Skocz do zawartości

[Skidowanie] Technika, przełożenie i inne wyznania


Przeor

Rekomendowane odpowiedzi

W związku z apelami żeby OT nie robić w innym topicu (słusznie :rolleyes: ) zakładam taki temat.

Nie jestem mistrzem skida a chciałbym się naumieć :D . I tu prośba do skidowców. Możecie opisać jak to dokładnie robić? Na jakim przełożeniu najlepiej wychodzi? Sam mam przełożenie 3 i mi tak nie bardzo wychodzi. Na jakimś sypkim gruncie to i owszem ale na asfalcie udało mi się raptem kilka razy. Może wynika to z moich przykrych doświadczeń, bo raz mnie tak wykatapultowało, że blizny mam do dzisiaj ;) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba a' propos:

 

A 2:1 to a 2.8:1 is good. If you want a trick bike and don't plan on ridin very far, go with one closer to a 2:1. I rode a 48/22 for a while and it was fun for tricks but a pain for everyday. The smaller the ratio the easier it will be to pop up the front end, but you'll be pedaling faster, which makes some tricks -leg over h-bar skids and sustained wheelies- more difficult. Around a 2.5:1 is great. Easy enough, but won't let you get left beind..

 

To wypowiedz autora tego filmiku http://pl.youtube.com/watch?v=SdLEP_lkvsM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Klaniam,

Moje doswiadczenie ze skidowaniem i skippowaniem sa nastepujace.

 

W zeszlym roku w pazdzierniku poskladalem pierwsze OSTRE o przelozeniu wtedy 2,5 (aktualnie 2,77). Pojecie o jezdzie mialem zerowe o skidach tylko wyobrazenia. Pojechalismy z Krzywym Kolem na Lanserski Rajd po 3-miescie, zobaczylem jak Mateusz robi skida na swojej "padlinie" i poprostu sprobowalem.

Przesunalem uda az do kiery opierajac sie nimi o nia, dlonie jak najbardziej na skraju rogow i poprostu wyszlo:) Oczywiscie mialem stracha ze przelece przez kiere lub cos w ten desen ale nic takiego nie nastapilo. Najpierw skidy tylko na luznych i sliskich podlozach a pod koniec nocy juz na czymkolwiek.

 

Aktualnie mam dwa ostre o przelozeniach 2,77 i 2,72. Skidy oczywiscie najlatwiej wychodza na mokrych i luznych nawiezchniach ale nie mam tez problemow aby slizgnac sie na suchym asfalcie czy betonie. Nawet juz nie odrywam tylka od siodla i nie przesuwam cezaru ciala na przod roweu. Faktem jest ze bardziej wtedy wychodzi to skippowanie niz skidy ale wiele tez zalezy od predkosci i od tego czy jedzie sie po plaskim lub z gorki (latwiej skidnac)

 

No i w zasadzie tyle....

 

OSTRO!

I.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już się pogubiłem w tych tematach związanych ze skidem, ale dam to tutaj. Na stronie http://rozrywka.onet.pl/prasa/3920,1257697...yska,index.html znalazłem taki tekst "Do »skidów« używam przełożenia 52:13, do stójek 52:17, a do wyścigów 52:15." Jeśli to prawda to trzeba przyznać, że przłożenie jest całkiem spore :]

 

Przy okazji. rurokura, gratuluję już pewno 20 lat na rowerze. Trzeci krzyżyk idzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziekuje wszystkim za życzenia !

 

Do »skidów« używam przełożenia 52:13, do stójek 52:17, a do wyścigów 52:15." Jeśli to prawda to trzeba przyznać, że przłożenie jest całkiem spore :]

 

do wypowiedzi skłoniło mnie to właśnie .. kurcze, wiem ,że dobór przełożenia jest cholernie względny ,ale koleś ma chyba moc pudzianowskiego ;]

jak by nie było ,są to cięzkie przełożenia zwłaszcza 52x13 nie polecam nikomu na start :)

oi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No kopytko musi mieć niezłe 52x13 <_< \Ja niby mykam na 52x18 i czasami pod górę stękam i noszę sie z zamiarem 48x18 lub na tył dać 20.

