Skocz do zawartości
Rmk_90

[klamki] Projekty odchudzenia klamek avida FR 5

Rekomendowane odpowiedzi

zeflo

Witam! Pozwalam sobie odświeżyć ten wątek. Mianowicie chciałem Wam przedstawić mój projekt odchudzenia klamki FR5.

Na razie odchudziłem tylko jedną klamkę . Aktualnie waży 59g bez śruby (planuję dokupić śrubę Alu). Myślę że klamka finalnie powinna ważyć w granicach 60g(120g para) :thumbsup: . Przejechałem na niej na razie ok 50km, nie zauważyłem jakiegoś spadku wytrzymałości ani nic z tych rzeczy. I z góry przepraszam za brak fotki na wadze , ale od razu klamka trafiła do roweru na testy :icon_wink:

Ale do rzeczy :

8f53450646bc10dem.jpg

0a7b22555c2598aem.jpg

Projekt :

1.Odcięcie zbędnego materiału

2.Wywiercenie otworów

3.Pogłębienie tego otworu na śrubę (co daje zysk wagowy klamki, i pozwala na zastosowanie krótszej śrubki)

4.Elementy usunięte + skrócona śrubka

5.Polerowanie szlifierką prostą z różnymi nakładkami . Gdy zrobię drugą klamkę, wtedy wypoleruje na błysk.

Mniej więcej w skrócie wyglądało by to tak.

Mam nadzieję że efekt końcowy Wam się podoba , w realu wygląda naprawdę ciekawie.

Chętnie odpowiem także na wasze pytania , w razie jakiś wątpliwości .

Pozdrawiam

Edytowane przez zeflo

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
kepa416

Nie wiem czy np nie było by opłacalne wytoczenie otworu przez długość całej klamki bardzo niezmienni to jej wytrzymałości a wagowo może pomóc.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
zeflo

Znaczy o co Ci konkretnie chodzi ? Bo za bardzo nie zrozumiałem :icon_confused: Mógłbyś na przykład pokazać na rysunku co chcesz wytoczyć ?

Ps. Toczenie – rodzaj obróbki skrawaniem (np. metalu, drewna, tworzyw sztucznych) stosowany najczęściej do obrabiania powierzchni zewnętrznych i wewnętrznych przedmiotów w kształcie brył obrotowych. Istnieje możliwość uzyskiwania metodą toczenia również innych kształtów niż obrotowe. Podczas toczenia obrabiany materiał obraca się, a narzędzie (nóż tokarski) wykonuje ruch posuwowy.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
kepa416

Nie bądź taki do przodu z tą Wikipedią raczej chodzi mi o nacięcie wzdłuż klamki.

wytaczanie, toczenie wewn. otworów; narzędzie — wytaczadło (długi trzpień z zamocowanym nożem lub nożami); prowadzone na wytaczarkach, wiertarko-frezarkach i niektórych tokarkach.

Edytowane przez kepa416

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
zeflo

Kolego ale spokojnie :thumbsup:

Po prostu chciałem sprostować twoją wypowiedź , bo dla mnie tak jak określiłeś nacięcia w klamce nie wykonujemy stosując wytaczania czy toczenia.

Można by to wykonać pewnie na obrabiarkach numerycznych CNC , ale jest to chyba mało opłacalne (pisanie specjalnego programu , no i znalezienie firmy która podjęła by się wykonać takie wycięcia na dwóch klamkach)

Edytowane przez zeflo

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
kepa416

Można to zrobić pewnie w większym zakładzie zajmującą się obróbką, jak mogłeś mnie sprostować jak użyłeś słowa "toczenie" zamiast "wytoczenie" poza tym trzeba by określić jak daleko można zrobić takie "nacięcie" i jaki szerokie.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
zeflo

Dobra,tamta sprawa zamknięta :thumbsup:

A co do nacięcia ? hmm..można by z tym pokombinować,tylko żeby nie przesadzić. Ja już chyba tego nie będę się podejmował,zbyt dużo zachodu dla paru gram zysku. Można ewentualnie ponawiercać wiertarką a potem rozpiłować pilniczkami. Ale to już pewnie będę robił w długie zimowe wieczory :icon_wink:

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.