Skocz do zawartości

[korba] SLX 2x9 - 766g


miskov17

Rekomendowane odpowiedzi

Z twardszego nie chcę specjalnie rezygnować, bo na płaskich maratonach na lubelszczyźnie i mazowszu może się przydać. Przekosy mi nie straszne o ile łańcuch nie będzie się rwał :) Boję się tylko, że za każdym razem zmieniając z przodu będę musiał przepykać pół kasety i tyle będzie prostoty obsługi. Sorcerer widzę, że w tych samych terenach jeździsz, jak wrażenia z pierwszych testów, nie brakuje skrajnych przełożeń? Jakiej kasety używasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idea polega na tym, że korzysta się najczęściej z blatu, tylko w sytuacjach ostatecznych przerzucamy łańcuch na młynek. Różnica w kadencji robi się duża, ale stanówmy się. Jedziesz szybko, masz nagle górkę, przerzucasz na młynek i masz od razu dość miękko, co wydaje się potrzebne w tym momencie. Napęd 2x9 jest dobry na płaskie tereny, znacznie upraszcza zmianę biegów, dobór właściwego przełożenia, nie trzeba się bać o przekosy. Nie zgodzę się, że napęd szybciej się zużywa. Jeśli sobie darujemy ostatnie skrajne opcje, to o żadnym przekoszeniu nie ma mowy. A nawet jeśli się człowiek zapomni, to ma to skutki o wiele łagodniejsze niż przy 3x9.

 

Odpowiadając jeszcze koledze o różnicy między blatami. U mnie jest 42/26. Różnica 16 zębów. Miałem obawy czy będzie to działać płynnie, czy łańcuch się nie zacznie podwijać i inne anomalie. Otóż wszystko jest w najlepszym porządku. Z młynka na blat zaciąga się trochę trudniej, ale zrzuca równie łatwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja jeździłem na blacie pod singla e13 i dawało radę, wrzucanie na niego było trochę loterią bo raz wskoczyło momentalnie a innym razem trochę się łańcuch ślizgał zanim zaskoczył

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

A moze do korby SLX-a zamontowac blacik 38T Dartmoor Sting

http://allegro.pl/nowa-zebatka-dartmoor-sting-czerwona-38zebow-i1895214266.html

i mlynek DArtmoor Taboo 25T

http://allegro.pl/nowa-zebatka-dartmoor-taboo-czerwona-25z-i1889565070.html

Zebatki musze wymienic a wiec koszt i tak trzeba poniesc i tak (170zl). CZy probowal juz ktos takiej kombinacji, czy to bedzie grac ze soba ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Dzięki za otwarcie tematu, pozwolę go odświeżyć, ponieważ sam planuję przejść na napęd 2x9.Kaseta na 99% będzie 11-28 z zmienioną największą zębatką na 32.Jeździłem już tak poprzedni sezon i się sprawdziło, ponieważ nie potrzebuje super płynnego stopniowania, a jedynie dużą tarczę w zapasie. Co do korby to sam jeszcze nie wiem, raczej chciałbym zostawić największą koronkę 44, aby nie zwalniać na płaskim.Drugą myślałem nad 28-30.Rodzi się pytanie czy xtr m950 mi to obsłuży, ponieważ różnica znaczna.Na jurze myślę, że takie przełożenie powinno wystarczyć, a w góry i tak będę zakładać młynek i koronkę 32.Jeśli chodzi o koronki to zostaje 44 alu z deore, mam też Lsco 42 oraz stalową 28.Na początku myślałem pokombinować z 44-28, ew. jeśli dla przerzutki to będzie za dużo 42-28.Jeśli by się sprawdziło kupiłbym jakąś lepszą koronkę 28.Myślałem o Specialites albo Aerozine.Zysk wagowy wtedy na korbie wyniósłby około 100g.Da radę taki zestaw, testował już ktoś podobne stopniowanie?

Edytowane przez Piksel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisalem juz to n-razy, alej zrobie to jeszcze raz. Jedna z podstawowych zalet dwoch zebatek jest poprawienie lini lancucha, w porownaniu z systemem trzech. Co daje mozliwosc jazdy po calej kasecie z jednej zebatki.

Rozwazasz jakas normalna korbe czy 2x...?

Jesli pierwsza, to 44t zostawiasz ja tam gdzie jest? Raczej nie wydaje mi sie zeby tak duza zebatka zmiescila sie w miejscu sredniej.

Co do przerzutki to nie widze powodu dla ktorego nie mialaby obsluzyc takiej roznicy (44/28). Czesto spotyka sie takie zroznicowanie w napedzie 2x i nie slyszalem aby komus to sprawialo klopoty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Mam taki problem.

Przerobiona korba 3 na 2 - środek koronka 36, młynek 24. Przerzutka dwurzędowa i manetka trzyrzędowa zablokowana na dwa.

Reguluje przerzutkę(regulowałem ich już trochę w życiu), ale niestety zdarza mi się, że łańcuch spada przy przerzucaniu z młynka na dużą zębatkę.

