Skocz do zawartości

[konserwacja]po błotnistym maratonie - jak się zabrać?


Rekomendowane odpowiedzi

No ale na elektronikę w rzece to nic nie pomoże :D

Mi woda do pół uda w tydzień załatwiła łożyska w suprocie Accenta ale wiadomo - tam wkładają nieuszczelnione, nienasmarowane i ze stali na sztachety w płocie. Wstawiłem porządne - chyba EZO i od 7 000 pięknie się kręcą a karcher im krzywdy nie zrobił. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Jeżdżę rowerem również w zimie. Bywa tak, że wracam ubłoconym rowerem. Umyję go wytrę do sucha co się da i schowam do piwnicy. Nie smaruje łańcucha, bo wilgoć siedzi w środku.  Niestety na łańcuchy i kasecie pojawiają się ślady rdzy.

Dlatego pomyślałem sobie, że może jest jakiś środek chemiczny, którym mogę popsikać kasetę i łańcuch (wytarte z zewnątrz do sucha) i zostawić. Chodzi o środek, który wyprze wilgoć, zabezpieczy przed rdzą do momentu wyschnięcia i nasmarowania łańcucha. Jednocześnie środek, który nie będzie powodował konieczności mycia łańcucha przed smarowaniem ;) 

Oczekuję zbyt wiele? A może jest coś takiego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie to działa tak: Jadę na myjkę, domyję łańcuch, napęd do srebrnego, ramę też przy okazji, wracam kilka kilometrów z myjki to sobie dosuszę hamulce aż przestaną piszczeć, myślę, że woda z łańcucha też wyleci przez docisk i siłę odśrodkowa bo mi nigdy nie zardzewiał. Czasem biorę do domu żeby wysechł. To niestety nie pomaga łożyskom w suporcie - niedawno po 2 latach musiałem wymienić SKF-a na jednej stronie. W sumie to grosze więc wymieniłem oba. Ale dwa lata wytrzymały. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Efekt doświadczeń z ostatniego weekendu. Rower wytarty do sucha. Łańcuch z zewnątrz suchy, ale w środku mokry. 

  • spryskałem kasetę i łańcuch Brunox Deo, 
  • nałożyłem olej do łańcucha Shimano na mokre warunki, 

Nie pojawił się nawet minimetr rdzawych plamek. 

Po wyschnięciu całości przetarcie łańcucha szmatą i ponowne nałożenia oleju do łańcucha Shimano na mokre warunki. Zobaczymy jak będzie to się spisywać jak na trasach pojawi się błoto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 5 miesięcy temu...

Pewnie nie odkryję Ameryki, ale wczoraj kupiłem taką myjkę jak na zdjęciu. Jestem zachwycony. Czas mycia włącznie z czyszczeniem napędu jakimś biodegradowalnym środkiem, skrócił się do około 30 minut. Szczególnie przydatna jest szczotka, wąska na końcu, więc dociera w wiele miejsc. Bardzo mi się to podoba. Cena myjki 59,99 :)

Meec_Myjka.thumb.jpg.a526c7172a621d98a72e38d27d5818c4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

@KrisK- szczerze trochę cykam się mycia na myjni,  bo mam takie szczęście że czasem chcę dobrze, a później mam tylko problem. Zamówiłam coś podobnego jak kolega wyżej (blok niestety) i domyślam się, że kurde chyba czeka mnie wyzwanie po ostatnich eskapadach ;p.

Mam tylko pytanko o hamulce tarczowe, bo o nie obawiam się najbardziej chyba - czy mogę je bezstresowo zmoczyć wodą (talerze, zaciski itp chodzi o to co na fotce) czy lepiej nie? Jak dobrze rozumiem mogę spsikać hamulce ogólnie taką chemią, która nie jest tłusta? 

DualSport3EquippedStagger_22_35110_A_Alt3-600x450.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@urmom a wiesz, że ja nawet nie znałem Twojej płci. Po prostu założyłem, że każdy dla swojego roweru chce jak najlepiej i odda to co najlepsze ma ;) Na przykład moja żona nie może wyjść z podziwu jak to możliwe, że moje pudełeczko ze smarem do roweru potrafi kosztować więcej niż jej krem :D 

 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załączam swój sposób bieda team: kupiłam coś takiego z uwzględnieniem, żeby nie był to szrot do psikania stokrotek, ale też żeby nie zajmował grat miejsca w domu: https://allegro.pl/oferta/opryskiwacz-cisnieniowy-1-5l-aqua-spray-clear-13792500012

I powiem, że zrobił całkiem niezłą robotę jeżeli chodzi o wygodę spłukania łańcucha, kasety. Jest dodatkowy dziubek, który leje pod ciśnieniem większy strumień wody, a nie taki przecineczek. Większy brud zgarnęłam wcześniej na myjce, ale tylko głównie rama itp. Także approved i stara będzie miała czym kwiotki psiukać👍

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Ja jeżdżę tylko po mieście, po asfalcie ale również w deszczu. Co nie znaczy że rower się nie brudzi. Ale czyszczę tylko na sucho, po kilku godzinach od powrotu, zwykłym pędzlem. Wszystko co było luźne da się wyczyścić. Na koniec może i się nie błyszczy, ale nie ma nigdzie luźnego błota ani piasku. Łańcuch dokładnie wycieram szmatą jeśli trzeba bo jest nadmiar smaru z piaskiem albo tylko piasek i daję nowy smar.

To się sprawdza, bo zabrudzenia są tylko z luźnego piasku, który jest na drogach dla rowerów w mieście. Może sprzęt się nie błyszczy jak dopiero co kupiony, ale nie ma niebezpieczeństwa że gdzieś się woda dostanie. Mi w sumie nie zależy żeby wszystko błyszczało się jak z fabryki, takiego fetyszu to nie mam.

Edytowane przez leon7877
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.08.2023 o 14:21, Eathan napisał:

@urmom a wiesz, że ja nawet nie znałem Twojej płci. Po prostu założyłem, że każdy dla swojego roweru chce jak najlepiej i odda to co najlepsze ma ;) Na przykład moja żona nie może wyjść z podziwu jak to możliwe, że moje pudełeczko ze smarem do roweru potrafi kosztować więcej niż jej krem :D 

 

Może dlatego że używa tanich kremów  :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...