Skocz do zawartości

[ szosa ] Kącik szosowy


riker

Rekomendowane odpowiedzi

tylko że tą dźwigienką można jedynie "docisnąć" hamulec... 

To znaczy,że była źle ustawiona :)

 

z puściłem powietrze i przeszło; 

 

tylko że to pokrętło jest w pozycji poluzowanej; można jedynie je zacisnąć tak że koło się nie kręci 

Dźwigienkę daj w dół a jak będzie za ciasno to poluzuj na śrubie regulacyjnej lub popuść linkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam małe pytanie. Otóż w mojej głowie narodził się pomysł roweru szosowego. Do tej pory jeździłem na MTB. Wymyśliłem sobie że chciałbym mieć jakaś stara, oldskulową szose lecz jej napęd (przerzutki, klamkomanetki, korba) byłby współczesny, na przykład Sora. I tu moje pytanie, czy bez problemu założę w miare współczesny naped do starej oldskulowej szosy? Chodzi mi o klamkomanetki, przerzutki i korbe

 

Edytowane przez stefan2810
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nawet mufa nie jest problemem, no chyba ze trafisz francuza czy szwajcara :)

 

natomiast mam problem bo zaliczylem glebe na torach tramwajowych, i przedni hamulec skrzywil mi sie na osi, idzie wyprostowac os, albo dokupic ? hample to pierwszy wypust 105tki w dualpivocie

 

Edytowane przez vitesse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Witam. Mam małe pytanie. Otóż w mojej głowie narodził się pomysł roweru szosowego. Do tej pory jeździłem na MTB. Wymyśliłem sobie że chciałbym mieć jakaś stara, oldskulową szose lecz jej napęd (przerzutki, klamkomanetki, korba) byłby współczesny, na przykład Sora. I tu moje pytanie, czy bez problemu założę w miare współczesny naped do starej oldskulowej szosy? Chodzi mi o klamkomanetki, przerzutki i korbe

 

Prawdziwy problem może być taki, że stare szosy mają przważnie rozstaw tylnego widelca 120 lub 126mm. To generalnie uniemożliwia założenie tylnej piasty OLD 130mm która przyjmnie kasetę 8-11 biegową.

Niektórzy Ci powiedzą: Phi! 4mm, na siłę wepchnij koło w haki będzie git. Może i będzie git ale ani to eleganco ani zdrowo dla takiej szosy.

 

Opcją jest jeszcze zorganizowanie tylnego koła OLD126mm pod 7 biegów, do tego 7 biegowe manetki, kasetę i przerzutkę tylną.

 

Ewentualnie można jakiemuś Kondejowi, Orłowi czy moze Rychtarowi wysłac taki ramiak i poprosić o przelutowanie mostków tylnych na 130mm.

 

Jest to najelegantsza a i też dość droga mozliwość...

 

Szacunek...

I.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemka Zangetsu

 

Sprawa z twoim hamulcem jest prosta. Gdy masz zalozone kolo na widelcu, mala dzwignia po prawej stronie szczeki powinna byc zamknieta. Nastepnie przekladasz linke hamulca przez przelot sciskajac szczeka obrecz kola. Dokrecasz nastepnie srube trzymajaca linke. Linka musi byc dobrze naciagnieta dlatego czasem przyda sie druga para rak. Pamietaj o tym aby pokretlo regulujace scisk szczeki bylotroche odkrecone - 2-3 pelne obroty. Po scisnieciu linki sruba dokrec pokretlo regulacji szczeki. poniewaz robiles wszystko na zamknietym zawiasie po jego otworzeniu kolo powinno samo latwo wyskoczyc z widelca.

 

Pozdro

 

Bartek

www.exigobikes.co.uk 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja trochę z innej beczki ponieważ nie znalazłem.

Chodzi mi o hierarchie sprzętu danego producenta, chyba zawsze jest to po prostu zwykłe wyliczenie czyli np. shimano sora, tiagra, 105, ultegra i dura-ace.

Jak się to natomiast ma jeżeli rozpatrywać by to na zasadzie wieku roweru, np. na dość popularnej w starszych szosach z lat 80-90 105 ? Czy ta 105 z tamtych lat różni się diametralnie od tego co mamy teraz czy można powiedzieć że jak mam 105 z tamtych lat no to jest ona lepsza niż dzisiejsza np. Sora która teoretycznie jest niżej w hierarchii ?

