Skocz do zawartości

[Amortyzator] do ramy kalahari K8


Rekomendowane odpowiedzi

Ale 100 mm powinno sie zmieścić ?

Nie bedzie pasowal, za duzo skoku. K8 zostalo zaprojektowane pod skok 60 mm (taki widelec jest fabrycznie zamontowany) i wysokosc amora 438 mm. Jezeli wlozysz tam cos wyzszego to popsujesz geometrie, bedzie sie fatalnie podjezdzalo i fatalnie skrecalo, jedynym plusem bedzie duza stabilonosc na zjazdach. Kupiles rame, ktora nie nadaje sie do rozbudowy w kierunku sportu. Z amortyzatorow, ktore powinny pasowac do geometrii oraz normalnie dzialaja przychodzi mi do glowy jedynie SID i DUKE. Chyba, ze mozna jeszcze cos z muzeum wygrzebac, kiedys generalnie bylo mniej skoku.

 

 

I jaka minimalna długość rury sterowej pasowałaby do K-8 ?

12 cm ma glowka ramy, do tego 4 cm na mostek oraz po 1 cm na kazda podkladke + stery. Najlepiej wez linijke i zmierz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bedzie pasowal, za duzo skoku. K8 zostalo zaprojektowane pod skok 60 mm (taki widelec jest fabrycznie zamontowany) i wysokosc amora 438 mm. Jezeli wlozysz tam cos wyzszego to popsujesz geometrie, bedzie sie fatalnie podjezdzalo i fatalnie skrecalo, jedynym plusem bedzie duza stabilonosc na zjazdach. Kupiles rame, ktora nie nadaje sie do rozbudowy w kierunku sportu. Z amortyzatorow, ktore powinny pasowac do geometrii oraz normalnie dzialaja przychodzi mi do glowy jedynie SID i DUKE. Chyba, ze mozna jeszcze cos z muzeum wygrzebac, kiedys generalnie bylo mniej skoku.

12 cm ma glowka ramy, do tego 4 cm na mostek oraz po 1 cm na kazda podkladke + stery. Najlepiej wez linijke i zmierz.

 

Hmm a to dziwne bo koleś w rowerowym(tam gdzie kupiłem rower) mi powiedział że ten amorek 100mm się zmieści do tej Meridy. W sumie to chcę właśnie mieć te 100mm do takiej ostrzejszej jazdy w terenie. Amorek seryjnie montowany to już mnie denerwuje, nic nie łapie. Zjeżdża się prawie jak na sztywnym widelcu, nie mówiąc już o lekkich skokach(tak około 1 metra wysokości).

Co do wymiarów to mam takie:

głowka ramy: 14 cm

mostek: 4 cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi się także wydaje, że jednak podejdzie on bardzo dobrze do Twojego roweru. Oczywiście - geo sie zmieni, ale minimalnie. Nie będzie to za chwilę wyglądało, jakbyś miał ramę 15". Dlatego jak dla mnie podejdzie. No chyba, że byś znalazł taki ze skokiem 80 mm - chociaż jego skok rzeczywisty to wtedy jakieś 65-70 mm. Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooo no to chyba wezmę ta setkę :) W maratonach czy wyścigach nie ma zamiaru brać udziału, w wycieczkach po ileś set kilometrów też nie. Głównie i tak jeżdże po lesie i to od maja do pazdziernika raptem, więc jak ma tylko minimalnie zmienić geo to chyba będzie dobry. A z czasem to się przesiądę na jakąś lepszą maszyne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooo no to chyba wezmę ta setkę :) W maratonach czy wyścigach nie ma zamiaru brać udziału, w wycieczkach po ileś set kilometrów też nie. Głównie i tak jeżdże po lesie i to od maja do pazdziernika raptem, więc jak ma tylko minimalnie zmienić geo to chyba będzie dobry. A z czasem to się przesiądę na jakąś lepszą maszyne B)

 

I co zasugerujesz sie jedną opinią na TAK ??

 

Xsystoff długo siedzi w Meridach i to co mówi na ogół sie sprawdza wiec lepiej posłuchaj kogoś kto się zna a nie osobe która mówi ,,być może" Też mi sie zdaje ze 100mm będzie za dużo... Nawet w mojej ramce Matts Speed 100 jest za dużo a co dopiero w Kalahari ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi się także wydaje, że jednak podejdzie on bardzo dobrze do Twojego roweru. Oczywiście - geo sie zmieni, ale minimalnie.

Bartek, sorry ale powiem Ci co mysle w tej chwili... po prostu pieprzysz takie glupoty, ze kopara opada. Wydaje mi sie, czytalem, slyszalem, podobno - to Twoje standardowe slowa.

 

 

Za to mi sie nic nie wydaje, ja to wiem i przerabialem w poprzedniej ramie. To nie jest kwestia 10 mm, 40 mm wiecej skoku totalnie spierniczy Ci geometrie. Bedziesz mial przod na wysokosci uszu. Nie po to producent podaje wymiar amortyzatora (438 mm) zeby montowac tam wielka loche w postaci 100 mm. Pewnie, ze podejdzie taki amor, na upartego boxxera tez tam zmiescisz, tylko to jest rama turystyczna, nie zostala projektowana pod taki skok.

