Skocz do zawartości

[regulator tłumienia] Jak go ściągnąć ?


Kamixc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, przyszedł czas na wymiane oleju w moim RS Psylo XC. Mam go od niedawna to tez pojawia sie problem, zeby odkrecic prawą śrube imbusową na dole goleni trzeba najpierw sciągnąć z niej regulator tlumienia. Nie mam pojęcia jak to zrobic, w instrukcji jest napisane ze trzeba go poprostu pociągnąć w dół, ale to nie działa, nie schodzi.

 

Znacie na to jakis patent ? Poniżej fotki jak to cudo wygląda:

 

http://s48.photobucket.com/albums/f232/Kam...torP1110447.jpg

 

http://s48.photobucket.com/albums/f232/Kam...torP1110446.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, poszło, ciągnąc zastanawialem sie czy nie wyrwe tłumika... Chyba poprostu coś się zapiekło, ale pół godziny gimnastyki i działa jak ta lala. Przy okazji zapytam czy te regulatory w Psylo do czegoś służa ? Ten moj moge obracac nieskonczoną ilość obrotow w lewo lub prawo, w pracy chyba nic sie nie zmienia. A moze to zaczątek regulacji rozbudowany w późniejszych modelach ?:rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) regulator ma wyrobiony trzpien - czyli to co wkladasz do gniazda tlumika

2) gniazdo do ktorego wkladasz trzpien z regulatorem jest wyrobione

3) tlumik ma urwane gniazdo mocowania trzpienia - i jest ono oderwane od tloczyska tlumika.

 

moje psylo mialo u nowego wlasciciela taki wlasnie problem - regulacja juz nie dzialala.

pierwszy rocznik psylo mial hydra coil z regulatorem dzialajacym w zakresie 90 stopni.

kolejny rocznik czyli 2002 chyba juz duzo wiekszy zakres regulacji - system hydra coil 2. wtedy regulacja wynosila juz chyba az trzy obroty i byla o wiele efektywniejsza niz w przypadku hc 1.

w psylo xc z wewnetrzna regulacja wartosci skoku (model 2001) czasami ukrecala sie regulacja wartosci skoku - trzeba bylo dokonywac jej po rozebraniu widelca,

 

nie mozesz wyrwac tlumika przez ciagniecie regulatora, bo jego kolnierz (tlumika) opiera sie na dnie goleni.

nie potrzebna jest polgodzinna gimnastyka - wystarczy podwazyc np nozem regulatro (czarny) bezposrednio przy goleni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym sie nie gimnastykowal to bym tego nie sciągnoł, wygiełem na tym śrubokret od podważania. Kombinerki sie prawie połamały a ja musialem sie niezle z tym pstryczkiem naszarpac. Wiem, ze nie moge wyrwać tłumika, chciałem zeby co niektorzy zrozumieli ze musialem wlozyc w to troche wysiłku, widać nie wszyscy zrozumieli.

 

Czy sam tłumik da sie wyciągnąc, zeby go np wymienic ? Czy jest on wmontowany w golen ? Dzisiaj mi się to nie udało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak da sie - po rozebraniu widelca. tlumik jest zintegrowany z tloczyskiem i pracuje w kąpieli olejowej w jednej z goleni. to o ile pamietam element nierozbieralny bo jest zanitowany bądz fabrycznie zamkniety w inny sposob. tlumik w psylo xc jest w goleni bez sprezyny.

sciagasz regulator i odkrecasz sruby na dole goleni. wykrecasz je na tyle zeby byly wkrecone powiedzmy jednym włosem gwintu. uderzasz w sruby plastikowym lub drewnianym lotkiem tak by sruby wepchnely tloczyska do srodka goleni. wykrecasz obie sruby calkowicie i sciagasz golenie dolne (wczeniej sprawdz czy tloczyska w obu goleniach sie oddzielily od gniazd w ktorych siedza - powinny wpasc do srodka widelca. oczywiscie wyjmij najpierw sprezyne.

po zdjeciu obu goleni uwazaj na olej ktory wyplynie z jednej z nich w duzej ilosci - to olej z kąoieli olejjowej. z gornych goleni beda ci wystawac prowadnica od systemu u turn a z drugiej tloczysko tlumika hydra coil. tlumik demontujesz poprzez wyjecie pierscienia seghera na dole gornej goleni - taki pierscien z dwoma oczkami - by go zdjac potrzeba specjalnych szczypiec. choc nie musisz wymowac tlumika by obejrzec jego stan - widac tyle ze mozesz spokojnie go zdiagnozowac i obejrzec to nieszczesne gniazdo regulatora.

przy skladaniu robisz na odwrot - wsuwasz dolne golenie na gorne, trafiasz tloczyskami w obu goleniach do gniazd (wczesniej zaloz sprezyne to bedzie ci latwiej). zakrecasz obie sruby do oporu - do goleni z tlumikiem wlewasz gorą olej - sam splynie do goleni tam gdzie jego miejsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

psylo z kąpielą olejową ma bardzo prostą konstrukcje w robiórce tak jak wlasciwie kazdy widelec z takim systemem tlumienia.

w dwoch przypadkach psylo (w tym jednym mojego) bylo tak ze regulator po wyjeciu i przeserwisowaniu widelca juz nie dal sie wlozyc z powrotem do gniazda :P cuda a jednak. po dokreceniu dolnych srub mocujacych wygladalo to tak jakby gniazdo uleglo zgnieceniu i trzpien przestawal pasowac. pozostawal pilnik i dopasowanie rozmiaru... :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...