Skocz do zawartości

[Korba] Jak zdjąć bez ściągacza


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Czy można zdjąć korbę bez ściągacza do korb? Mogę ją uszkodzić bo wymieniam na nową.

Pozdrawiam

 

wykręć śruby mocujące korbę i idź jeździć. Po jakimś czasie poluzuje się jedna - wkręcasz śrubę z powrotem ale nie za mocno - jeździsz aż puści druga korba. Są też inne patenty ale to zawsze działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

wykręć śruby mocujące korbę i idź jeździć. Po jakimś czasie poluzuje się jedna - wkręcasz śrubę z powrotem ale nie za mocno - jeździsz aż puści druga korba. Są też inne patenty ale to zawsze działa.

 

Mam nadzieję, że udzieliłeś koledze tej rady nieświadomie....Prosta droga do makabrycznego wypadku. Co tu gadać, lepiej już nie udzielaj takich rad!

A co do tematu, jeśli nie chcesz uszkodzić starej korby jak i suportu to raczej nie ściągniesz korby bez specjalistycznego sciągacza. Jeśli Ci nie zależy na korbie i suporcie to tępy przecinak plus młotek i np. sciągając korbę lewą włóż przecinak od prawej do lewej, oprzyj jego grot o wewnętrzną powierzchnię korby i uderz delikatnie młotkiem obracając co 90 stopni korbę i znowu uderzając. Powinno zejść....

 

PZDR Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkąd moja korba ma zryty gwint tam gdzie powinno się wkręcać ściągacz, ściągałem ją metodą "młotkową" z 2-3 razy i poza wgnieceniami od wewnętrznej strony nic się specjalnego z nią nie stało :P

Gumowy młotek w moim wypadku to niestety było za mało, musiałem użyć zwykłego.

Tylko wiadomo że trzeba uderzać w ramię, a nie po blatach...na wyglądzie straci na pewno , u mnie nic się za to nie powyginało.

 

A motyw odpadającej korby nie wydaje mi się jakoś szczególnie niebezpieczny, chyba że podczas naprawdę hardcorowej prędkości i warunków :) Ludziom nie raz odkręcały się Truvativ'y i żyją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A motyw odpadającej korby nie wydaje mi się jakoś szczególnie niebezpieczny, chyba że podczas naprawdę hardcorowej prędkości i warunków :) Ludziom nie raz odkręcały się Truvativ'y i żyją.

 

Jasne, a niektórzy to nawet mieli wypadki samochodowe i też przeżyli :P

Sutuacje niebezpieczne podczas odpadnięcia korby bez śruby można mnożyć, np. przy wolnej jeździe odpada korba podczas naciskania na nią nogą, a rowerzysta niekontrolowanie i boleśnie uderza kroczem o ramę lub "tylko" się przewraca. No, ale przecież przeżyje....

 

PZDR Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

No zawsze zamiast kombinowac mozna pojsc i wydac te 10 zł (tak wiem ze 4 piwa za to jest) na sciagacz i nie modzic.

 

A jak chcesz modzić to kawał stalowego przecinaka, mocnego i grubego, młot za 3-5kg i korba zejdzie, tylko ze juz wiecej nie wejdzie :sorcerer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że udzieliłeś koledze tej rady nieświadomie....Prosta droga do makabrycznego wypadku. Co tu gadać, lepiej już nie udzielaj takich rad!

 

PZDR Jacek

 

Ta metoda jest przeze mnie sprawdzona i polecam ją jeśli nie można inaczej. Oczywistym jest że nie idziemy skakać po schodach tylko kółeczka wokół bloku. Ale jeśli jesteś jedną z tych osób, które potrafią zaliczyć makabryczny wypadek nawet robiąc kółka wokół bloku to lepiej już odstaw ten rower bo sobie krzywdę zrobisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • Mod Team

Na pewno sciagacz jest wskazany, jednak moze byc gwint zerwany i sciagacz wtedy nie pomoze. Wtedy odpowiedni majzel, uwazac zeby ramy nie uszkodzic, stopniowo uzywac narzedzia.

Majzlem z powodzeniem mozna kuć w scianie i skuć ramie korby jak jest aluminiowe, uszkodzić tam ze czesem pęknąc moze. Lepszym juz rozwiązaniem by było deseczka np. debowa bo twarda i sukcesywnie stukac z kazdej strony w koncu puści

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...