Skocz do zawartości

[piasta tył, stery] Strzelanie w tylnej piaście


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Nie jestem pewien czy temat załozyłem w odpowiednim dziale, jeśli nie proszę o przeniesienie go do odpowiedniego działu, a nie usunięcie.

 

Mam pewien problem, w mojej dość nowej (2,5 miesiąca, 3200km) piaście Novatec NT-802 SB

słychać strzelanie, jest ono nierównomierne, pojawia się zwłaszcza przy mocnym przyciskaniu, np. na podjazdach. Wygląda to tak, że strzeli kilka razy, albo tylko raz, potem przez pewien czas jest spokój, czasami strzela non stop, a czasem w ogóle.

Jeszcze jedno, w piaście podczas obrotu przez pewien czas coś "chrupało", jakby łożyska ale teraz przestało. Poza tym piasta toczy się idealnie bez żadnych oporów, zero luzów.

W zasadzie nie jestem na 100% pewien czy to piasta, ale tak mi się wydaje. Aha, strzelanie pojawia się tylko przy poruszaniu korbą.

Czy ma to związaek z tym, że mam dość luźno naciągnięte szprychy?

 

 

Druga sprawa, ostatnio zmieniłem amor na sztywny widelec, od tego problemu pojawił się problem ze sterami.

Montowałem je sam, robiłem to po raz pierwszy. Od tego czasu kierownica jest dość sztywno, przy podniesieniu przedniego koła nie przechyla się na ok, jak to było wcześniej.

Przy jeździe widoczne jest to, że kierownica jakby sama wraca do przodu, na zakrętach wcześniej skręcałem pewnym ruchem, a teraz trzeba "dokręcać".

No i poza tym dość szybko tracę równowagę przy jeździe bez trzymanki, wcześniej mogłem spokojnie objechać kółko na stadonie, a teraz ciężko jest zrobić 20m.

Czy te stery są za mocno dokręcone, czy o co chodzi?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku piasty...to masz stary ten sam problem co ja. Masz pewnie za duzo smaru w srodku (seryjnie novatec tak wali)...i zapadki - "pieski" ci sie kleja...stad przeskoki. Oddaj na gwarancji i mow im ze to nie ty wwaliles ten smar...bo ci moga jeszcze gwarancji nie uznac :| Wstawia ci nowe zapadki i posmaruja..minimalna iloscia smaru. U mnie pomoglo...acz ostatnio znow cos strzela ...oby sie ulozylo...bo ku....icy mozna dostac jak znow kolko na 3 tygodnie na serwis poleci.

 

 

Druga sprawa..czyli stery. Zle zalozyles jedna pokladke u gory. Przynajmniej to co opisuje..bylo u mnie. Coz...zle zalozenie powoduje takie opcje. Powiem ci cos jeszcze....jesli jest jak u mnie to masz stery do wymiany..ja sobie rozwalilem bieznie..czy co tam.

 

Pozdro...pochmurnie napisalem... tego posta..heh no coz..pochmurne niebo..i wiedza dla ciebie B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tego Novateca to nie bardzo wiem co mam zrobić, sam się za to nie mam zamiaru brać, z kolei koło zaplatałem u Arnika, więc z serwisem jest problem. Najprawdopodobniej oddam koło do pobliskiego serwisu, żeby znajomy mechanik się tym zajął.

 

Czyli ze sterami co mam zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam piaste tez od arnika...wyslalem mu cale kolo mimo iz sama piasta podlegala gwarancji. Spokojnie..kola ci nie rozplota...wymienia tylko bebenek badz zapadki.

Ze sterami co masz zrobic? Bo widzisz dobrze skrecone stery to stery ktore nie stawiaja oporow. Jesli twoje stery mimo ok skrecenia (ale bez oporow) maja "luzy" to masz zle podkladke...ta z wycieciem...kojarzysz..taka "obraczka" ale przecieta. Sprobuj polozyc pietro wyzej :) Chociaz najlepiej jakby ktos znajacy sie popatrzyl na to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysyłka koła do Arnika odpada, sezon rozwinięty w pełni i szkoda na to czasu, tym bardziej, że nie posiadam zastępczego koła.

 

Najprawdopodobniej oddam rower do serwisu, niech gość zobaczy co z tą piastą i przy okazji ze sterami.

Zedrze pewnie te 25-30zł ale zbytniego wyjścia nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Loko wygrałeś 100 pkt, za mocno dokręciłem śrubę, po poluzowaniu wszystko wróciło do normy. Dzięki!

 

Odnośnie strzelania możliwe, że mogą to być niedociągnięte szprychy, są dość luźno, jak myślicie może tak być?

Spotkaliście się z czymś takim?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam podobny problem takie "cykanie" podczas jazdy gdy przestanę pedałować "cykanie ustaje" gdy jadę powyżej 25/h to nie ma cykania potem zwolnię i znów zacznę kręcić to znów się pojawia, ciężko określić czy to suport czy piasta, o szprychach też myślałem miałem jedną luźną ale dokręciłem dzić ją i dalej "cyka" cóż to może być??

