Skocz do zawartości

[Amortyzator]Suntour Epicon LOD


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam pewien problem.......dziś założyłem EPICONA i nie wiem ile PSI dać. Akutalnie mam dość sporo bo 150 psi przy 90kg. Chyba lekka przesada prawda? Początkowe 110 (chyba) mnie przestraszyło bo do dobicia już całkiem blisko było. Chociaz 130 czy 150 nie odczułem za bardzo różnicy. Dam mu kilka dni i ewentualnie spuszczę trochę powietrza.

Prosze kogoś ważącego +90kg o wskazówkę ile PSI ma w swoim amortyzatorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A sag masz na ile ustawiony? Dla epicona powinien być 15-20%

 

 

Ja mam 110 przy takiej samej wadze. Zalecenia producenta są zawyżone. Ustaw SAG 20mm i będzie dobrze.Zakładam że skok masz 100mm.

 

Tak, 100mm. Na sag zwracałem uwagę i włąsnie przy obecnym ciśnieniu oraz przy 150 był w tym ww przedziale. Ale możliwe, że coś źle patrzyłem dla niższych wartosci :) dam mu jeden dzień i jeszcze kilka km i wtedy zmniejsze ciśnienie.

Edytowane przez dracozao
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukałem, nie znalazłem:

Jest jakaś różnica między Epiconem SF9 (2009-2010) a SF11 (2011)? Na stronie Suntoura jedyna różnica jakiej się dopatrzyłem (poza nowym kolorem) to: "new alloy cover cap" dla SF11 - czego to dotyczy? Nakrętki na zawór?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy komuś wraz ze spadkiem ciśnienia skok się skraca?

Przy 100 PSI mam 120 mm a przy 60 PSI 110-100 mm.

Nie chodzi o SAG bo skok jest mierzony gdy rower stoi oparty o ścianę.

 

To chyba normalne, że jak ciśnienie zejdzie to amor jest niższy, nie? Podobnie jak z dętką, im mocniej napompowana tym większa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, za post pod postem....ale... czy na prawej goleni mamy nakrętkę 27mm? bo kupiłem 27mm i nie pasuje (chyba za grube ścianki klucza). Może nasadka powinna być 24mm? (gdzieś widziałem, chyba w bB, że pisali coś o 24). Pytanie głupie ale tak się zamieszałem, że zbaraniałem.

 

p.s: ma być 27mm ale klucz musi mieć super cienkie ścianki. post można usunąć chyba, że to jednak nie 27mm :)

Edytowane przez dracozao
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Panowie

 

Mam pytanie co do wysokości pomiędzy uszczelką a granicą na której zaczyna się korona . Mój poprzedni amortyzator montowany seryjnie w Cube Analog XCM 10 cm licząc dokładnie od uszczelki do korony ma 11 cm z uszczelką 11.5 .

Tymczasem Epicon w wersji 10 cm skoku czy też ustawiony tak ma w tym samym miejscu 9.5 cm a z uszczelką ~10 cm . Tutaj zacząłem się zastanawiać czy on tak ma czy też jest może ustawiony na 8 cm skoku bo wiem że jest taka możliwość z filmu na stronie producenta . Na podstawie otworów wynika że mamy następujące możliwości 8 cm , 10 cm , 12 cm , 14 cm .

 

Dodam że amortyzator nie jest wmontowany w rower , standardowo napompowany przy czym bardzo twardy usiłowałem go ugiąć ale udało mi się to na ~3 cm . Zakładam zatem że jest dużo PSI i nie jest to wina jego niedopompowania . Możliwie najszybciej sprawie sobie pompkę , skontroluje ciśnienie .

 

Byłbym niezmiernie wdzięczny za odpowiedź gdyż nie wiem czy rozbierać amortyzator i zmieniać skok czy też dać do serwisu by go wmontowali w rower .

