Skocz do zawartości

[rama] Pęknięta rama?


Rekomendowane odpowiedzi

Dwa dni temu odebrałem rower z serwisu po pełnej konserwacji. W ten sam dzień wybrałem się na trasę po górach Sowich, szlakiem niebieskim z przełęczy Woliborskiej do Srebrnej Góry, po deszczach szlak wyglądał jak jedno wielkie bagno, jechało się strasznie ciężko, rower dostał ładnie w kość. Wczoraj trzeba było rower umyć i zakonserwować bo w sobotę już sił brakło. No i wyszło, nowe klocki tylne do wymiany, w prawym pedale rozwalone łożyska, no i chyba pęknięta rama. Wcześniej nie widziałem tej skazy, ale nie widziałem też pękniętej ramy na oczy, więc chciałbym się zapytać czy na pewno jest pęknięcie i co mogę z tym fantem ewentualnie zrobić.

Zdjęcie rysy/pęknięcia:

ramafull.jpg

 

Dla ciekawostki trzy zdjęcia ze szlaku:

IMGP2990.jpg

IMGP2991.jpg

IMGP2988.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

A spróbuj delikatnie nacisnać w miejscu powyżej tej rysy. Jeżeli ugnie Ci się nad napisem a pod nie to sprawa się sama wyjaśni. Może to tylko pęknięty lakier z naklejką.

A tak na marginesie to rama jest jeszcze na gwarancji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, gwarancja na ramę kończy się dokładnie dzisiaj :D Biednemu to zawsze wiatr w oczy :/ Naciskałem na ramę powyżej rysy. Lekko nie wywoływało żadnego efektu, z dużą siłą wydawało się jakby o jakieś 0,25mm rysa się zmniejszała. Link do zdjęcia gdzie widać główkę ramy: klik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, w zasadzie to może ze 4 razy samochodem rower jechał, ale wykle w bagażniku ze ściągniętym kołem, nie wykluczam, że rysa/pękniecie mogło powstać wcześniej, po prostu mogłem na to nie zwrócić uwagi. W każdym razie jak jutro nie będzie padać to wybieram się drogą stu zakrętów do Kudowy, szosą i mniej wymagającymi leśnymi ścieżkami i zobaczę jak to będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę z przykrością zawiadomić, że rysa na rami nabiera szerokości :/ Myślicie, że uda się dogadać ze sklepem, żeby przebili gwarancję na miesiąc dłużej? Nie mam pieniędzy na nowy rower, a spawanie aluminium to chyba mało opłacalny interes?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale gdzie i jak? Ostatni raz gdzieś rower przewoziłem chyba półtorej roku temu, tak jak gdzieś się przemieszczał to tylko za sprawą moich mięśni. W lutym trochę jeździłem, było minus pięć stopni, a wycieczki trwały ponad godzinę, możliwe, że nagła zamiana temperatury spowodowała pęknięcie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie mogę fachowo sprawdzić czy to na pewno nie jest pęknięcie ramy tylko naklejki? Stacja kontroli pojazdów może mieć sprzęt do tego, ile by sobie za taka usługę życzyli? Wydaje mi się (oby to była prawda), że to sama naklejka jednak pękła, pojechałem znowu w ostry teren i nie zauważyłem żeby coś się pogorszyło od ostatniego wypadu. Jakby to było pęknięcie ramy to raczej by się znacznie powiększyło przy takich przeciążeniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cholera ,nie otwiera mi zadnego zdjecia,wiec nie mam pojecia,w jakim miejscu jest pekniecie.Jezeli jest to rura/??/,to jesli wyjmiesz sztyce i jest do niej jakis dostep,do jej wnetrza,chyba ,ze jest spawana czolowo i nie ma otworu..to jest dosc prosta metoda.Moze ja wykorzystasz inaczej.Woda z mydlem,smarujesz pekniecie dokladnie,wrecz zalewasz i od strony sztycy,czy jakiegokolwiek miejsca gdzie masz dostep,dmuchasz z kompresora.Niezbyt silno,aby przynajmniej na ulamek sekundy wyszla banka,lub cos podobnego.Na czystej wodzie jest to ciezko stwierdzic.Podobnie robilem z glowka ramy u kolesia.Akurat mial kompresor,ale moze byc CPN.Rozbierasz ramke,sciagasz stery.Koles przytrzymuje rame i zatyka dlonia dol glowki,Ty pistolet i druga lapka zatykasz otwor kolo pistoletu....reszte zrobi cisnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Weż szkło (lupe) powiększające i popatrz czy widać rozjeście się materiału czy tylko zadrapanie lakieru.Jak dla mnie sądząc po rozmiarze tego to może to być tylko zadrapanie lakieru bo gdyby to było prawdziwe pęknięcie ramy to otworek byłby znacznie większy. Wynika to też z tego że ścianki rury są dość grube a jeżdżąc na rowerze nie ma mowy by rama pękała wzdłuż rur prowadzących bo wynika to z sił nacisku które działają podczas jazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, gwarancja na ramę kończy się dokładnie dzisiaj :) Biednemu to zawsze wiatr w oczy :/

 

nie musisz korzystać z gwarancji, masz jeszcze możliwość reklamacji z tytułu niezgodności z umową sprzedaży, 2 lata od daty zakupu i co więcej, masz miesiąc czasu do złożenia reklamacji. więc jeżeli w ostatni dzień w którym możesz składać reklamację coś Ci się stanie z danym artykułem to masz jeszcze miesiąc czasu na złożenie reklamacji. Musisz tylko pamiętać aby to zaznaczyć w składanym protokole reklamacyjnym, czyli dobrze zaznaczyć datę zauważenia wady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że mogę już być spokojny. Rama wytrzymała wjazd i zjazd ze Śnieżki. Obciążania były tak duże, że nadgarstki mnie dalej bolą. Jak po tak mocnym zjeździe nie widać powiększenia rysy, to na pewno jest to tylko pękniecie naklejki. Tydzień wcześniej wjeżdżałem na Wielką Sowę od strony Rzeczki (przełęcz Sokola) i wracałem przez przełęcz Jugowską, spory kawałek lasem, no i powiedzmy, że oszczędzałem hamulce :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...