Skocz do zawartości

[konserwacja] czyszczenie łańcucha - sposoby



Rekomendowane odpowiedzi

Mega piach przecież się nie dostaje do wnętrza łańcucha... A odpowiadając na twoje pytanie- akurat, się składa że tydzień temu trafiłem na powódź, pełno błota etc. A to jeszcze gorsze od piasku- wypłukało mi cały olej z łańcucha i zgrzytał niemiłosiernie, pół minuty Karcher'em z odległości 1cm w kierunku łańcucha i zero śladów po starym oleju, a zgrzytania jakiegokolwiek brak ;) także myjka ciśnieniowa na łańcuch jest świetna, oczywiście porządna, bo ze słabą myjką tak dobrze nie wyszło.

 

Tapnięte z mojego Mi3. jeśli napisałem coś dziwnego to wina autokorekty.

Edytowane przez piciu256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ze skórą potwierdzę bo widziałem u sąsiada ;) a to z lakierem potwierdzam z autopsji- kiedyś jak miałem poloneza to się nie powstrzymałem, musiałem sprawdzić :tehehe: i została dość wyraźna rysa na farbie ;) a to było słabym Karcher'em, porządnym to pewnie i do metalu by poszło [emoji14]

 

Tapnięte z mojego Mi3. jeśli napisałem coś dziwnego to wina autokorekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Łańcuchy na spinki.

Zdejmuje łańcuch, przednie i tylne zębatki oraz przerzutki spryskuje mocnym detergentem (no płyn do mycia silników - w skrócie PDMS)

Łańcuch ląduje w myjce ultradźwiękowej na 30min 60C z PDMS i wodą demineralizowaną.

W tym czasie czyszczę szczotą, wodą z powietrzem, przedmuchuje samym powietrzem, zębatki i przerzutki.

Smaruje przerzutki. Zakładam drugi łańcuch już przygotowany wcześniej i zapinam spinkę - napęd świeci się jak nowy.

Brudny łańcuch po umyciu przedmuchuje powietrzem, aby pozbyć się wody, dodatkowo shake w izopropanolu i znów przedmuchanie.

Oliwienie każdego ogniwa, w woreczek i na półkę.

 

Edytowane przez cisoboy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam co sądzicie o takim czymś? 

http://allegro.pl/narzedzie-do-czyszczenia-smarowania-lancucha-rower-i6195326025.html

Opłaca się czy nie? I najważniejsze czy jest to skuteczne czy lepiej ręcznie?

 

Szkoda pieniędzy na plastikowy szajs, to narzędzie też trzeba potem umyć.

 

Jak lubisz zapach benzyny, idziesz na stację paliw.

Jak nie tolerujesz zapachu benzyny, kupujesz ekstrakcyjną benzynę.

Jak tobie poprzednie dwa nie odpowiadają, kupujesz naftę, też śmierdzi :)

Jak tobie żaden nie pasuje, kupujesz Voight BRUDPUR VC 242 lub BRUDPUR VC 242 Premium, trzeba użyć rękawic, ma świadectwo PZH, nie śmierdzi.

Reflex preparat myjąco - odtłuszczający firmy Tassini, lepszy od ekstrakcyjnej, nie śmierdzi, wystarczy jedne zanurzenie pędzla w płynie.

Jak tobie ... wystarczy płyn do naczyń markowy.

Jak mnie się nie chce, idę na Karcher :D

Ostatnio mi się chciało myć, a nie chciało jechać, to umyłem Mamie łańcuch, środkiem do mycia narzędzi.

 

Jak widać środków i pomysłów wiele.

 

Edytowane przez inforobert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Najtaniej wychodzą opakowania 5L dostępne w marketach budowlanych lub w necie. Cena 25/35zł jest bezkonkurencyjna w porównaniu do butelek 500ml za 7/9zł

 

Po co Ci 5 l benzyny do umycia łańcucha? 0,5 l w zupełności wystarczy na baaaaaardzo długo, bo cały osad i tak osiądzie na dnie, po przelaniu w inne naczynie mamy praktycznie wszystko z powrotem. Ja robię to w ten sposób:

 

W jednej butelce mam całą benzynę ekstrakcyjną, razem z całym syfem z łańcucha i gdy chcę zrobić szejka przelewam samą benzynę (bez syfu) do innej "czystej". I tu mam dwie wersje, albo do jednej czystej butelki, albo do dwóch w zależności jak bardzo uświniony mam łańcuch. Robię szejka, a całość zlewam z powrotem do tej brudnej butelki.

Od dwóch sezonów tak robię i benzyna w brudnej butelce po odstaniu jest PRAWIE czysta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam co sądzicie o takim czymś? 

http://allegro.pl/narzedzie-do-czyszczenia-smarowania-lancucha-rower-i6195326025.html

Opłaca się czy nie? I najważniejsze czy jest to skuteczne czy lepiej ręcznie?

 

To jest dobre ale do czyszczenia szybkiego na sucho,cały syf schodzi.Jak nie mam czasu moczyć łańcucha w benzynie,to czyszczę w takiej maszynce na sucho,parę kropli oleju i można jeździć dalej

 

Edytowane przez Gawel76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

To jeszcze podsumuj smarowanie. Czy nakraplać pojedyńcze krople oleju tylko na tulejki/rolki łańcucha, czy też lać/nakraplać tak olej by i na płytki wewnętrzne i zewnętrzne - pomiędzy nie też trafiało, by i tam tarcie ograniczyć?

 

Wiem, że sobie jaja robisz ale wielu może się rzeczywiście nad tym zastanawiać, We wszystkich moich zużytych łańcuchach nigdy nie było widocznego zużycia w innych miejscach niż pin i rolka. Świadczy to moim zdaniem o tym, że smarować wystarczy właśnie rolkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wierzę, ścierają się także blaszki w miejscu styku z rolką. Ale generalnie rolka jest tylko do smarowania.

 

Wiele osób twierdzi też, że rolka z zewnątrz powinna być sucha. Można by tak twierdzić gdyby nie fakt, że rolka pracuje bezpośrednio z zębami koronek, a więc w miejscu ich styku także występuje tarcie, a zatem rolka z zewnątrz także powinna być pokryta choćby cieńką warstwą oliwki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że nie ma idealnej metody czy to mycia czy smarowania. Każda będzie miała jakieś zalety i wady. Uważam, że każdy powinien nieco popróbować we własnym zakresie i w końcu znajdzie swojego Świętego Graala. Nie ma co przekonywać innych do swoich metod bo jedenmu nie zależy na ciszy, innemu na czystości, jeszcze innemu wystarczy przebieg między dosmarowaniami całe 40km...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...