 

Z góry dziękuje za odpowiedź .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Epicon pracuje w całym zakresie widocznych goleni (praktycznie do samej korony), więc w Twoim wypadku masz skok ustawiony na 100 mm. Zanim pierwszy raz go rozebrałem, też miałem podobne wątpliwości co do skoku.

Jeśli ugina Ci się tylko na 3 cm (wmontowany w rower pewnie uginałby się bardziej), to raczej nie jest niedopompowany (producent podaje zawyżone wartości PSI). Bez montażu do roweru i przetestowaniu nie ma większego sensu bawić się w zmianę skoku czy też regulowanie ciśnienia (tym bardziej, że obie operacje można bez problemu wykonać na zamontowanym amorze).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Epicon nie ugina się do samej korony, przynajmniej mój(wersja RLD 2009). Po spuszczeniu powietrza i dociśnięciu pozostaje 1 - 1,5 cm odsłoniętych lag. Po ustawieniu skoku na 100 mm odległość między uszczelką a koroną wynosi ok. 11 cm, tak więc w przypadku suanis56 amor jest raczej ustawiony na 80 mm skoku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem dziś pompkę i upuściłem powietrza , okazało się że oboje po trochę mieliście rację . Damiano miał rację piszcząc że pusty Epicon ma 1 cm wolnych górnych goleni . Byłem już niemal przekonany że mam ustawiony skok na 8 cm ale dopompowałem go na ponad 150 psi , na goleni pojawiło się 11 cm . Postanowiłem spuścić trochę powietrza to spuściłem tak do 100 i co ? na goleni 9 cm . W tej chwili zaniosłem do serwisu by zamontowali w rower , jutro odbieram ale będę kombinował dalej . Dodatkowo wydaje mi się że blokada nie działa , przekręcałem w obie strony ale efektu żadnego . Ktoś na forum z tego co wyczytałem miał podobny problem .

Edytowane przez suanis56
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój Epicon jest z rocznika 2011. Od uszczelki do korony mam dokładnie 120 mm przy ok 85 PSI (niedługo po zakupie zwiększyłem sobie skok). Przy spuszczonym powietrzu pozostaje mi niecałe 5 mm, więc mniej niż u Damiano (może to zależy rzeczywiście od rocznika). Przy mniejszym skoku miałem podobną odległość bez powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem problem w nowiutkim EPICONIE z blokadą ,okazało się że to była wina niedokręconego zaworu, roboty na 5min. A i tak Ci nie będzie blokowało do końca zawsze będzie się uginał jakieś 0,5cm jest to zabezpieczenie przed uszkodzeniem go, tak jak byś zapomniał zwolnić blokady przed wjazdem w teren i najechaniu na przeszkodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za odpowiedzi .

 

Dziś wrócił do mnie Epicon z serwisu i jest tak jak poprzednio - 9.5 cm przy 100 psi na goleni jakieś 8 przy 70 psi . Blokada działa i jest tak jak piszecie delikatnie się ugina . Pojawił się jednak inny problem w miejscu gdzie jest pokrętło tłumienia odbicia , pod nim jest taka śruba . Jest ona niedokręcona usiłowałem ją dokręcić ale kręci się w miejscu nie można jej ani odkręcić ani dokręcić , wyjąć też nie można . Ktoś ma patent jak ją dokręcić do końca ?

W tej chwili zaniosłem do serwisu amor by zamontowali , poprosiłem żeby to dokręcili mam nadzieję że się uda rower odzyskam niestety dopiero w piątek . Dzwoniłem nawet do Eurobike i tam Pan stwierdził że nie powinno być problemu z dokręceniem . Na śrubie wystaje tak ze 2mm gwintu i jest trochę luzu .

 

Pozdrawiam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Odkopałem temat by nie zakładać nowego.

Mam dylemat w sprawie zakupu.

Kupić z miejsca Epicona 2011 za 579zł, czy poczekać na modele 2012? Coś tam czytałem, że niby mają się różnić, oczywiście na korzyść nowego? Marketingowy bełkot, czy prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...