Skocz do zawartości

[zacisk sztycy 31,8mm] kolejna rzeźba by Odi


Odi

Rekomendowane odpowiedzi

  • Mod Team

Witajcie maniacy rowerowej rzeźby :) Od dawna z nudów co jakiś czas dłubałem sobie zacisk sztycy. Bazą był zacisk Kalloy 31,8mm, ~18g, taki jak tutaj:

http://allegro.pl/it..._8_17_gram.html

Zaczęło się od wycięcia, a właściwie wypiłowania pilnikami otworu przez środek całego zacisku. Niestety nie miałem jeszcze dremela więc kilka godzin walczyłem pilnikami. Nauczony doświadczeniem z poprzedniego uszkodzonego zacisku robionego na próbę wiedziałem, że po wycięciu otworu na całej długości muszę również spiłować całkowicie górną krawędź zacisku, która opiera się o rurę podsiodłową. Inaczej po dokręceniu śruby górna i dolna część zacisku schodzą się do środka. Następnie stwierdziłem, że w okolicach śruby jest stanowczo za dużo materiału i postanowiłem go zebrać, na szczęście już dremelem. Na sam koniec, po wycięciu nadmiaru alu okazało się, że po dokręceniu śruba wystaje jakieś 2mm więc ją skróciłem zyskując jeszcze 0,4g :) Nie wiem ile dokładnie ważył zacisk na samym początku bo gdy zaczynałem prace nie miałem jeszcze dokładnej wagi, ale było to jakoś około 18g. Efekt końcowy to 12,7g (sam zacisk bez śruby waży 8,8g). Poniżej fotki z przebiegu prac.

 

2373705.th.jpg 2373720.th.jpg img4650.th.jpg img5219hj.th.jpg img5235l.th.jpg img5240.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Na czwartym zdjęciu jest zaznaczone to co wypiłowałem dzisiaj. Do tego momentu zacisk jeździł pół roku, może rok, w różnych ciężkich warunkach terenowych, również maraton i nic złego się nie stało. Mam nadzieję, że tak pozostanie i krzywdy sobie nie zrobię :) Fakt że naprawdę mocno trzeba go dokręcać, ale póki co wszystko się trzyma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

A ten piękny kolorek to skąd się wziął? :laugh: Malowałeś śprejem, pistoletem czy może proszkowo?

Sprej z palety Motipa - orange copper metalic stosowany m. in. w Daewoo :P Puszka 200ml - 15zł.

 

Do tego Ti śrubka i nie będzie ustępował pod względem wagi ani wyglądu Woodmanowi Death Grip.

Musiałbym się kiedyś zabrać za zrobienie odpowiedniej listy śrub i zamówić trochę tej biżuterii :P

 

Tak złośliwie rzucę: czy takie odchudzanie zacisku z pojedynczych gramów nie kłóci się z tym odblaskiem na podsiodłówce? :P

 

Tak, wiem, że to dla fun'u i pogmerania przy sprzęcie, ale nie mogłem się powstrzymać :P

Spoko ;) Niezbędne oświetlenie mam dla swojego bezpieczeństwa żeby mnie nic nie rozjechało, a teraz w okresie zimowym dla komfortu mam również błotniki ;) Wcale nie mam bardzo lekkiego roweru, bo waży niecałe 12kg, ale robię to dla zabawy. Nie jest sztuką wydać kupę kasy na wypasiony rower, sztuką jest zrobić coś wypasionego samemu. Nie mam majątku do wydania na wyjątkowy sprzęt, więc zadbam o jego wyjątkowość własnymi siłami ;) Podsumowując:

- zacisk Kalloy - 10zł,

- dremel (przydatny również w wielu innych sytuacjach) - 70zł,

- satysfakcja i komentarze innych bikerów - bezcenne :D

 

Jeszcze szybkie pytanko w temacie. Może znacie jakieś sposoby na utrwalenie farby? Bo przy malowaniu sprejem jest to nietrwałe i bardzo łatwo obić, wystarczy byle uderzenie i farba odłazi. A niestety nie mam żadnego znajomego lakiernika, który by mi to psiknął lakierem z utwardzaczem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...