Skocz do zawartości

[konserwacja] czyszczenie łańcucha - sposoby



Rekomendowane odpowiedzi

Nie denerwuje, bo to nie jest prawda. SP-41 kosztuje 5-6zł za 0,5 metra, linka nierdzewna 7 zł.

Co do piany, to umieszczałem tutaj swój wpis jak zrobić coś takiego domowym sposobem. 

A degreaser Shimano to zupełnie inny produkt, ale nie będę z Tobą dyskutował. 

Edytowane przez skom25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem, jest nie na miejscu, dokładnie tak samo post kolegi adriel.

14 minut temu, adriel napisał:

nie denerwuje Cię że głupia lineczka i pancerzyk szymano kosztuje 100zł ? No wiadomo jest popyt frajerów , jest sprzedaż.

Swoją wypowiedź edytowałem i usunąłem zbędne zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, skom25 napisał:

Nie denerwuje, bo to nie jest prawda. SP-41 kosztuje 5-6zł za 0,5 metra, linka nierdzewna 7 zł.

Co do piany, to umieszczałem tutaj swój wpis jak zrobić coś takiego domowym sposobem. Więc jak widać, Sonax też ma popyt wśród frajerów :) 

A degreaser Shimano to zupełnie inny produkt, ale nie będę z Tobą dyskutował. 

Napisałem to specjalnie z lekką ironią. Co nie zmienia faktu że i tak te ceny nieraz mnie rozbrajają.

Możesz zapodać link do tego sposobu na tę pianę ? z chęcią porównam i przetestuję ten patent
 

Teraz, skom25 napisał:

pancerzyk szymano kosztuje 100zł ? No wiadomo jest popyt frajerów

no ale widzisz ja nie krytykuję konkretnego produkt a raczej ogól czy też rzeszę ludzi która kupuję coś - a z reguły to samo 10 x drożej tylko dlatego bo jest napis "decentralized blockchain" i dlatego że wszyscy tak robią

Edytowane przez adriel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strona 68, gdzieś w połowie.

Ręczna pianownica + płyn K2 Akra. 

Słyszałem wiele opinii żeby tak nie myć napędu, bo wymywa się smar z piast i bębenka. Z jednej strony coś w tym jest, z drugiej strony ja robię pełny serwis raz w roku, wiec aż tak bardzo mnie to nie boli. Mimo wszystko radzę uważać i raczej takie mycie ograniczać, chyba że napęd będzie naprawdę bardzo brudny. Do regularnego czyszczenia polecam wspomniany odtłuszczacz i szmatkę.

Jutro wrzucę jak zrobić "prowadnicę" do mycia łańcucha przy zdjętym kole.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja korzystałem z odtłuszczaczy głównie natomiast teraz wycieram łańcuch dosyć regularnie zwykłym prześcieradłem i nie wiem może się nie znam ale nie czuje różnicy a do tego jest szybciej , czyściej (jeśli chodzi o środowisko pracy) oraz za darmo.

 

Tak więc generalnie mam dylemat czy coś kupować.

A tą pianą zainteresowałem się ze względów praktycznych. Ot co jeśli mogę popsikać, odczekać i spłukać to mogę mieć gotowy rower do jazdy w 100% praktycznie przy każdej myjni samoobsługowej.

Edytowane przez adriel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem sobie na próbę maszynkę barbieri do czyszczenia łańcucha. Nigdy nie miałem przyjemności z takową, byłem ciekaw jak to działa.

 

Na Przerzutce XT M8000 się ona nie ma o co zaczepić, łańcuch wystaje ponad wózek więc trzeba trzymać ręką. Łańcuch 11speed jest dla niej chyba za wąski, bo wpada pomiędzy szczotki a obudowę. Maszynka nie ma uszczelnień, przez co odtłuszczacz wychlapuje się z niej po 5 sekundach.