 

mam jeszcze jedno maleńkie pytanie, moze i banalne ale ja dopiero zaczynam przygody z cyclingiem. jak odkręcę kółko potem konusy i wyciągnę tę długą ośkę wypadną jakieś kulki?? bo chciałem rozkręcić ośki i posmarować tawotem w środku. zaznaczam zę mam wolnobieg a nmie kasetę nie wiem czy jest jakaś różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie to strzela tylko i wyłącznie podczas kręcenia korbą, pojawia się najczęściej na podjazdach, albo przy mocnym dociskaniu.

Co ciekawe ja ważę 62kg i strzela tylko czasami, za to kumplowi (80kg) strzelało non stop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trudno to wytłumaczyć... chodzi o to ze jak rower rozpędzam to "cyka" ale jak się już rozpędzi to rzadko się zdarza że "cyka" i tak samo jak u rosvel'a strzeka tylko przy kręceniu korbą więc cięzko powiedzieć czy suport czy korba

 

odpowie mi ktoś czego mam się spodziewać odkręcając konusy i wyciągając ośkę?? a moze ktoś ma graficzne przedstawienie budowy całej piasty bębenka, w ogóle napędu to ja poproszę na maila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://two.xthost.info/ridedabike/piasta.PNG

 

to tak na szybko narysowane:D

 

a co do rozkrecania tylu bez zejmowania wolnobiegu to martny pomysl;) bo bedzie ciezko upchac kulki potem;) ale nie mowie ze to nie mozliwe:)

a masz może gdzieć budowę wolnobiegu i wszystkiego czego można sięspodziewać rozkręcająć wolnobieg (ehh te paskudne kulki), może jesszcze amora przedniego ;] pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

I ja mam podobny, jeśli nie taki sam, problem. Stukotanie w tylnej piaście i strzelanie przy nawet nieintensywnym kręceniu korbami. Od znajomego dowiedziałem się, że to kulki w łożysku mogą na siebie 'nachodzić' (cokolwiek to znaczy). Wezmę się za to jeszcze dzisiaj i spóbuję napisać jak udało mi się rozwiązać ten problem - jeśli uda mi się rozwiązać ten problem ; )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://two.xthost.info/ridedabike/skracanie_skoku.PNG

 

o ile masz sprezynowca to tego mozesz sie spodziewac;)

 

 

a rysunkow nie mam gdzies tylko rysuje na bierzaco w paincie to co potrzeba:)

 

co do wolnobiegu to tlyko raz rozkrecalem i juz nie pamietam co tam bylo... dorwe stara piaste to ci narysuje wszystko:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam podobny problem takie "cykanie" podczas jazdy gdy przestanę pedałować "cykanie ustaje" gdy jadę powyżej 25/h to nie ma cykania potem zwolnię i znów zacznę kręcić to znów się pojawia, ciężko określić czy to suport czy piasta, o szprychach też myślałem miałem jedną luźną ale dokręciłem dzić ją i dalej "cyka" cóż to może być??

 

U mnie to strzela tylko i wyłącznie podczas kręcenia korbą, pojawia się najczęściej na podjazdach, albo przy mocnym dociskaniu.

Co ciekawe ja ważę 62kg i strzela tylko czasami, za to kumplowi (80kg) strzelało non stop.

 

trudno to wytłumaczyć... chodzi o to ze jak rower rozpędzam to "cyka" ale jak się już rozpędzi to rzadko się zdarza że "cyka" i tak samo jak u rosvel'a strzeka tylko przy kręceniu korbą więc cięzko powiedzieć czy suport czy korba

 

U mnie też odczuwałem takie cykanie (przynajmniej mi sie tak wydaje że chodzi o to samo). Myslałem że może to za słabo dokcone blaty więc troche dokręciłem troche ucichło ale pojawiło się znowu więc postanowiłem dokręcić całą korbę i od tego momentu nie zaobserwowłem tego zjawiska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

MI od wczoraj coś zaczęło strzelać w tylnej piaście. Zdjąłem całe koło aby sprawdzić czy to na pewno piasta, pokręciłem i tak strzelanie jest w piaście :) Odgłos jest non stop jakby koło fortuny :) tylko lekko pokręcę a już strzela tak jakby jakieś kulki latały i uderzały o siebie... Zabrakło smaru czy co ? Dodam ze na tym rowerku jeżdżę od roku i piasta nie była nigdy smarowana (prze zemnie od czasu zakupu). Piasta firmy joyTech...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ja mam podobny, jeśli nie taki sam, problem. Stukotanie w tylnej piaście i strzelanie przy nawet nieintensywnym kręceniu korbami. Od znajomego dowiedziałem się, że to kulki w łożysku mogą na siebie 'nachodzić' (cokolwiek to znaczy). Wezmę się za to jeszcze dzisiaj i spóbuję napisać jak udało mi się rozwiązać ten problem - jeśli uda mi się rozwiązać ten problem ; )

W końcu nie zabrałem się za rozłożenie mojej piasty na części ze względu na brak czasu ale.. stukanie ustało samo z siebie..

 

..nie wiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Ja też mam taki problem bo mi cos strzela z okolic korby albo cos z tylnego koła, ciężko to określić :) Rower jest nowy ma około 2 miesięcy na początku czasem strzelało ale niedawno umyłem rower i chyba po tym ten problem się nasilił. Dodam że bardzo strzela np na przełożeniach 2x6, 1x1 a na 2x5 prawie wogóle a na 3x8 tego problemu wogóle niema :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...