Skocz do zawartości

[Amortyzator] Rock Shox Dart 2 lub 3


Mentos

Rekomendowane odpowiedzi

Przeszukałem forum ale akurat o tym co potrzebuję wiedzieć nic nie znalazłem.

 

Potrzebuję wymienić w rowerku żony jakiś badziewiasty RST Capa - się rozsypał (plastikowe, niewymienne i wyciągające się same ślizgi). Rama jest przystosowana do skoku 70-80mm i nie chcę zrobić z niej choppera. Postanowiłem kupić coś taniego ale jednak lepszego, z tłumieniem i markowego. Zastanawiam się nad RS Dart 2. Wg strony producenta ma skok 80/100/120 i tłumienie. Wg Harfy jednak nie ma tłumienia i pytanie jak to w końcu z tym tłumieniem jest - ma czy nie ma ? . Harfa twierdzi, że 2'ka może mieć tłumienie w gotowych rowerach, ale nie w sztućcach na rynek oferowanych. Wg strony producenta to "rebound" jest tym co właśnie odróżnia 2'kę od 1'ki, a przecież strona producenta nie dotyczy widelców OEM'owych ;) . Może mi ktoś powiedzieć jak to jest z tym tłumieniem w 2'ce ?

I sprawa druga skok wg strony RS - 80/100/120 - nie wiem co to do końca oznacza. Wg sklepu którego ofertę znalazłem to kwestia zamówienia odpowiedniego modelu z konkretnym skokiem, wg innego sklepu to kwestia przełożenia czy też założenia jakiś specjalnych podkładek. Jeżeli to kwestia podkładkowa to czy przy zmianie skoku ze 100 na 80 obniża się także sam widelec czy to tylko ograniczenie skoku a widelec pozostaje taki wysoki jaki był (wiem to byłoby bez sensu, ale się obawiam że to tak może działać w tanich sprzętach). No i czy te podkładki przypadkiem jakby trzebabyło dokupić krocia nie kosztują ?

 

z góry dzięki za informacje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rock shox najprawdopodobniej stosuje w tym przypadku swoj system all travel za pomoca pierscieni dystansowych zakladanych pod sprezyne lub od dolu na tloczysko tlumika. raczej nie produkuja czesci specjalnie do konkretnego modelu - kwestia kosztow.

dart 2 ma tlumienie powrotu. taki wisi w zaznajomionym sklepie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie wiesz czy zmiana tych tulei zmienia też długość całego widelca czy tylko skok ? Na Allegro swego czasu był Dart 2 faktycznie z Hydra Coil, ze skokiem 100mm z montowni po cenie 259zł sądzącł, więc możliwe że w tym sklepie też takowy jest.

 

(dostałem linka na priva):

 

http://www.allegro.pl/item230375583_rock_s...j_sprawdz_.html

 

 

W innym źródle też mi podali że Dart 2 nie ma tłumienia. Ciekawa sprawa, bo to sprzeczne z danymi producenta w końcu na ich oficjalnej stronie. Trzeba po prostu dopytywać o to chyba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym skokiem jest chyba tak jak w Torze, czyli musisz rozebrac widelec i uzyc podkladek ... Ustawisz sobie 80 i po zabawie info jak to zrobic bylo chyba w ktoryms manualu rock'sa.

 

A z ta zmiana to nie jest przypadkiem tak ze jak zmienia sie skok to wysokosc tez sie zmienia ??

 

pozdrOO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc tak: na stronie RS porobiły się jakieś zmiany, więc możliwe że te informacje na temat widelców Dart 1/2/3, dotyczą już modeli 2008.

Dart 2 z roku 2007, ma tłumienie powrotu HydraCoil 2.

I wydaje mi się, ale głowy nie dam, że Darty rocznik 2007 nie posiadają możliwości zmiany skoku. Jeszcze niedawno, kiedy odwiedziłem stronę Rock Shox, w opisie tych amortyzatorów było "Travel: 80 or 100 mm". Nie było też znaczka informującego, żeby były wyposażone w All Travel, czyli właśnie system wewnętrznej zmiany skoku za pomocą podkładek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszystkie info. Jednego jeszcze nie wiem, czy te podkładkowe systemy zmiany skoku w RS powodują tylko zmianę skoku czy także zmianę wysokości widelca? Pytam bo jak wysokość się zmienia będę mógł szukać także tej wersji 100mm do przerobienia. To co zmierzyłem w tym RST to ok 450mm od środka osi do górnej krawędzi korony.

Thanks

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponudzę jeszcze trochę. Gość u którego w dobrej cenie znalazłem Darta 2 i to wersję z tłumieniem (niestety 100mm):

 

http://www.allegro.pl/item249185658_rock_s...j_sprawdz_.html

 

ma też Suntoura o którym mi też ktoś mówił, że warto bo z grubszymi lagami i magnezowymi dolnymi goleniami i na dodatek jest taniej:

 

http://www.allegro.pl/item246929034_suntou...lko_3_dni_.html

 

Może ten Suntour byłby lepszy, tylko obawiam się czy to nie jednorazówka jak RST gdzie by wymienić ślizgi trzeba za cenę praktycznie nowego amora kupić całe dolne golenie. Jak to jest z servisem Suntoura, wie ktoś może ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Suntoura sobie daruj. Wszystko co zaczyna sie na X jest badziewne. Amortyzatory w przypadku Suntoura zaczynaja sie od Axona w gore.

 

Skok mozna bylo zmieniac w Judy, w Dartach niestety tego nie da sie zrobic (tez mi 100 mm nie pasuje).

 

Mam na sprzedaz nowego, nigdy nie zakladanego, z niedocieta rura sterowa Axela Comp 80 mm z tlumieniem fluid flow. Kolor srebrny. Gdybys byl zainteresowany zapraszam na pw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...