Czy jest to kwestia tylko nie wyregulowanej perfekcyjnie przerzutki, czy taka przeróbka korby może nie działać idealnie? Jak jest u was?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zębatkę środkową, czyli blat 36T kupiłem nową, kilkanaście dni temu. Na oko wydaje się prosta, raczej jej jeszcze nie mogłem pokrzywić w terenie. 24T kupiłem używaną, ale też wydaje się prosta. Dodam, że jest to zębatka od korby 10-rzędowej, ale raczej nie ma to znaczenia, bo przy 22T też mi czasami łańcuch wypadał.

Miałem okres, że wszystko chodziło dobrze, by za chwilę bez powodu zrzuciło łańcuch.

Trochę się tego obawiam, bo zbliża się pierwszy start w zawodach na tym napędzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łańcuchy nie są nowe, ale ich przebieg nie jest jakiś wygórowany.

Jeśli nikt nie potwierdza jakiś problemów przy zmianie na korbę 2-rzędową lub jakaś niekompatybilność to podejrzewam, że jest to jednak źle wyregulowana przerzutka.

Ewentualnie zapodam jeszcze fotkę i jak możecie to oceńcie, czy w tym przypadku wysokość przerzutki jest odpowiednia. Zasada jest chyba taka jak przy 3-rzędowej?

Zapodaj.Net - Darmowy hosting zdjęć i obrazków bez rejestracji! - 15c5f6fe46f7c.jpg

Edytowane przez Luk33
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy regulacja przedniej przerzutki przy dwóch tarczach wygląda inaczej niż przy trzech?

Przy szosówce regulacja dwurzędowej to pikuś, ale z manetką dwurzędową.

Od czasu kiedy spadł mi łańcuch za nic nie mogę tego wyregulować.

Albo mi łańcuch wywala na zewnątrz, albo w ogóle nie wskakuje. Nie wiem może jednak zębatkę skrzywiłem, choć na oko tego nie widzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na teraz przerzucanie wygląda u mnie tak, że gdy łańcuch jest z tył na zębatkach małych - środkowych to z przodu przerzuca się dobrze. Jak łańcuch jest na trzech największych (największy przekos łańcucha) to potrafi czasami wypaść, albo w ogóle nie przerzuci. Wychylenie mam na tyle skręcone, że przy największej z przodu i najmniejszej z tył lekko mi ociera. Nie mam już pomysłu na dokładniejsze ustawienia tego. Zastanawiam się, czy jednak nie wywalić jednej podkładki suportu na lewą stronę dzięki czemu linia łańcucha się poprawi i może wtedy uda się to ustawić perfekcyjnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luk33

 

Przerabiałem dokładnie to samo co ty. Blaty w takiej samej konfiguracji. Kombinowałem z przerzutka 3x oraz 2x. Zmieniałem podkładki suportu z lewej na prawa co poprawiało linie łańcucha, ale jeszcze bardziej utrudniało regulacje. Łańcuch albo ocierał albo spadał...

 

Rozwiązanie jest proste i chamskie. Za rada forumowiczów przywaliłem osłonę łańcucha bashguard łatever i problem z głowy. Osłona zatrzyma wypadanie łańcucha spowodowane niedostatkiem regulacji i będziesz mógł spokojnie wyregulować "dół"

 

Nie wiem jakie fabryczne pasują pod ten blat, ale zawsze możesz ja wydziergać sam ze starej tarczy.

Zrobienie takiej paskudy zajmuje godzinkę

 

dsc05844y.jpg

 

 

Jak nie chcesz sie pitolic z pilnikami wiertarkami to zawsze jest moziwosc ;-) http://www.bikestacj...ml?cPath=681_81

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba przejdę na tego srama :whistling:

W końcu nie jestem jedyny który nie może tego ustawić perfekcyjnie.

Widzę, że masz tą samą przerzutkę co ja, może tu leży przyczyna?

Wychodzi na to, że blat w korbie 3-rzędowej spełnia rolę bashguard-a.

Nachodzi mnie teraz pytanie, czy to wszystko ma sens.

Dopiero kupiłem krótkie kominy do jednej tarczy. Z osłonką będę musiał się pogodzić ze starymi kominami.

Ogólnie rzecz ujmując nic nie wyszło blada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamontował rockring i teraz wszystko chodzi jak powinno. madluki dzięki za podpowiedz! :thumbsup:

http://zapodaj.net/8...566f89.jpg.html

Jak ktoś planuje wywalić blat z korby 3-rzędowej to bez rockringu nie ma sensu tego robi - takie jest moje zdanie.

Środkowa zębatka nie jest przystosowana do tego by być tą ''ostatnią'' na korbie. Ogólnie da się to wyregulować, ale gdy w grę wchodzi ciężki teren, szybkie zmiany to może nas spotkać niemiła niespodzianka w postaci wypadania łańcucha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...