Skocz do zawartości

[ szosa ] Kącik szosowy


riker

Rekomendowane odpowiedzi

Bez przesady, czy to jakiś wstyd zrzucić na małą? Wiem z własnych obserwacji, że właśnie tak jest, ludzie mają na płaskich terenach kompakty, do tego kasety 11-28 (wszystko montowane seryjnie) i meczą ten blat, bo ujmą jest zrzucenie na małą, a i w sumie mają w tym wiele racji, bo przeskok o 16 zębów potrafi być mocno irytujący. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj nie chodzi o ujmę czy wstyd zrzucenia łańcucha na mały blat mi chodzi o sam trening -mam parę górek gdzie cisnę siłowo na stojąco i 50 jest wystarczająca. Wyznaję zasadę- szybciej podjedziesz mniej się zmęczysz a przełożenia zaczynam redukować gdy na podjeździe czuję już nieco większy opór i o jedną koronkę aż do skutku. Wyższą kadencję zaczynam gdy zaczynam już dobrze czuć mięśnie- chwila szybszego pedałowania i mięśnie znowu są gotowe do wysiłku. Wy może tak nie robicie, ale w moim przypadku bardzo mi odpowiada. pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja powiem tak: jeżdżę (z przymusu) na 23C, ponieważ w moje widełki (stara Koga Miyata z 1994 r.) na upartego wsadziłem 28C ale co chwila musiałem poprawiać koło ponieważ miałem nieodparte wrażenie że ociera (i słusznie -niewiele bo niewiele, ale jednak) o widełki przy mufie suportu. Więc jeżdżę na 23C. W następnym rowerze na pewno założę 28C z prostej przyczyny - komfort. Przy swojej wadze (100 kg) widzę dużo na plus jeżeli chodzi o komfort na nieco szerszej gumie. Różnice w osiąganych prędkościach w zasadzie pomijalne i nie zauważyłem większej różnicy (tutaj podejrzewam, że najmniejszy wiatr sprawi większą różnicę niż w szerokości gum 23C a 28C). Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Od pewnego momentu masz rację i zgadzam się z tobą, w końcu opony 23mm nie skonstruowano tak, by miała 27mm. Gdzieś jest ta granica przesady gdzie opona styka się z jezdnią zbyt szeroką powierzchnią choć myślę, że jeśli taka 23mm uzyska 25mm bez zmniejszenia wysokości, to jest to jeszcze do przyjęcia jak najbardziej. 

Z drugiej strony ludzie zakładają 23mm do obręczy 17/19mm i uzyskują balony 27/28mm. Jeżdżą i nie narzekają na zbyt szybkie zużycie, a poprawie uległy inne rzeczy. Kto ma rację? Tu by chyba testy laboratoryjne były potrzebne, by konkretnie wykazać kto ma rację.

 

Z drugiej strony mamy np. tabelę DT:

https://dycteyr72g97f.cloudfront.net/uploads/RDRR41CDPW32SA5252/MAN_WXD10000000866S_WEB_ZZ_001.pdf

Gdzie opony 23mm można już zakładać do obręczy nawet 19,9mm. No ale nadal się pytam, czy to konsultowano z producentami opon?

Edytowane przez Arni220
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestes pewien ze to wina obreczy? Gdyby zalozyli ja na waska obrecz, to opona by byla wezsza ale wcale nie znaczy to ze do takiej zaprojektowal ja producent i ze bedzie pracowac w optymalnych warunkach.

 

No bo w sumie powstaje pytanie. Podana szerokosc opony dotyczy szerokosci opony po napompowaniu, czy szerokosci bieznika czyli czesci opony ktorej sie faktycznie uzywa do jazdy? Balony beda rozne w zaleznosci od obreczy, ale czesc z bieznikiem generalnie sie nie bedzie zbytnio zmieniac.

Edytowane przez verul
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy bieznika. Mierzy sie szerokosc oplotu. Np Vittoria podaje swoje wartosci przy 15mm obreczy i max cicnieniu opony.

Co ciekawe, odnosnie wymiarow opon, nie ma zadnych standardow, tak jak to ma miejsce w przypadku obreczy.

Kazdy producent stosuje swoje standardy, stad roznice w nominalnych wymiarach pomiedzy roznymi producentami.. Do tego dochodza tolerancje szerokosci i wysokosci. Mniej wiecej +/- 2mm i 5mm, szerokosc/ wysokosc.

 

Nie spotkalem sie z zadna opona 23mm, ktora zalozona na szersze obrecze roslaby do 27-28mm.

Od lat jezdze na 17.5/23mm wew/zew szerokosci obreczy. Uzywalem kilkunastu modeli opon i zasada jest ze w porownaniu do waskich obreczy, takie opony maja szerokosc wieksza o ok 2mm.

