Skocz do zawartości

[konserwacja] czyszczenie łańcucha - sposoby



Rekomendowane odpowiedzi

Na spróbę kupiłem coś podobnego za 10zł i coś tam myje - lepszy efekt osiągniesz szczotką\pędzlem.

A co do tematu od kilku czyszczeń napędu i smarowania postanowiłem po całej zabawie przecierać nie tylko łańcuch, ale i kółka przerzutki z oleju - efekt zadziwiający - ilość czarnego grawna na kółkach zmalała do minimum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka maszynka do mycia to najgorzej wydane 60pln przeze mnie w ostatnich 10 latach. A kupiłem nie byle jaką: Barbieri. Cośtam myje to dobre określenie, na dodatek po 5 czy 10 myciach włosy są już tak wygniecione, że nic się nie myje, nie szoruje. Maszynka leży i wkrótce trafi do kosza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybciej szmatą się ogarnie łańcuch niż tym wynalazkiem. Też mam i włosie jest lipne jak w tych czarnych szczotkach które można tez nabyć do kompletu. Jedyne co jest warte uwagi z tego linku to hak do czyszczenia kasety. Niestety tylko w zestawie ze szczotką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sam kiedyś myślałem o takiej maszynce do czyszczenia łańcucha. Sam podczas czyszczenia na rece rękawiczki, do czyszczenia: szmatka, sznurówka, szczoteczka do zębów i w  100% wystarcza. Nie ma problemu z trzymaniem napędu w czystości. Sprawdzone, działa szkoda kasy na magazynki itp. wynalazki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykła bawełniana szmata ( jedna ) wystarczy do wszystkiego. Łańcuch, korba, kaseta, kółka przerzutki. Byle to robić po każdej jeździe ( przed każdą jazdą ) to jest od 5 do 10 min roboty max. Nie trzeba żadnych specyfików tylko olej do łańcucha. Do tej metody latami dochodziłem i uważam  za najlepszą ;)

  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 3 tygodnie później...
W dniu 11.11.2020 o 11:36, skom25 napisał:

Używał ktoś z Was tego odtłuszczacza z Decathlon?

https://www.decathlon.pl/p/preparat-odt-uszczaj-cy-ro-linny-do-a-cucha-rowerowego/_/R-p-324162

Szukam odpowiednika Shimano Degreaser, a mam akurat Voucher do Decathlonu.

Zacytuję sam siebie i odpowiem na pytanie.

Odtłuszczacz kupiłem i przetestowałem na kasecie i łańcuchu. Obydwa elementy wylądowały w pojemniku i zostały zalane, wypędzelkowane i zostawione na tydzień.

Co do skuteczności działania, to chyba działa. Odtłuszczacz zrobił się całkowicie czarny, a kaseta po spłukanie rzeczywiście była czysta. Może nie była to 100% czystość, bo miejscami brud został, ale efekt jest bliźniaczy do podobnych produktów. Próbowałem też użyć go do czyszczenia smaru z gwintów i działa bardzo dobrze, benzyna nie ma do niego startu.

To co mi się podoba, to że produkt nie ma zapachu, a właściwie ma zapach oleju spożywczego. Można zostawić moczone elementy w otwartym pudełku i nic nie śmierdzi.

Tyle że tutaj pojawiają się wady. Całkiem dosłownie, produkt ten ma konsystencję, wygląd i zapach jak olej spożywczy. Jest tak samo tłusty, przez co po moczeniu trzeba go czymś zmyć, chociażby płynem do mycia naczyń i bieżącą wodą. Nie wiem co można robić z nim podczas bieżącego serwisu. Do czyszczenia napędu przed smarowaniem też bym go nie użył.

Polecam jako środek do moczenia elementów, ale głównie dlatego że nie śmierdzi, co w moim przypadku jest dużym plusem. Wrzucić coś do sitka, zamoczyć, wypędzelkować i zmyć. Nadaje się do tego idealnie. Do całej reszty czynności serwisowych są znacznie lepsze produktu, przykładowo Shimano Degreaser.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 zł za 0,5 l? Ktoś chyba pojechał z ceną. Reklamują jako "produkt roślinny", znaczy pewnie eko? Tłusty preparat do zmywania smaru - kojarzy sie mi to z olejem napędowym. Ostatnia cena 4,36 zł za litr. Czyli ok. 20 razy taniej. A ropa naftowa tez jest pochodzenia roślinnego (przynajmniej częściowo). Dzięki za poświęcenia dla dobra nauki i przetestowanie wynalazku z Decathlonu :)

I proponowałbym zamieszczenie opinii na stronie Decathlonu. Widzę tam juz kilka, ta o treści " Dzisiaj 2 łańcuchy zostały umyte tym odtłuszczaczem. Sprawdza się jak najbardziej, usuwa nadmiary smaru, dzięki czemu nowy Smar można nakładać z czystym sumieniem " sprawia wrażenie napisana przez kogoś związanego ze sklepem, dla mnie typowy bełkot osobników nie mających nic sensownego do napisania.

Edytowane przez Thomlodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...