Ze skidami mam problem może tez przez to że w Kenko jest krótki mostek oraz baranek o którego haczę kolanami jak sie próbuję wpasować i wywiesić przez kierę. Najlepiej skidy robiło mi sie na dworcu głównym w gdańsku na mokrych marmurkach - Ivan tam Bogów miał w poważaniu mimo pierwszego wieczoru na ostrym :):P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

witam , pierwszy raz dzisiaj jechałem swoim ostrym i bardzo chciałem zrobic skida , nawet malutkiego , nie wiem dlaczego nawet jak przenosiłem cały ciężar ciała na jedna noge korba skutecznie dalej robiła swoje , czy jest to może wina przełożenia: Z przodu 42 zęby , z tyłu 16 ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co robiłeś jest pewną formą pasikonika :D

A żeby zrobić skida to trzeba się wychylić przed rower opierając się o kierownicę aby odciążyć tylne koło. Jedną nogę blokujesz a drugą albo luźno albo ciągniesz w przeciwna stronę niż pedały się kręcą. Pooglądaj sobie filmiki na youtube jak się robi skidy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to znaczy przłożenie 2,77 , sory za banały ale jestem świeży w ok i na razie sie posługuje okresleniem z tyłu tyle z przodu tyle i jeszcz ejdno apropo skieda to chciałem go zrobic na siedzaca a widziałem na youtube jak koles cos takiego robi ale zrobił to do wychamowania a nie sztuczki.

 

a gdybym załozył slcka? Bo obecnie mam opone maxis detonator z tyłu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przełożenie 2,7 czy inne to wynik działania matematycznego ja mam przełożenie 2,9 a wynika to z tego ze z przodu mam 52z a z tyłu 18z. 52 podzielone przez 18 daje 2,8888.... po zaokrągleniu daje nam 2,9 :)

Detonator jest dobrą oponą do skidów bo jest gładka. Myślę że twoim problemem jest to że za mało czasu spędziłeś jeszcze na ostrym bo takie skidowanie na siedząco jest wyższą szkołą jazdy. Mi zazwyczaj wychodzi to tylko w sytuacjach podbramkowych :) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy, że stosunek wielkości trybu z przodu do trybu z tyłu ma 2,77. Np. zębatka 42 jest 3x większa od zębatki 14 i przełożenie jest równe 3. W Twoim przypadku 42/16=2,625. Nie powinno być problemu na takim przełożeniu ze zrobieniem skida. Opona też nie pomoże. Liczy się technika. Zacznij od skidów na sypkim podłożu lub na asfalcie z piaskiem. Jedź na stojąco, wychyl się do przodu i zablokuj nogę z tyłu i ciągnij tą w przodu jak inni radzą. Nie bój się, nie wylecisz przez kierownice :) No i podpatruj jak inni to robią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam , pierwszy raz dzisiaj jechałem swoim ostrym i bardzo chciałem zrobic skida , nawet malutkiego , nie wiem dlaczego nawet jak przenosiłem cały ciężar ciała na jedna noge korba skutecznie dalej robiła swoje , czy jest to może wina przełożenia: Z przodu 42 zęby , z tyłu 16 ???

przełożenie jest bardzo dobre, to czego brakło to pedałów zatrzaskowych,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na razie nie chce spd , to by było porostu niebezpieczne tym bardziej że to moje pierwsze OK i najpierw musze nauczyć sie nim jexdzic a w spd tez niestety nie jexdziłem , mam noski , jak dorobie do nich paski to je założe i bede śmigac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem kilkanaście razy zrobić skida z pedałami platformowymi i przy mniejszych prędkościach nie było problemu z krótkotrwałym blokowaniem koła przy pełnym wychyleniu do przodu ale nie było to ani pewne ani komfortowe. Dziś założyłem noski i muszę powiedzieć że hamowanie w nich jest w moim odczuciu conajmniej dwukrotnie skuteczniejsze od tego w platformach. Oczywiście skidy też dużo łatwiej jest zrobić, raz mi sie udało nawet na siedząco z małej prędkości. Moje przełożenie to 2,66

na razie zaprzestaje prób bo szkoda opon, ale podsumowując - dobre przywiązanie nóg do pedałów to moim zdaniem podstawa:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...