 

PS. Byłbym zapomniał, przejrzałem wątek pochwal się swoją szosą, wszyscy mają tam siodełka ostro w górę, jeździłem wcześniej na mtb i nie wiem, czy tak ma być ? Mam 180 cm wzrostu a dł nogi po wew 85 cm, w mojej starej szosie górna rura ma 54,5-55 cm w środku a od połowy sztycy do połowy główki ramy jest 57 cm, wys roweru i tu jest lekko za dużo wg mnie chyba że się myle bo sprzedający powiedział że 83 ale jak stanę to klejnoty niestety są 0,5 mm od niej a chyba powinno być te 2-3 cm luzu co ? ale to mniejsza o to, chodzi mi o to siodło, nie mogę mieć tak wysoko bo nie dotknę wtedy nogą ziemi, tzn. że rama jest za duża ?

Edytowane przez AlfaOmega
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kolejnymi generacjami "ficzery" z wyższych grup spływały coraz niżej, np. Sora 3500 ma już "normalne" klamkomanetki bez dzyndzla i kształt łapy bodaj taki jak wyższe grupy obecne, przykładowo 105 5600 z tego, co pamiętam, mają inny.

Przy starszych podzespołach raczej wszystko rozbija się o trwałość, nie znam się na tym, ale dość logicznym jest, że po iluś tam dziesiątkach tysięcy kilometrów przykładowo przerzutka może tracić na precyzji ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Relacja zmiany kasety:

Ponad 2 tyg. temu zmieniłem kasetę Sunrace 12-25 na Sorę 11-30.

Korbę mam Sorę 30-39-50

Podjazdy mam zabójcze i to one wymusiły na mnie zmianę (miejscami prędkość 2-3 km/h), męczenie na stojaka.

Na w miarę płaskim terenie troszeczkę ucierpiało zestopniowanie kasety (oczywista oczywistość), idzie się przyzwyczaić, początkowo bardzo wkurzało ale z każdym km coraz mniej.

Na podjazdach troszkę się poprawiło, troszkę większa kadencja i tyle.

Na stromiznach niestety niewiele się zmieniło dalej jest męczenie na stojąco z takimi samymi prędkościami, pewnie kadencja poprawiła się z 30 na 32 ale nie odczuwam tego.

Pozostaje przypakować łydę na siłowni chyba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Lepsze nawet trochę leciwe 2300 z dzyndzlem niż stare 105 z łopatką. Lepiej kupić niską półkę nowego szpeju niż stare graty.

 

Kontrowersyjna porada... Tymbardziej, że współczesne klamoty z niskich grup mają tendencję do padania, łapania luzów i zużywania się po sezonie intensywnej jazdy...

 

Podstawowy problem ze starszym osprzętem jest taki, że generalnie nie oferuje rozwojowości oraz z czasem dostęp do części zamiennych będzie coraz gorszy.

 

Szacunek...

I.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepsze nawet trochę leciwe 2300 z dzyndzlem niż stare 105 z łopatką. Lepiej kupić niską półkę nowego szpeju niż stare graty.

 z dyndzlem, z łopatką ? Wybacz ale jestem laikiem i nie kapuje  :icon_confused:

 

Podstawowy problem ze starszym osprzętem jest taki, że generalnie nie oferuje rozwojowości oraz z czasem dostęp do części zamiennych będzie coraz gorszy.

 

Tego akurat jestem świadom i już nawet zacząłem się rozglądać za ewentualnymi częściami zapasowymi, tak na wszelki wypadek.

Edytowane przez AlfaOmega
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Kto ma siodło w kosmos a język na przednim kole ten ma :P

 

Przważnie wynika to z tzw-nej nowoczesnej geometrii szosowej, która mówiąc szczerze zupełnie mi nie pasuje.

 

Ja tam preferuję po staremu z siodłem tylko nieznacznie powyżej kierownicy. W końcu to szosa a nie czasówka czy triatlonówka...

 

11908681206_f52cbeb4ae_c.jpg

 

Szacunek...

I.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Peżó, zwany popularnie Chwasetm wyglada aktualnie tak:

 

16352921169_75f25326a4_c.jpg

 

Najważniejsze, że bardzo wygodnie mi się na nim przemieszcza...

 

Nowoczesne geo, opadająca górna rura, krótka główka ramy i wtedy masz sztycę panuboguwoko...

 

Szacunek...

I.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...