Skocz do zawartości

[smarowanie] Zalety i wady olejów do łańcucha


Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 miesiące temu...
Teraz, Kamilos92 napisał:

Cześć mam pytanie o konkretny produkt. Co prawda nie rowerowy ale na logikę wydaje się, że powinno być ok. Czy smar suchy do łańcuchów motocykli z K2 można spokojnie stosować do łańcucha w rowerze? Może ktoś korzystał?

https://k2.com.pl/produkty/k2-suchy-smar-do-lancuchow

Ta logika nie do końca jest logiczna, bo w motocyklu są trochę inne siły które działają na łańcuch niż w rowerze ( no cyba ze masz udo jak tyranozaur ). Czy naprawdę za 20-30 zł warto kombinować jak koń pod góre ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Osobiście nie kombinowałbym. Standardowo polecę Rohloffa, jest gęsty, długo utrzymuje się na łańcuchu, wbrew powszechnej opinii keśli dobrze posmaruje się łańcuch to nie lepi się do niego wszystko.

Testowałem swego czasu też Pedrosa i Finish Line zielony. Łańcuch po posmarowaniu nimi był znacznie bardziej oblepiony niż po Rohloffie.

Można też iść w smary suche, tylko po każdej jeździe będzie smarowanko i zdarzy się trzeszczący łańcuch przy dłuższych dystansach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżdżę różnie 30, 50, 80km no tak do 100km. W warunkach głównie suchych, no chyba że mnie złapie deszcz daleko od domu. No a teren to na szosie wiadomo ;) a na drugim, który ciężko sklasyfikować ale powiedzmy że trekking, głównie asfalt choć czasem do lasu wjadę. 

Edytowane przez Kamilos92
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Można wybrać jakiś smar o mniejszej lepkości, ale czy suchy - nie jestem przekonany.
Szosa ma to do siebie, że jest stosunkowo czysta w porównaniu do MTB - dlatego pozostałbym przy tradycyjnych smarach.
Przecierasz łańcuch przed jazdą ?
Pytam, bo po nasmarowaniu np. wieczorem, kolejnego dnia można wytrzeć nadmiar, żeby ograniczyć łapanie syfu.
Lepiej smarować mniejszą ilością, a częściej - o ile nie robi się jednorazowo jakichś astronomicznych przebiegów, zresztą odpowiednio nasmarowany łańcuch, w warunkach szosowych spokojnie powinien wytrzymać kilkaset kilometrów do kolejnego smarowania.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, DSMP napisał:

około 12 minut aplikowanie na sworzeń na obu końcach

Że ile ? U mnie smarowanie łańcucha to jakieś 10 sec. + może z 15 sec. na kilkanaście obrotów napędem.

Edytowane przez MaxCava
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...
W dniu 11.04.2020 o 10:34, MaxCava napisał:

Że ile ? U mnie smarowanie łańcucha to jakieś 10 sec.

Ja sobie zdaję sprawę że 12 minut na łańcuch to się składa z 2 minut smarowania i 10 na kawę... ale 10s?

Chyba jakby mi miał to ktoś zrobić za mnie to wybieram kolegę od 12 minut :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, abdesign napisał:

Ja sobie zdaję sprawę że 12 minut na łańcuch to się składa z 2 minut smarowania i 10 na kawę... ale 10s?

Chyba jakby mi miał to ktoś zrobić za mnie to wybieram kolegę od 12 minut :)

przenośnia Panie, przenośnia...

Aż dla Ciebie sprawdziłem, smarowanie 20 sekund ( używam eLube Hybrid ). Czekam z reguły kilka minut,potem przecieram ( 40 sec. ). Na drugi dzień przed wyjazdem przecieram dokładniej ( 60 sec. ). Łącznie 120 sec. = 2 minuty. 

4 godziny temu, 1415chris napisał:

Pomijajac przygotowanie i szmatkowanie, sam proces aplikacji, w przyapdku niektorych typow olejow do lancucha, mozna zrobic w te 10s. i to zrobic bardzo dobrze.

I tyle to mniej więcej ostatnio trwało, jak zdjąłem z gwoździa łańcuch nr 2 a zależało mi, żeby jak najszybciej wyjechać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...