Skocz do zawartości

[rozmiar] Jaki rozmiar szosowki?


crazybiker

Rekomendowane odpowiedzi

Postanowilem zakupic szosowke! Prosilbym szanowne grono szybkopomykaczy o wskazowki co do rozmiaru ramy. Moj wzrost to 190cm, osobiscie zawsze preferowalem kompaktowe ramy i takowa rame MTB ujezdzam, 19,5 cala. W zwiazku z tym, trzymajac w reku kalkulator, po przeliczeniu cali na cm wychodzi iz taka sama rama powinna miec rozmiar w granicach 49,53cm, czyli mniej wiecej 50cm. Jak mam sie do tego ustosunkowac?? Co wybrac?? Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tym sloopingiem to jest tak że różne firmy mają różny kąt opadania ramy. Ja mam kompaktową ramkę 50 cm, przy wzroście 175 i jest w sam raz. W ramach kompaktowych najczęściej podaje się rozmiary S, M, L, XL wydaje mi się że jak na Twój wzrost to XL'ka byłaby dobra.

 

Jak chcesz dokładnie sobie wyliczyć rozmiar ramy to polecam zrobić coś takiego że obliczasz rozmiar ramy według zwykłego kalkulatora (one obiliczają rozmiary dla ram klasycznych!). Jak już obliczysz rozmiar ramy to patrzysz na długość rury podsiodłowej do rury sterowej. W Slopingach najlepiej jest patrzeć na ten wymiar a nie na długość rury podsiodłowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jelitek, dane z kalkulatora:

 

The Competitive Fit (cm)

-------------------------------------------

Seat tube range c-c: 51.8 - 52.3

Seat tube range c-t: 53.4 - 53.9

Top tube length: 56.1 - 56.5

Stem Length: 11.6 - 12.2

BB-Saddle Position: 68.4 - 70.4

Saddle-Handlebar: 55.0 - 55.6

Saddle Setback: 4.4 - 4.8

Seatpost Type: NON-SETBACK

 

 

Wiec podaje w sloopie, bo jakby byl classic to Top Tube ~= Seat tube, a tak nie jest....

 

PS. Sam jeżdżę na Seat tube c-c 50, Top tube 54, wiec jakby tu i tu za mala o 2, do tego mostek 12cm. Ale ja za bardzo wyboru nie miałem [używany rower]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, ale...wydaje mi się że do końca tak nie jest jest że on pokazuje slooping, różni producenci mają różne kąty opadania górej rury. Tak czy inaczej jak będziesz patrzył na top tube length to nie wazne czy slooping czy klasyczna rama to powinno pasować - tak mi się wydaje przynajmniej.

 

Dla przykładu:

 

GuTCR07.jpg

 

W kalkulatorze wyszło mi że dla mnie najodpowiedniejszy wymiar górnej rury to 54-55 cm. Na tym diagramie u góry długość ta odpowiada rozmiarowi M. Tak też wybrałem i pasowało idealnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kr1zje :) a jeździłeś na większej? Bo z tego co widzę z tabeli:

http://www.extreme-shop.nazwa.pl/poison/hcyanitn.php

masz długość rury górnej 53,5 cm... ja mam podobną długość górnej przy 172cm wzrostu, a mam ponoć dość długie nogi [80cm] przy tym wzroście,więc powinienem teoretycznie mieć niezbyt długą górną rurę ;). Więc nie dziw się, że mówię o teoretycznie za małej ramce w twoim przypadku[ poza tym kalkulator i tak twierdzi, że powinienem mieć jeszcze dłuższą...aczkolwiek jeździ mi się wygodnie tak jak jest ;).] Niestety nie mam porównania do tego jak jeździłoby mi się na rowerze dobranym wg. kalkulatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że przesadzasz, wszystko jest kwestią przyzwyczajenia. Mnie też się dziwnie jeździło jak przełożyłem mostek[z takiego krótkiego o dużym wznosie, na 12cm o wznosie ok 6*], w pierwszym dniu to nie wiedziałem jak to mam prowadzić :rolleyes:, ale po dłuższej przejażdżce już było ok i teraz normalnie mi się jeździ. Przy przesiadkach zarówno na bardziej nerwowy jak i spokojniejszy rower człowiek zawsze ma chwilowy problem z przestawieniem się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam. Przyszedł w końcu moment na kupno szosówki :) Wybrałem już sobie model: Giant Defy 3. http://www.giant-bicycles.com/pl-PL/bikes/road/2804/34523/

I tu mam bardzo ważne pytanie. Jaki rozmiar powinienem sobie wybrać z podanych? Nie orientuję się zbytnio w rozmiarach szosówek

M/50, ML/53.5, L/55.5

Z góry dzięki za pomoc. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...