Skocz do zawartości

[pedały] Exustar E-PM25


Bizon

Rekomendowane odpowiedzi

skrzypienie mozna czesciowo zneutralizoac smarem silikonowym.

ponad miesiacauzywam tych exustarow.

początkowo czulem mniejszy luz roboczy, zakres tolerancji ruchu stopą mniejszy niz w shimano wiec noga szybciej docierala do punktu wypiecia.

dziwne jest to ze na poczatku mialem problem z haczeniem przy wypięciu - niby zatrzask juz puszczal a jednak stopa nadal byla przyczepiona do pedalu.

na poczatku lepiej jezdzilo mi sie w zestawie z blokami shimano mimo ze exustar podaje ze pedaly sa kompatybilne (czyli prog taki sam). obecnie mam progi exustara w drugich butach i nie idczuwam juz roznicy.

czasami ten sam pedal puszcza łatwiej innym razem trudniej. zjawisko to ma miejsce w czasie jednego wypadu, podeszwa nie jest zabita błotem.

 

bardziej niz na shimano widac slady uzytkowania.

stosunek cena - waga mają fenomenalny. 200 gramowe ti mozna kupic na allegro za 320 zl co w porownaniu do crankow o tej samej wadze daje im miazdzącą przewage.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

co do likwidacji skrzypienia: prysnąłem na bloki i na pedaly sprayem silikonowym i skrzypienie zniknelo. po spryskaniu odbylem 60km wycieczke w terenie, w tym takze sporo chodzac po blocie i inszym mokrym podlozu, pedaly i bloki zapchaly sie ale skrzypienie (mimo ze woda mogla wytrzec/wyplukac powloke smaru) nie pojawilo sie nawet na chwile. kolejna wycieczka w miescie i rowniez cisza. skrzypienie odezwalo sie dopiero przy ok 100nym kilometrze, wiec uwazam ze warto nabyc spray silikonowy i powalczyc z tymi odglosami - z zalozeniem ze w normalnych warunkach zywotnosc powloki smaru bedzie jeszcze lepsza.

aha - przy drugim smarowaniu spryskalem pedal, nie spryskalem blokow w butach - zaczelo skrzypiec. dopiero prysniecie smarem na podeszwe i blok przynioslo wczesniejszy - pozytywny rezultat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Kupiłem je wczoraj. Pierwsze wrażenie dużo lepsze od 520 shimano. Mniejsze i ładniej wykończone, ładny srebrno brązowy kolorek no i waga...283 g. Kupione za 30 zł więcej niż 540, także myślę że było warto. Czas wszystko zweryfikuje.

 

Btw. bloki też minimalnie lżejsze. Na dodatek dodają części do wmontowania do buta(które u mnie były seryjnie wmontowane) czego w shimano nie doświadczyłem.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ujeżdzałem je od poczatku kwietnia 2007 ,ale nie dotrwały do końca sezonu z powodu pojawienia się luzów na łożyskach ślizgowych. Żeby nie dobijać ich do końca postanowiłem zmienić je na shimanowskie 540-stki. Te luzy spróbuję jakoś zlikwidować i z powrotem sparować z korbami ,bo pedałki są naprawdę fajne ,ale jakoś nie mogę znależć na to czasu. A oto moje spostrzeżenia z użytkowania:

 

-te wgnioty na korpusie ,o których wspominaliście ,rzeczywiście się pojawiają (miękkie alu) ,ale są płytkie i nie mają żadnego wpływu na działanie. Ładny kolor anody też się wyciera ,ale to normalne.

 

-bardzo łatwy serwis. Do rozebrania na czynniki pierwsze wystarczy klucz nasadowy i imbus. Ostrożnie z deklem -miękkie alu -łatwo można objechać gniazdo na imbus.

 

-moim zdaniem trochę lepsza kultura wpinania niż w shimanowskich 520 i 540. Żeby się wpiąć używa się mniejszej siły ,a zatrzask łapie blok od razu akcentując to wyrażnym kliknięciem. Żeby się wypiąć trzeba jednak zdecydowanego ruchu stopy (tobo nazwał to haczeniem przy wypięciu) ,ale tylko jak bloki są nowe ,to uwaga dla rozpoczynających przygodę z SPD. W miarę jak bloki się zużywają nie ma już niespodzianek. Używałem oryginalnych bloków Exustar.

 

-jedyną wadą Exustarów są kiepsko uszczelnione łożyska ślizgowe (uszczelka wpuszczona za płytko między korpus i oś jest narażona na uszkodzenia mechaniczne). U mnie złapały luz po niecałych 2000 km. Gdyby nie straszliwe piski obwieszczające przechodniom ,że nadciągam to bym je chyba przebolał :icon_mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łożysko maszynowe jest tylko po zewnętrznej stronie i z nim nie ma problemu. Od wewnętrznej strony jest łożysko ślizgowe z cieniutką panewką wprasowaną w korpus ,która dosyć szybko się zużyła. Teoretycznie można wymienić tą panewkę na nową. Ale i tak pozostaje problem prymitywnego uszczelnienia tego łożyska. Ta gumowa uszczelka nie siedzi w żadnym rowku na osi i można ją przesuwać po niej dosyć swobodnie. Nie jest też w żaden sposób osłonięta przez korpus pedała. Wyobraż sobie co się dzieje z tą uszczelką w czasie jazdy np. pod wpływem działania zabłoconego buta kolarskiego.

