Skocz do zawartości

[hydrauliczne LX] odpowietrzanie hydraulików, uzupełnianie poziomu oleju


Cybula

Rekomendowane odpowiedzi

A czy ktoś z Was miał kiedyś okazje odpowietrzać hamulce Giant Root :icon_question: No przy zacisku chyba wiem krórą śrubkę trzeba "poluzować" ale problem pojawia się przy klamce , patrząc od góry mam śrubke na imbusa, a od strony kierownicy mam inne zamknięcie do zbiorniczka i nie wiem z kąd mam "ciągnąć" olej jak będę przepompowywał :wallbash:

Edytowane przez Ada93m
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

A propo odpowietrzania, który sposób jest według Was lepszy ? - ten z dwiema strzykawkami czy tylko z wężykiem 4mm i woreczkiem ?

Niedługo pojawi się w moim garażu rower z hydraulikami shimano i jak na razie wydaje mi się, że sposób bez strzykawek jest lepszy i zrozumiały.

Pytanie 2: Czy jest jakaś różnica w sile hamowania jeśli odpowietrzymy tym albo tym sposobem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Przepraszam, że się tak wbijam w temat, ale postaram się to zrobić po cichu!

Mam jedno proste pytanie, czy jest jakaś prosta operacja, która pozwoli mi w hamulcach hydr. Shimano M575 podciągnąć klamkę hamulca? I teraz po polsku: żeby klamka miała mniej pustego przebiegu zanim zacznie hamować. I jeszcze bardziej po polsku, żeby zaczynała hamować po pół centymetrze od naciśnięcia a nie w połowie drogi do kierownicy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Musisz dolać płynu przez zacisk przy zamkniętym układzie (zbiorniczek zakręcony). Tylko nie za dużo. Nakładasz wężyk ze strzykawką i płynem, odkręcasz śrubkę, dolewasz i trzymając wciśniętą strzykawkę zakręcasz śrubkę. No i klocki będą wtedy bliżej tarczy, czyli będzie większa możliwość ocierania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie później...

Znalazłem na jutubie taki manual.

 

 

Może się przyda. Ja w tym tygodniu będę odpowietrzać moje xt-ki. Wish me luck:)

 

Skąd wytrzasnąć taką żółtą podkładkę, jaką gościu wkłada między tłoczki po wyjęciu klocków ? Można to dostać w sklepach rowerowych ?

Ja w zestawie z Deore M595 dostałem tylko czerwoną wkładkę którą się wsuwa między klocki hamulcowe.

Można odpowietrzać układ z włożonymi klockami i czerwoną wkładką, czy lepiej wsadzić coś innego bez klocków na wzór tego żółtego ? :D

Edytowane przez Misiekvip3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Powinne być przy nowych hamulcach:

http://allegro.pl/shimano-xt-m775-przod-tyl-i1754368617.html

http://allegro.pl/hamulce-tarczowe-shimano-deore-br-m595-160-180-203-i1755742074.html

Pytajcie w sklepach z serwisami o te podkładki. Jeśli składają komuś rower i dostają hamulce w komplecie z tymi podkładkami to często zostawiają je sobie i za kilka plnów na pewno odsprzedają :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten element można zrobić z kawałka drewna etc. Wystarczy poprosić kogoś o dokładne zmierzenie grubości i potem sobie coś takiego wystrugać ;) W czasie transportu można użyć ekwiwalentu tarczy czyli kawałka blachy o grubości ok 2mm a na klamkę założyć gumkę recepturkę i gotowe ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

Dołączę do tematu, bo nie ma sensu tworzyć nowego.

Mam problem z Magura JULIE HP. Pewien czas temu zapowietrzyłem hampel i postanowiłem wymienić płyn.

Jako że Magura działa na oleju mineralnym zakupiłem GULF LHM

http://gulf.pl/upload/articles/Karty_produktow/7_Plyny_do_sciegiel_i_hamulcow/6410__Gulf_LHM_Fluid.pdf

I teraz o problemach:

po odpowietrzeniu wszystko działa jak należy ale po jakiś 20 km klamka zaczyna się zapadać aż dochodzi do gripa i koniec ... Co więcej, podczas ostrych zjazdów wszystko działą jak należy a podczas długiej wycieczki klamka się zapadnie.

Ostatnio zauważyłem że podczas pompowania (zapowietrzonego już) hamulca zaczął wyciekać płyn z otworu przelewowego w postaci piany (taki otworek wykonany w pokrywce zbiorniczka i nie chodzi o otwór do uzupełniania płynu)

Czy ktoś używał tego konkretnego płynu i czy ma jakieś doświadczenie z nim. Podejrzewam że problemem jest jego nadmierne pienienie się przez co klamka pompuje powietrze w układ, ale potrzebuję się upewnić.

 

Pozdrawiam

 

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wydaje mi się, że wszystko robię OK - nawet dorobiłem sobie podobny sprzęcik jaki jest w zestawie MAGURY (Strzykawka + wężyk + śrubka z otworem żeby powietrza nie pompować) ale niestety ...

 

Wg mnie LHM GUFL nie nadaje się do hamulców i zaczyna się gotować a w rezultacie pienić - dlatego pytałem czy ktoś ma doświadczenie z tym płytm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam Szanownych Forumowiczów!

Otóż pojawił się u mnie problem z tylnym hamulcem po zmianie klockow. Mianowicie klamka jak gdyby stracila caly skok. Tzn. mozna ja nacisnac ale tylko moze z centymetr. Przed zmiana klamka pracowala normalnie. Skutkuje to tym że klocki ocierają caly czas i tarcze i nie moge wyregulowac hamulca. Hamulce to BR445.

Dodam jeszcze ze jest przy nich taki malutki imbus przy klamkach do regulacji skoku i w momencie kiedy go wykrecam czyli probuje zwiekszyc skok klamk,i nic sie nie zmienia. Ciagle pozostaje brak skoku, nawet przy calkowicie wykreconym imbusie.

Z tego co przeczytalem w tym watku to chyba zapowietrzyl mi sie hamulec przy operacji wymiany klockow, ale chcialbym potwierdzic swoje wnioski u bardziej doswiadczonych Kolegów. Bede bardzo wdzieczny za pomoc w tym temacie. Dodam ze wymienialem klocki z tylu i z przodu i przod dziala bez zrzutu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak to nie było zapowietrzenie. Zdjąłem pokrywę zbiorniczka wyrównawczego, popompowałem trochę klamką, kilka bąbelkow wyleciało ale mało, wychlapało się trochę płynu no i zrobiło się wszystko w porządku. Tyle że jak odwracam rower do góry kołami to płyn wpływa do zbiorniczka (tyle ile sie wychlapało) i wtedy robi się znowu bardzo miekka klamka, ale po przewroceniu roweru z powrotem na kola zaczyna wszystko dzialac tak jak powinno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a po co przewracasz rower do góry kołami? Jeździsz tak ?

 

Tak właśnie jeżdżę. Niezle co??

Ty nigdy nie odwracasz roweru do góry kołami? Ciekawe bo jestem pewien ze 90% uzytkowników tego forum zdarza się odwrocic rower żeby dokonać takich czy innych czynnosci serwisowych, napraw, itp.

Chyba ze masz jakies szczegolne zdolnosci pozwalajace zawiesic rower w powietrzu. Ja takowych nie posiadam. Ani stojaka tez nie...

Edytowane przez Peterp079
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...