Skocz do zawartości

[smarowanie] Zalety i wady olejów do łańcucha


Rekomendowane odpowiedzi

A czy ktoś z was używał może smarów motocyklowych?

W sensie, zarówno w rowerze jak i w motocyklu używa sie podobnych smarów - różnica jest tylko taka, łańcuch rowerowy jest narażony na znacznie mniejsze przeciążenia.

Pytam w kontekście takich smarów jak te tutaj: https://moto-tour.com.pl/pol_m_Bagaz-i-Akcesoria_Oleje-Chemia-motocyklowa-_Smary-do-lancucha-191182.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Szkoda, że nie wpadłem na ten wątek wcześniej i kupiłem butelkę teflonowego w Decathlon. Nie jestem z tego jednak zadowolony, bo cholerka po każdej jeździe niemal wypadałoby płukać i smarować od nowa. Teraz poważniej się zastanawiam nad parafiną w garnku. Z drugiej strony, rower syna stoi często na zewnątrz i nie raz złapał go deszcz. Bywało i tak, że na łańcuchu pojawiał się rudy nalot. Traktowałem go wtedy odrdzewiaczem w sprayu, który przy okazji wypłukiwał brud, a potem spray z suchym smarem teflonowym. Chyba przetestuję to ostatnie na swoim rowerze. Inna sprawa, że syn po piachu nie jeździł. Kiedy jednak łańcuch zaczynał hałasować, to teflon pomagał.

 

cx80-duo-250,w_1200,_small.jpg

Edytowane przez maq7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
39 minut temu, maq7 napisał:

Teraz poważniej się zastanawiam nad parafiną w garnku.

Polecam. Co prawda nie miałem okazji przetestować parafiny na błotnistej wyrypie (susza) ale jeżdżę od pewnego czasu i jest git.

Warto spróbować. Ale musi być spinka bo rozkuwanie to porażka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, w Indianie jest KMC ze spinką. Dzisiaj znowu szejk i przetestuję najpierw suchy teflon. Stosuję to w motoryzacji od lat i zapomniałem, że przecież można i tutaj :)

A następne w kolejce będą świeczki. Lubrykant z decathlonu może załaduję jeszcze kiedyś, jak przyjdą mokre dni. Teraz łapie kurz jak wściekły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weldite TF2 Dry Lube

wld-3034_a.jpg?preset=FULLauto

Dość rzadki, ładny zielony kolor. Kupiłem z ciekawości, raczej nie wiązałem z nim zbyt wielkich nadziei. Przy pierwszej aplikacji trochę się zraziłem, bo jak to bywa z rzadkim olejem, zaczął skapywać z łańcucha. Natomiast podczas jazdy zostałem bardzo pozytywnie zaskoczony. Jest cichy, nie zbiera brudu ( chociaż nie jest to super obiektywna ocena, bo aktualnie zapylenie jest znacznie mniejsze niż w lato), starcza na około 100 km. Jestem zadowolony, fajna alternatywa dla Shimano PTFE.

Przy okazji rzadkiego oleju, zastosowałem nową metodę aplikacji. Zamiast używać dozownika z butelki, wciągam olej do strzykawki z igłą 0.8 mm. Dzięki temu olej wlewa się idealnie na rolki łańcucha, nic nie kapie, nie ma nadmiaru na zbędnych elementach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja przepraszam i wracam do oleju. Dwa dni jeździłem na CX 80. Pierwszego dnia myślałem, że kondycja sidła. Ale drugiego, rower jak na zaciągniętym ręcznym. Nawet dźwięk łańcucha wskazywał, że coś nie tak jest. Wczoraj wieczorem zalałem olej decathlonowy i dzisiaj jak wyścigówka. Wyniki przejazdu na tej samej trasie są dla suchego smaru powalające. Prawie półtorej minuty różnicy.

 

A65BF4D2-2F8C-4AEE-A1CE-6F9BD14C5487.jpeg

 

B9167DD6-68AF-4224-AAF2-1AA8E3EE8687.jpeg

Edytowane przez maq7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, to inny produkt. Nie penetrator. Nanosisz teflon, żeby posmarować, a nie było lepkie. Na przykład zawiasy. Stosuję go od wielu lat w innych miejscach niż łańcuch. Noe sprawdził się i kropka.

Olej dacathlonowy skończę i kupię Shimano PTFE. Popróbujemy. Po tym co mam i mało pylącej trasie, łańcuch już chrzęści. A to raptem 20 km. 

Edytowane przez maq7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
3 godziny temu, Bank7 napisał:

Jestem lajkonikiem

69bd6c1b-9dfb-48e6-94ad-64e7edc03f53


Maźnij towotem i będzie śmigał. ;) Sądząc po stanie roweru (zardzewiały napęd, tarcza, linka), stoi na dworze narażony na wszelkie warunki pogodowe, więc tydzień po ewentualnej wymianie będzie to samo - szkoda wydawać 60 zł na nowy wolnobieg i łańcuch.

No i polecam pisać posty we właściwych działach.

Edytowane przez TheJW
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, TheJW napisał:

Sądząc po stanie roweru (zardzewiały napęd, tarcza, linka), stoi na dworze narażony na wszelkie warunki pogodowe,

Tak niestety właśnie jest: rower "garażuje" w półdziurawej komórce a w dzień "parkuje" pod szkołą bo to rower syna. Wszędzie deszcz i wilgoć bo mieszkamy w Irlandii. Dzięki za radę. 

Edytowane przez Bank7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze może pomożecie mi jak znaleźć w specyfikacji rozmiar łańcucha? Nie znam się na rowerach nic a nic. Dzięki

https://sklep.romet.pl/rowery/mtb/romet/2019/1926669-14-s-rower-romet-rambler-r6-2-czarno-czerwony,44212.html

Czy ten łańcuch będzie pasował?

https://allegro.pl/oferta/lancuch-kmc-z7-114-ogniw-7-3-mm-6-7-rzedowy-8512851684

 

Edytowane przez Bank7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

maq7
Posiadam smar Motul C3, a więc przygotowany z myślą o użytkowaniu w terenie, ale szczerze mówiąc, to nie zachwyca mnie niczym szczególnym ( być może nieco lepiej sprawdza się w niskich temperaturach, ale nie jestem profesjonalnym testerem, więc można to traktować z przymrużeniem oka ), a do tego ma specyficzny zapach ( przy nim wcześniej używany Kleen Flo Honey Lube Chain Goo jest jak dobre perfumy :icon_wink: ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...