który będzie lepiej chronił tył głowy. Jednym słowem szukam kasku na rower trialowy.  Nie bardzo mam tutaj doświadczenie.

Zależy mi na:

  • systemie MIPS, 
  • niskiej wadze, 
  • dobrej wentylacji - będą jazdy całodniowe również latem podczas upałów, 
  • dobrej ochronie,

Nie zależy mi na:

  • gardzie - dopinanej ochronie szczęki, 
  • montowaniu gopro,
  • reszcie, która nie ma wpływu na bezpieczeństwo, 

Przekopałem internety i wpadło mi w oko kilka modeli:

Kolejność nie jest przypadkowa. Jednak mam pytanie do forumowiczów o to, który z tych kasków będzie najbardziej sensowny. Poza tym liczę na podpowiedzi bo może jakieś ciekawe modele przegapiłem i po prostu o nich nie wiem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zobaczyć ofertę Giro. Mam od nich model Chronicle, zależało mi na tym żeby tył mocniej zaslanial potylice. W tym modelu tak jest, mips, ochrona, niska waga też. Latem w upale na długich podjazdach przypinam do plecaka i jadę bez. Niestety w upały jest w nim gorąco, może dobra chusta by pomogła, spróbuje w tym sezonie.

Mają jeszcze model Montaro, na oko może mieć lepszą wentylację. W testach te kaski zbierały dosyć dobre opinie.

Z tych co podałeś zwrocilbym uwage na pierwsze dwa, trzeci i czwarty nie sa w moim guście. Kask ma sie też podobać.

Możesz jeszcze zobaczyc Sram Troy Lee, wygląda że ma dobrą ochronę tyłu głowy. 

Zapięcie w kasku też ważne, ma być wygodne, lubie jak da się rozpiac jedną ręką. 

 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

wkg Zgodzisz się ze mną, że ludzie jeżdżą w kaskach lub w pasach w aucie nie dlatego, że planują spowodować wypadek ale dlatego, że w razie wypadku może im to pomóc uniknąć poważnych obrażeń lub je zminimalizować? To samo jest z tym o czym wczoraj miałem wątpliwa przyjemność z Tobą pisać.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, dark1 napisał:

A jaki związek jest między pasami pirotechnicznymi, a kaskami dla rowerzystów ?

Oczywisty. Pirotechnika w pasach ma za zadanie zniwelowac luzy między Tobą a pasami. Pierwsze co czujesz to dociągniecie pasami do oparcia, potem uderzenie. Właśnie po to, żeby nie było dynamicznego uderzenia klatką w pasy. Dlatego też tak wazne jest, by kask był dopasowany. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym luzem w kasku, to jest problem, bo nie da się chyba zrobić kasku bez luzu. Trzeba by było robić odlew głowy, tylko co jak komuś urosną włosy? Jakiś tam luz jest dopuszczalny, pewnie im mniej, tym lepiej. Gdzieś widziałem, że luz powinien być na tyle mały, że nie powinno dać się wsadzić palca pomiędzy głowę a skorupę.

No i głowa podczas wysiłku "puchnie", chociaż nie wiem czy to dobre określenie. Zdarzyło mi się kilka razy zapiąć kask, a po godzinie zaczynała mnie boleć głowa. Zluzowanie mechanizmu dawało natychmiastowy efekt. Jak się do tego doda że czasami jeździ się w czapce czy chuście, to chyba jednak kask nie może być dopasowany co do milimetra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy zacząłem swoją przygodę z rowerem to nie używałem kasku, uważałem że jest mi nie potrzebny, nie wygodny, nie praktyczny. W końcu się przekonałem i kupiłem swój pierwszy kask i gdy zacząłem go używać bardzo się zdziwiłem że jest wygodny i po kilku minutach jazdy zapomina się że jest na głowie. Systemy dopasowań w obecnie produkowanych kaskach są tak wygodne i praktyczne że nie ma problemu z ich regulacją. Kask ma tak przylegać że jak pochylimy się przed siebie to nie powinien spaść. Jeśli chodzi o pasek pod brodą to powinien być delikatnie luźny bez uwierania podbródka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kask zacząłem używać dawno temu ale wcześniej także miałem obiekcje. Najbardziej obawiałem się, że będzie mi w nim gorąco. Bezpodstawnie.  Kask bardzo stabilizuje temperaturowo nasz czajnik. Gdy zimno to jest w nim ciepło a w gorące lato chroni od słońca. Jedynie w upalny dzień gdy wdrapuję się w górach po szlaku zdarza mi się go ściągać i przewiesić przez kierownicę. Ale przy zjazdach być musi, bo już raz mój czajnik uratował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.02.2021 o 07:58, skom25 napisał:

No i głowa podczas wysiłku "puchnie", chociaż nie wiem czy to dobre określenie.

..dobre, po prostu puchnie, też tak mam i muszę luzować pokrętłem. Jak ktoś nie może dopasować i lata głowa, można dokupić płaskie podkładki z rzepą dodać i dopiero „wkleić „  poduszkę

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Ja również stoję przed dylematem zakupu kasku. Jak do tej pory jeździłem bez do czasu kiedy znajomy miał wypadek. Nie będę ukrywał że dalej nie jestem przekonany do jego używania, może nie ze względów bezpieczeństwa a najbardziej że mi się czajnik zagotuje w tym styropianie i że pieniądze wylądują w garażu lub piwnicy. Trochę poczytałem i już wiem że nawet najpiękniejsze kaski z Alika są o kant d.... rozbić. Planuję wydać od 150 do 260 zł na kask.

Zupełnie nie zależy mi żeby posiadał zbędne bajery typu uchwyty na kamery, światełka, zestawy bluetooth itp oraz nie musi być topowej marki. Nie chciał bym też wyglądać jak ufoludek albo jakbym uciekł z jakiegoś karkołomnego zjazdu górskiego.

Przede wszystkim ma być bezpieczny i wygodny. Jeżdżę tak 40% miasto 60 las/nieużytki/góry. 

Mam np zaznaczone:

1) https://allegro.pl/oferta/kask-rowerowy-uvex-flash-black-s-m-52-57-cm-10139210648

2) https://allegro.pl/oferta/kask-rowerowy-mtb-enduro-bell-nomad-black-10189178531

3) https://allegro.pl/oferta/kask-rowerowy-uvex-i-vo-black-52-57-cm-10014259371

4) https://allegro.pl/oferta/kask-rowerowy-kellys-dare-czarny-m-l-58-61cm-10188954128

5) https://allegro.pl/oferta/kross-attivo-kask-rowerowy-regulowany-r-l-58-61-10034812170

 

Edytowane przez Luk_Byt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Luk_Byt jeśli założyłeś budżet (w sumie niezbyt wysoki jak na ochronę niby najważniejszego organu) to po prostu kup coś od renomowanego producenta specjalizującego się w kaskach. Weź jakiegoś uvexa, abusa, giro, bell'a, met'a. Na pewno to rozsądniejsze wyjście niż jakiś kross/kellys, które nie wiadomo kto dla nich robi. Kask ma pasować idealnie do głowy, nie jesteś w stanie stwierdzić, który najlepiej cię ochroni.

6 minut temu, Luk_Byt napisał:

najbardziej że mi się czajnik zagotuje w tym styropianie

speed and power solve many problems

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • Mod Team

Ja sobie nie wyobrażam korzystania z telefonu podczas jazdy. Nawet jak koś do mnie dzwoni to zjeżdżam na bok i odbieram jak się zatrzymam. A jak akurat nie mogę się zatrzymać to nie odbieram, i oddzwaniam dopiero jak się zdarzy okazja do zjazdu. Zdrowy rozsadek podpowiada że korzystanie z fona, w szczególności gapienie się w ekran, jest niebezpieczne. Co poradzić jak dookoła pełno idiotów?

  • +1 pomógł 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...