 

 

Mniej niż połowa szerokości uszczelki chowa się pod kołnierz korpusu.

post-111719-1230676174_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę o zakupie Ti ale troszkę martwią mnie te wgniecenia na korpusie od bloków. Przy obecnych XT po 5 tyś widać tylko uszkodzenia które sam sobie zafundowałem uderzając tu i ówdzie. Czy może ktoś umieścić fotkę z typowymi uszkodzeniami jakie powstają podczas użytkowania ? Będę wdzięczny i z góry dziękuję :wallbash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

po ok. 4-5 tysiacach pedaly maja sie dobrze, pojawil sie tylko luz na lozyskach...prawy pedal jak go tak paluchem uderze to kreci sie bez oporu (tzn. bez zadnego oporu charakterystycznego dla pedalów robi kilkanascie obrotow), lewy ma zdecydowanie mniejszy luz...no i teraz pytanie za sto punktów jak to rozkrecic, co i jak wymienic, co nasmarowac itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozkręcenie Exustarów jest banalnie proste. Najpierw odkręcasz alu dekielek imbusem. Pod nim znajduje się nakrętka nakręcona na oś. Tu trzeba użyć klucza nasadowego. Uwaga: na jednym pedale prawy ,na drugim lewy gwint. Po odkręceniu nakrętki ściągasz korpus z osi. Tuż za nakretką jest łożysko maszynowe. I to jest jedyna rzecz ,którą tu możesz wymienić. Jednak na 99 % obstawiam ,że to łożysko ma się dobrze. Luz pojawił się zapewne na łożyskach ślizgowych znajdujących się z drugiej strony korpusu. W korpus wprasowana jest cienka panewka. Teoretycznie można ją wymienić na nową (podziw dla osoby ,która się tego podejmie). Jeżeli luz jest naprawdę niewielki to możesz spróbować skontrować go nakrętką. Jeżeli to nie pomogło ,to znaczy że luz jest już zbyt duży żeby go zlikwidować. Można jedynie smarować. Z własnego doświadczenia powiem ,że luz nie ma żadnego wpływu na jazdę. Jedyna uciążliwość to piski wydobywające się z łożysk ślizgowych domagających się po pewnym czasie nowej dawki smarowidła.

 

Uwaga: Wyciągając nowe Exustary z pudełka dobrze jest sprawdzić ,czy pedały nie mają jakiegoś luzu. Jeżeli tak ,to dociągnąć nakrętkę kluczem nasadowym. Znajomy miał w tych pedałkach nadzwyczaj duży luz fabryczny... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po około 4 300 km pedały nadal działają.

W korpusach rzeczywiście porobiły się wgnioty od bloków ale to nie przeszkadza.

Na osiach porobiły się za to luzy i pedały chlebocą. Chyba muszę je porządnie nasmarować albo jakoś skasować te luzy, może tak jak kolega wyżej zaproponował. Ale i z tym można jeździć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też zastanawiałem się nad 540 ale wybrałem Exustar E-PM25 ze względu na wagę.Czy lepsze hmmm póki co luzów nie ma ,żadnych innych problemów też .Porównując je do 520 jakoś różnicy nie odczuwam a 520 od 540 różnią się tylko wnętrznościami, korpus jest taki sam .Także różnic ja specjalnej nie widzę poza wagą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

korpus exustarów jest zrobiony z bardziej miękkiego alu niz korpus shimanowskich pedałów - zrobiły się na nich (na korpusach obu pedałów) wgnioty od bloków. to jednak wyłącznie kwestia kosmetyki i nie ma wpływu na walory użytkowe. wg mnie niuansem jest jakość wpięcia/wypięcia: choć oba pedały korzystają z tego samego wzrorca bloku spd (i konstrukcji uchwytu w pedałach przez to teź) to trochę lepiej funkcjonuje to w shimano. wg mnie jednak nie na tyle by zrezygnować z exu jako alternatywy dla sh*tmano - tym bardziej że podstawowy model jest duźo lżejszy niż najwyższy model shimano do mtb - xtr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Bloki Shimono działają dobrze z tymi pedałami jakby koledzy chcieli się przejechać?

Bo właśnie jako dodatkowe pedały chce kupić XTR-y, bądź wymienione tutaj Ex, tylko nie wiem jeszcze które.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pod uwagę były brane jeszcze xtry

wybrałem zwykłe e-pm25 z racji ceny i wagi

do tej pory jeździłem na pedałach wellgo praktycznie identycznych jak te:

http://www.allegro.pl/item632819441_nowe_k...mtb_xc_xtr.html

w porównaniu z wellgo o wiele łatwiejsze wpięcie oraz większy kąt pracy trochę słabszy do wyczucia moment wypięcia

na razie nie skrzypią /stare również nie skrzypiały/ i jestem z zakupu zadowolony

mogę je z czystym sumieniem polecić zobaczymy jak z trwałością :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...