Skocz do zawartości

[10138g] Specialized Epic FSR by worms


worms

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki za info o serwisie, robią same dampery czy z brainem? W sobotę próbowałem rozebrać zawias, a właściwie wyjąc damper, jednak poleglem na mocowaniu przy piascie, nakrętka puściła ale sruba nie chciała wyjść, dampera nie mogłem z niej zdjąć.

Problematyczy ten rower i też myślę często o zmianie na coś innego z większym skokiem 27,5 bądź 29, tylko odstrasza mnie cena i słaby wybór, Genius mi się marzy.

 

Wysyłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk 2

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serwisują cały tłumik który jest przecież połączony z brainem - u mnie akurat brain nie działał i naprawili to bez problemów. Rozbierałem zawieszenie ale jakoś w grudniu i wszystko dało się dość łatwo rozkręcić i przesmarować także nie wiem za bardzo jak radzić sobie z taką śrubą. Spuściłeś powietrze z dampera jak go rozbierałeś?

 

Gdzieś czytałem że w geniusie o serwis tłumika jest zarąbiście trudno ale konstrukcja samego dampera ciekawa;) Z ciekawszych rowerów które sam rozważam na przyszłe sezony to jeszcze cannondale jekyll albo trigger z leftym.

Edytowane przez edi7777
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to dobry pomysł cannondale z lefty, ja się obawiam braku sztywności w tym rowerze, choć nie powiem, gdy kupowałem  epica to nad nim się zastanawiałem i pewnie tylko dlatego go nie wybrałem, bo nie był akurat w tym sklepie niedostępny. Potem długo żałowałem, ale mogę się mylić co do jego wiotkości gdyż nie jeździłem.
Jak najbardziej powietrze z dampera spuściłem. Rozbieranie zaczynasz od dołu i czy na dole przy piaście damper powinien zostać zsunięty wybity, czy jest tam jakiś gwint, śruba po odkręceniu nakrętki powinna z widełek wypaść, czy zostać wykręcona, bo tutaj miałem problem?
Teraz mam wrażenie że po ponownym złożeniu mam jakby minimalny luz na zawiasie u góry w miejscu gdzie oś wchodzi w ramę pod siodłem, gdy podnoszę rower do góry za ramę to tak jakby zawieszenie zostawało przy ziemi i daje się to wyczuć, wszystko wyczyściłem i kurcze teraz takie dziwne uczucie, zachowanie zawieszenia.

Osobiście to chyba szukam teraz systemu, który sam będę mógł w pełnie prze serwisować, bez wydawania większych pieniędzy i blokady zawieszenia będę miał pod ręką, czy się uda  i czy będę miał na to fundusze się okaże w przyszłości.

Edytowane przez worms
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem to samo z tym luzem - u mnie wystarczyło dokręcić tą śrubę mocowania dampera po przeciwnej stronie do niego w tym mocowaniu pod siodłem.

 

Tu masz rozrysowane jak wygląda mocowanie na dole na stronie 14:

 

http://cdn.specialized.com/OA_MEDIA/pdf/manuals/08_Epic_Era_Manual.pdf

 

Kolega kupił ostatnio giant trance x3 i trochę na nim jeździłem. Testowałem też speca enduro i trochę nie wyobrażam sobie jeżdżenia bez braina lub innego systemu który pozwala w 100% zblokować zawieszenie na podjazdach. Nie wiem jeszcze jak działają teraz te nowe foxy z regulacją na "climb/trail/descend" ale nie spodziewam się jakiejś rewolucji. Sam bym nie myślał o zmianie roweru gdybym mógł się oprzeć chęci przejścia na coś ze skokiem przynajmniej 140;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowe dampery działają bardzo fajnie, wyraźnie czuć różnicę w ustawieniach, ale najwięcej zależy od systemu zawieszenia. Ja mam Ibisa z dw-linkiem i zdecydowanie polecam! Z większym skokiem - HD, koło 27.5 - HDR.

Z cannondalem na pewno będą problemy serwisowe ponieważ damper to dość nietypowa konstrukcja, skończy się pewnie jak dawniej ze wspomnianym Geniusem - dampery trzeba było odsyłać za granicę i zajmowało to masę czasu (teraz nie wiem jak to wygląda w wypadku modelu LT).

I jeszcze a propo Geniusa - jeździłem na modelu 730, jego zawieszenie było moim zdaniem bardzo tępe, bardzo słabo wybierało. Do tego rower wydaje się bardzo ciężki, niesamowicie trudno się go napędzało. Nie polecam.

Na modelu LT nie jeździłem, ale wiem, że stare modele, z tego typu zawieszeniem miały dobre opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Powiem ak nie ma czego zazdrościć, jakbym jeszcze raz miał tą kasę to pewnie już w braina bym nie wszedł i po 5 latach wybrał bym coś z możliwością podmiany dampera, blokadą na kierownicy, lub żeby był blisko pod ręką.

Serwisu sam nie mogę przeprowadzić, przy czym jest bardzo drogi, mimo tego że robię go średnio co roku, teraz wyjątkowo jeszcze nie robiłem, to i tak jak mam wydać 400zł na to, to mnie krew zalewa.

Wolałbym sam się do tego zabrać i przynajmniej damper prze serwisować, miesiąc temu mi olej w lesie wypluł po ostrzejszej jeździe, teraz muszę większe ciśnienie pompować by działał poprawnie, a brain bujać tez potrafi.

 

Może w Warszawie jest jakiś kolega który potrafi się dobrać do dampera i systemu?

 

Siemka, no gorzkie słowa po latach. Myślę też że dawno nie jeździłeś na HT i dupcia nie docenia co ma po sobą :icon_cool:

W wawie chyba nic się nie zmieniło i wysyłka do KRK? No ale na pewno warto o brajana dbać, bo to kręgosłów systemu imo.

 

pzdr

Edytowane przez rauf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...