Skocz do zawartości

[styl jazdy] Na "wachlarzyk" - naprawdę pomaga?


Rekomendowane odpowiedzi

Tak się zastanawiałem ostatnio czy jak siądziemy komuś na kole to rzeczywiście te opory powietrza są mniejsze, czy to tylko placebo? ;)

 

Na wyścigach kolarskich to się na pewno sprawdza, skoro dużo osób to stosuje, ale czy przy prędkościach 25-30km/h ma to jakieś znaczenie?

 

Pozdro :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Martinii chodzi jak rozumiem o jechanie za kimś blisko :)

mnie się wydaje, że to nie ma znaczenia przy takich prędkościach, chociaż może jeszcze zależy od opływowości rowerzysty jadącego przodem haha ;)

w każdym razie ja jeżdżę jezdnią z reguły około 30 km/h i nie odczuwam większej różnicy jeśli jade za kimś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kantele za daleko jedziesz ;). Ja czasem jeżdżę z kolegą, który dosiada szosę i zazwyczaj ustawiam się za nim. Spokojnie idzie wtedy utrzymać tempo 38-4x km/h, oczywiście jeżeli nie trafimy na jakiś większy podjazd, wtedy ja zostaję z tyłu :). Ja trzymam się bardzo blisko koła, czasem nawet delikatnie na zakładkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy małych prędkościach i małym oporze powietrza nie potrafię zbytnio odczuć różnicy.

Podczas wietrznej pogody i tzw. wmordewindu różnica jest na tyle znaczna, że bez problemu mogę odczuć ulgę jadąc za kimś.

Zatem to ma jakieś znaczenie :)

 

Czasami gdy jeżdżę z kompletnymi nowicjuszami jeśli chodzi o rowery, to oni zawsze wyrywają się do przodu i koniecznie chcą jechać na czele ;) Nieświadomość twoim wrogiem hehe :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

faktycznie z reguły nie jade bardzo bardzo bardzo blisko za kimś bo boję się ryzyka wjechania na niego i wywrotki jak on coś namąci :) noga mu się omsknie czy wjedzie w dziurę czy cokolwiek... poza tym jak jestem bardzo blisko to nie widzę co jest przed nami co mnie denerwuje

a jak jedzie się szybciej np. z górki 40-45 kmh to już różnica jest odczuwalna nawet przy dalszej odległości między rowerzystami

 

nie lubię jeździć z przodu bo się ciągle oglądam czy ten drugi się nie zgubił ;) wolę jeździć za kimś kiedy on dyktuje tempo a ja się dostosowuję (oczywiście o ile nie zapier.. za bardzo) a najlepiej się jeździ obok bo można pogadać :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No chyba pasa, a nie jezdni. Jedzie coś z naprzeciwka i "wachlarzyk" cholera bierze, potem ustawiaj go, a czasem możesz nie zdążyć bo znów coś z naprzeciwka jedzie. Także na szerokość pasa tak i owszem, tak właśnie jeżdżę jeśli jest boczny wiatr i nie jadę sam. Ale na szerokość jezdni zdecydowanie odradzam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje doświadczenia, zjazd początek z 10 km/h i potem rozpędza stok, bez pedałowania.

Tutaj sprawdzałem tylko róznice między pozycją aero a zwykłą.

Nie wiem dokładnie jaki wpływ jest w jeździe za kimś, ale z 5% szybciej da rade przy podobnym tętnie/zmęczeniu.

 

Zjazdy

trasa 360 m - róznica poziomów około 18-20 m

 

- gięta + 5 kg obciązenia = 39,9 km/h

- gięta - bez obciązenia = 39,3 km/h

- prosta + 5 kg obciazenia = 40,3 km/h

- prosta - bez obciązenia = 39,6 km/h

- pozcyja AERO + 5 kg = 42,2 km/h

- pozycja AERO - bez obciązenia = 41,5 km/h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fakt, dzisiaj podpiąłem się pod kogoś przy Agrykoli i tak leciałem sobie za nim chwilę to lżej się jechało :D (a wiatr miejscami zacny). Potem chciałem go wyprzedzić, żeby trochę poprowadzić, no ale skręcił gdzieś i tyle było z jazdy :icon_mrgreen:

 

Dzięki za odpowiedzi i za tą stronkę (http://www.koloroweru.pl/strony/jszyki.html) przyda się :)

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No chyba pasa, a nie jezdni. Jedzie coś z naprzeciwka i "wachlarzyk" cholera bierze, potem ustawiaj go, a czasem możesz nie zdążyć bo znów coś z naprzeciwka jedzie. Także na szerokość pasa tak i owszem, tak właśnie jeżdżę jeśli jest boczny wiatr i nie jadę sam. Ale na szerokość jezdni zdecydowanie odradzam.
Zawsze można zrobic podwójny wachlarz. A tu - w pierwszych sekundach filmu - widac wachlarz w akcji
TAK - wachlarz naprawde pomaga - przy każdej prędkości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czuć różnicę, czuć. Często jak jeździmy na wycieczki (prędkość na asfaltach średnio 30km/h) to lepsza osoba jedzie na przedzie żeby Ci ciut gorsi mogli się schować i więcej/szybciej jechać. Bo jednak już przy 30 opory są dość spore na otwartej przestrzeni. Jeszcze jak się z plecakiem jedzie.

 

A jako anegdotkę: Jakis czas temu jechalem po miescie po sciezce rowerowej. W pewnym momencie zauwazylem kolesia na skuterku, ktory jechal nieco szybciej niz ja, czyli kolo 40. Wskoczyłem na asfalt i jechałem za nim. Było o tyle fajnie, ze skuter był z tych takich oldschoolowych z wielka owiewka z przodu ;) Efektu nie trudno się domyśleć - jechało mi się baaardzo przyjemnie i baaardzo lekko ;) Niestety nie jechał tam gdzie ja :)

A najlepiej jeździ się za tirami ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy wysrtartować w wyścigu szosowym żeby zobaczyć jakie znaczenie ma jazda na kole. Może przy predkości 25-30km/h nie odgrywa to większej roli. Ale jak po płaskim idzie tempo 50-60km/h i puszcza się koło to peleton odjeżdża w zastraszającym tempie :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nawet przy niewielkich prędkościach efekt jazdy za kimś jest ogromny... zwróćcie uwagę, że jadąc po płaskim z prędkością między 20 a 30km/h na czyimś kole, wystarczy zakręcić korbą co jakiś czas i "jedzie samo".. polecam jakąś wyprawę rowerową.. tam to łatwo dostrzec :)

albo na zjazdach.. ktoś pedałuje i pedałuje, dojdzie do tych 70, czy 80km/h, a my go doganiamy tylko się chowając i przyjmując aerodynamiczne ułożenie..

 

oczywiście ważny jest też aspekt psychologiczny, to zwłaszcza, gdy jedziemy za mocniejszym od nas, szczególnie na podjazdach..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...