Skocz do zawartości

[hydrauliczne LX] odpowietrzanie hydraulików, uzupełnianie poziomu oleju


Cybula

Rekomendowane odpowiedzi

Skracanie jest banalne - ale musisz zakupić baryłkę, warto mieć olej a także kielich również się przyda - można go zastępować strzykawkami i drążonymi śrubkami ale wg mnie dobrze zainwestowane 15 zł i kilka sezonów posłuży.

 

Zawodowcy podobno skracają bez odpowietrzania i dolewek, mnie się ten proces jednak nie udał (dwa razy próbowałem) a teraz przy skracaniu profilaktycznie odpowietrzam.

Cyklomania też skraca.

 

Edytowane przez OrzelPiotr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj, po wymianie uszczelek w zacisku BR-M595 przyszła pora na napełnienie i odpowietrzenie układu... jako że nie byłem zaopatrzony w odpowiednie narzędzia postanowiłem improwizować :) Ku mojemu zdziwieniu okazało się, że można idealnie odpowietrzyć hamulec bez żadnych wężyków, strzykawek, worków a nawet bez ruszania odpowietrznika. Wystarczyło dolewać oleju do zbiorniczka wyrównawczego, nacisnąć parę razy w szybkim tempie klamkę a następnie energicznie potrząsać zaciskiem - i tak kilka razy aż klamka będzie sztywna. Naciskanie klamki służy wpompowaniu oleju do pustego układu a potrząsanie zaciskiem powoduje przemieszczanie się bąbelków powietrza do góry. Ot ciekawostka dla posiadaczy hamulców shimano... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam.

Nie chciałem zakładać nowego tematu i nie wiedziałem gdzie napisać więc piszę tutaj.. Nie znalazłem na forum odpowiedzi na moje pytania.

Można skrócić przewód w hamulcach shimano z płynem w układzie?

Czy po skróceniu przewodu bez spuszczania płynu, trzeba będzie odpowietrzać hamulec?

Jeśli spuszczę płyn i skrócę wtedy przewód, mogę wlać ten sam płyn do układu? Nie będzie potrzeba go dolewać więcej? Bo na chłopski rozum, jeśli z dłuższym przewodem hamulec jest dobrze zalany, to po skróceniu płynu powinno chyba troche nawet zostać? Ale wolę spytać, bo w tym może być jakaś magia, czy coś i może znikać. Nie wiem.

Nie wiem czy prościej byłoby spuścić wszystko i wlać od nowa czy odpowietrzyć.. Przy zalewaniu od zacisku od zera i tak trzeba odpowietrzać, czy w układzie nie powinno być powietrza?

Ile mniej więcej średnio płynu wchodzi do układu?

 

Wysłane z mojego Live With Walkman za pomocą Tapatalk 2

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

Można skrócić przewód w hamulcach shimano z płynem w układzie?

Można.

Czy po skróceniu przewodu bez spuszczania płynu, trzeba będzie odpowietrzać hamulec?

Tak.

Jeśli spuszczę płyn i skrócę wtedy przewód, mogę wlać ten sam płyn do układu? Nie będzie potrzeba go dolewać więcej?

Można wlać. Prawdopodobnie trzeba będzie dolać, ubytków nie da się uniknąć.

Nie wiem czy prościej byłoby spuścić wszystko i wlać od nowa czy odpowietrzyć

Tak lepiej.

Ile mniej więcej średnio płynu wchodzi do układu?

50ml -pojemność opakowania wystarcza na kilka serwisów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem przy skaracaniu przewodu nie trzeba spuszczać całego płynu z  układu ale powinno się odessać od strony zacisku tyle płynu aby zniknął ze zbiorniczka i jeszcze delikatny ruch strzykawki aby z kawałka przewodu się cofnął. W ten sposób unikniemy zakupu nowego płynu jeśli hamulce są nowe i unikniemy kłopotu z zapowietrzonym zaciskiem przez mniej doświadczonych posiadaczy hydraulików.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy raz robię coś przy hydraulikach :) Wyciągnąłem cały płyn skróciłem, a teraz zalałem hamulec, nie było żadnych pęcherzyków powietrza przy zalewaniu, i klamka chodzi fajnie sztywno,tzn łapie od razu, czyli szybko robi się sztywna, nie ma takiego wielkiego skoku, co lubię :) Póki co tylko przedni, bo na tylny wydaje mi się że będzie trochę mało oleju, czekam na przesyłkę z dodatkową buteleczką. Mam nadzieję, że z tylnym pójdzie tak samo łatwo ;) Dzięki za odpowiedzi :)

Edytowane przez viper512
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Pacjent : Shimano SLX M665 .

 

Mam problem przy odpowietrzaniu . Mianowicie odpowietrzam z góry na dół znaczy się sposobem Malaucha  . Z tylnym wszystko poszło bez problemu - klamka dosyć twarda . Natomiast z przodem mam problem . Mianowicie przy próbie zassania płynu od strony zacisku nic się nie dzieje tzn . ciągnę tłok strzykawki a płyn nie jest zaciągany . 

 

Jakieś pomysły ? Odpowietrznik otwarty na 1/2 obrotu.

Edytowane przez jasinski21444
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
  • 2 tygodnie później...

pierwszy raz ustawiam hydrauliki i prosilbym was o pomoc:

hamulce (sumie tylko tylny) to xtr (m975) robie wszystko wedlug opisu tobo,

zdejmuje tylnie kolo, sciagam okladziny hamulcowe wkladam ten zolty specjalny shimanowski plastik (tloczki sa wcisniete do srodka),

zbiornik na gorze poziomu od dolu podlaczona strzykawa i dozuje odbierajac na gorze pelne 20ml oleju

pod koniec jak juz wiem ze na 100% nie ma powietrza, zamykam na dole zaworek na gorze pompuje klamka dolewam brakujacy olej i zamykam pokrywe na gorze.

no i zakladam z powrotem kolo i okladzinki ale hamulec lapie mi dopiero w polowie drogi do kierownicy ja lubie miec hample takie brzytwy lapiace od razu - mozna to jakos podciagnac?

 

Normalnie Shimano jest raczej bezproblemowe jesli chodzi o odpowetrzanie. Jednak ostatnio mialem ten sam problem przy Saintach. Odpowietrzylem dwa razy i bylo to samo. Pomoglo minimalne wypchniecie tloczkow heblem przy wyjetej tarczy i dolanie plynu gora.. (Tylko z wyczuciem)

Edytowane przez dawid828828
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...
  • 2 lata później...

Posiadam hamulce M486. Mam problem z wtłoczeniem oleju do układu - mianowicie po nałożeniu wężyka na odpowietrznik, odkręceniu odpowietrznika o 1/4 obrotu, 1/2 a nawet więcej, tłoczek w strzykawce stoi w miejscu - nie daję rady go wcisnąć.

Niestety nie znam budowy odpowietrznika więc mam pytanie - czy odkręcenie go i przeczyszczenie może go udrożnić?

Pytałem już w serwisie rowerowym o taki odpowietrznik ale nie mają ich w ogóle w sprzedaży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...