Z ciekawosci zaloze 23mm opone na obrecz o wew szerokosc 19mm.

Chociaz jezdzac na 25mm oponach na tych obreczach, nie widze zeby szerokosc rosla o te 4mm. Caly czas opona tyje o 2mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile pamiętam, to chyba Spike pisał kiedyś, że Duro 23mm na 17 czy 18mm obręczy, urosło mu do 27mm. Trzeba by poszukać w czeluściach forum szosowego, a może to o 25mm pisał? Nie pamiętam. W sumie z przyjemnością bym popatrzał na takie dany różnych opon z różnymi szerokościami obręczy. Obliczając z prostego wzoru na obwód koła i zakładając, że na 13mm obręczy balon wynosi 23mm, to powiększając obręcz do 19mm balon wyniesie ok. 25mm. Czyli by się zgadzało z tym co mówisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale chyba te Duro na dzien dobry sa szersze.

 

Zalozylem ta sama opone Vittoria Pave 25mm na obrecz o wew 19mm. Opona mierzy 26.4mm, na obreczy 17.5mm, 26.1mm.

Obrecz rosnie o 1.5mm, a opona tylko o 0.3mm.

Z tym, ze Vittorie, juz na starcie sa nieco wezsze od np Veloflexow i Conti, cos ok 0.5mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)

A pamiętasz jak kiedyś dyskutowaliśmy o polepszeniu aerodynamiki takiego zestawu? Twierdziłeś, że opona np. 23mm założona na obręczy 17mm, daje bardziej aero zestaw niż opona 23 na obręczy 14mm.

 

Wiadomo, najbardziej aero jest układ gdy szerokość balona opony jest równy lub minimalnie mniejsza niż szerokość profilu obręczy. Co mamy w tym przypadku? 

Obręcz 14C aluminiowa w najszerszym miejscu ma ok. 19mm. Balon opony na niej uzyskuje ok. 23mm. Różnica jest 4mm przy czym, to opona jest szersza od obręczy. A zatem, ten zestaw aerodynamicznie jest słabiutki. Zgoda.

 

Druga opcja, obręcz 17,5C na zewnątrz ma ok. 22,5mm. Balon na niej osiąga jak piszesz 26,1mm, a więc też jest szerszy od najszerszego miejsca obręczy o 3,6mm. W konsekwencji mamy niemal identycznie słaby zestaw pod kątem aerodynamiki. Więcej, założyć by można nawet, że węższa opona łatwiej mogła by ciąć powietrze. 

 

Niestety, aby balon opony miał przynajmniej taką samą szerokość jak obręcz w najszerszym miejscu lub był nawet od niej węższy (obręcze U tak jak w Zippach), to niestety, praktycznie nie możemy mówić o obręczach aluminiowych typu clincher. Takie obręcze są możliwe do wykonania, ale raczej tylko z karbonu, osobiście znam tylko jedną, która coś takiego przypomina i jest aluminiowa:

 

https://dandyhorsestore.com/userdata/gfx/f49473407ed020a7df425a688e696400.jpg

 

ale zdecydowana większość, w tym np. DT mają jednak takie kształty:

 

http://www.prowheelbuilder.com/media/catalog/product/cache/1/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/d/t/dtswissr511700cblackdiscbrakerim_18.jpg

 

https://dandyhorsestore.com/userdata/gfx/bce08534fd3263a4e5801bd7557a0c3a.jpg

 

A więc zaleta aerodynamik w przypadku alu obręczy w praktyce nam odpada. Tym niemniej pozostają inne kwestie, które warto rozpatrzyć decydując się na szerokie obręcze alu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no tak, choć +2mm to nadal nie 0/-2mm i dopóki nie pojawi się więcej obręczy tego typu w alu i w ludzkich pieniądzach, to raczej ciężko będzie mówić o konkretniejszych zyskach aero dla przeciętnego amatora szoski.

Edytowane przez Arni220
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
  • 3 tygodnie później...

Każdy napęd idzie wymienić, z ramą już gorzej.

Przyznam, że oprócz przyjemności, jaką sprawia mi jazda na rowerze, zwracam również uwagę na wygląd. Już od dawna wiem, że cichym marzeniem jest biały Canyon.

Czy warto na pierwszą szosę zainteresować się czymś takim, biorąc pod uwagę powyższe?

http://allegro.pl/canyon-roadlite-szosa-ultegra-105-ritchey-8-2-kg-i7305029549.html


Osprzęt można wymienić (co i tak zapewne bym zrobił - jestem idiotą i zapewne za rok Ultegra by tam zawitała). Zależy mi na białej ramie Canyona.

Interesować się powyższym?

Edytowane przez sthEn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...