 

To jest najgorzej wydane 50pln w moim rowerowym życiu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Karcherem na myjce samochodowej ... 5 PLN i załatwione jak i reszta uwalonego roweru. Tylko trzeba tak z 2-3 cm od kasety - od ciśnienia kaseta się kręci do tyłu razem z łańcuchem i wszystko superczyste.

Trzeba tylko uważać, żeby strumień piany nie zrzucił łańcucha bo kasa leci jak go się wyciąga z między kasety i szprych.

Kółka przerzutki tak ale kasecie i korbie to oczywiście rybka czy są czyste - robimy to ze względów estetycznych.

Edytowane przez wkg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja po każdej jeździe czyszczę napęd szmatką. Najpierw zaciskam szmatkę na łańcuchu i robię kilka obrotów, potem kręcąc korbą dociskam szmatkę do kółek przerzutki. Potem przetarcie kasety i zębatki. Trwa to jakieś 3 minuty.

Gdy przychodzi czas na smarowanie, robię dokładnie to samo, tylko szmatkę nasączam odtłuszczaczem lub "przelewam" łańcuch i wycieram do sucha. Odtłuszczacz przelałem sobie do butelki po Shimano PTFE i teraz mogę bez problemu wlać płyn między ogniwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No przecież odtłuszczacz to nie jest gęsty glut, spokojnie wypływa. Smaruję co jakieś 100- 150 km, z odtłuszczaczem czy bez. O ile w szosie co jakiś czas zdejmuję łańcuch, robię Shake i smaruję poza rowerem, o tyle na MTB jest taki syf, że naprawdę nie ma sensu zbytnio się rozwodzić nad sposobem czyszczenia i smarowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, skom25 napisał:

Ja po każdej jeździe czyszczę napęd szmatką. Najpierw zaciskam szmatkę na łańcuchu i robię kilka obrotów, potem kręcąc korbą dociskam szmatkę do kółek przerzutki. Potem przetarcie kasety i zębatki. Trwa to jakieś 3 minuty.

Ja przed jazdą ;) Kręcę do tyłu, szmata w ręku, łańcuch wygięty w S. Potem olej na lancuch ( kręcąc do tyłu, od spinki do spinki, pelen cykl ) Następnie wycieram szmatką nadmiar i gotowe. Niczego więcej nie używam. Zajmuje to od 3-10 minut ( w zależności czy czyszczę kasetę, korbę ).

No i na koniec gabka, plyn do naczyń i mycie rąk. Na koniec zmiotka i zamiatanie syfu na podłodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystam z dwóch łańcuchów i jeden czeka na wymianę już nasmarowany. Drugi jak mam do czyszczenia to podmieniam łańcuchy i ten świeżo zdjęty szejkuję. 

Na spokojnie sobie wyschnie, wolną chwilą zakropię oliwką i wrzucam do woreczka gotowy na podmianę :) Nie bawię się w mierzenie i zakładanie najkrótszego.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wkg napisał:

Karcherem na myjce samochodowej ... 5 PLN i załatwione jak i reszta uwalonego roweru. Tylko trzeba tak z 2-3 cm od kasety - od ciśnienia kaseta się kręci do tyłu razem z łańcuchem i wszystko superczyste.

Też tak robiłem, najszybsza metoda mycia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja odkryłem jakiś czas temu, że najlepiej kasetę i korbę czyści mi pędzelek i kilka kropel brunoxa deo. Nawet ten lepki smar którym fabrycznie nowe łańcuchy KMC są pokrywane usuwa idealnie i potrzeba go dosłownie kilka kropelek. Lekko psikam na pędzelek, smaruję nim wszystko kręcąc korbą a potem normalne mycie roweru wodą z płynem do mycia naczyń i wszystko spływa z napędu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak samo działa Shimano Degreaser. Natomiast jeżeli ktoś chce potem spłukiwać wodą, to bardziej polecam środki przeznaczone do takiego rodzaju aplikacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...