 

Zreszta rob co chcesz, to nie moj rower i pozniej nie ja bede sie meczyl jezdzac na nim. Wystarczy mi juz 9.5k km na turystyku z 80 mm skokiem.

 

Albo poszukaj czegos dzialajacego, majacego 60 mm skoku (muzeum, sid, duke etc) albo zapomnij o wymianie amora.

 

Twoj wybor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, zeby ktos wydal sporo kasy (amor + przekladka) i pozniej meczyl sie na rowerze. To nie jest typowa ramka XC jak Twoj obecny Kross, gdzie 80 czy 90 mm nie robi duzej roznicy, to jest klasyczny turystyk. No i troche mnie wkurza, ze podajac dokladna wysokosc amora Ty piszesz, ze mozna wlozyc tylko na podstawie wydaje mi sie. Obecnie sam bawiac sie U-Turnem i zmieniajac skok w zakresie 80 - 100 mm da sie spokojnie jezdzic przy lekkiej zmianie charakterystyki, ale juz przy ramach merid z serii k czy starszych matts cruise, 80 mm jest maksymalnym dopuszczalnym skokiem, a jezdzac na 100 mm jest straszna kaszana. Sam miks krotkiej ramy ze sporym skokiem bedzie nieporozumieniem, bo nie bedzie to ani zwrotne, ani stabline, ani wygodne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz mam zagwozdkę. To może chociaż XCP 75 LO o skoku 80 będzie już pasowało. Chcę mieć jakiś amor o wyzszym skoku niż te 60mm co jest montowane seryjnie bo mi się poprostu fatalnie jeździ.

BTW. Czekam na opinie innych userów :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak Xsystoff napisał , Rama jest zaprojektowana do amora o wyokości 430 mm ! - i jest to ok. 60 mm skoku .

Nie warto poprostu inwestować w inne amory - ta rama nie jest tego warta - jest to wyrób wycieczkowy.

Jak sobie założysz 80 mm. skoku to jakoś też pojeździsz ;) - ale ja bym wolał zmienić rower.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam jak zmierzyć wysokości tego amorka bo nie ma go u mnie w mieście w żadnym sklepie. Jedynie co to mogę poprosić sprzedawcy na Allegro albo poszukać w necie.

Dobiliście mnie tymi opiniami o tym rowerze ;) Myślałem, że jak kupowałem to coś w nim wymienię np: amorek i będzie mi jakoś służył, a tu lipa. Ludzie pracujący w sklepie w którym kupowałem się znają na rowerach, więc dziwne żeby mi wciskali taki gówniany rower. A pozatym rower sprzedawał mi znajomy mojego kumpla to tym bardziej nie będzie mi ściemniał. W końcu przedstawiłem im moją sytuację; do czego zamierzam wykorzystywać tą Meridę. A tu się okazuje, że to jakiś turystyk. W sumie po przesiadce ze starego jakiegoś MTB na sztywnym widelcu nie było porównania. A na starym rowerze jeżdziło się jeszcze gorzej i jeżdziłem nawet ostrzej niż na tej Meridzie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bedzie pasowal, za duzo skoku. K8 zostalo zaprojektowane pod skok 60 mm (taki widelec jest fabrycznie zamontowany) i wysokosc amora 438 mm. Jezeli wlozysz tam cos wyzszego to popsujesz geometrie, bedzie sie fatalnie podjezdzalo i fatalnie skrecalo, jedynym plusem bedzie duza stabilonosc na zjazdach. Kupiles rame, ktora nie nadaje sie do rozbudowy w kierunku sportu. Z amortyzatorow, ktore powinny pasowac do geometrii oraz normalnie dzialaja przychodzi mi do glowy jedynie SID i DUKE. Chyba, ze mozna jeszcze cos z muzeum wygrzebac, kiedys generalnie bylo mniej skoku.

 

Bardzo zaciekawila mnie ta wypowiedz. Jak mam ocenic czy dana rama bedzie wspolpracowac np. z amorem 100mm? Teraz mam jakis sh*t ze skokiem ~60mm :angry: Mierzylem odleglosc od osi kola do miejsca poczatku rury sterowej - wyszlo jakies 450mm. Zeby nie bylo problemu z geometria celuje w amor o skosku 80mm. Jednak np. Suntour AXON ze skokiem 100mm ma wymiar 475mm:

 

400_9.jpg

 

Zatem front roweru podnioslby mi sie o jakies 2,5cm... Nie wiem czy to duzo czy nie i jak bym to odczul podczas jazdy?

 

Co wiecej, w obecnym 'amortyzatorze' os kola nie jest w jednej linii z goleniami (tak jak np. na obrazku wyzej) - kolo jest lekko wysuniete do przodu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mam ocenic czy dana rama bedzie wspolpracowac np. z amorem 100mm?

Popatrz jaki amortyzator byl tam zamontowany fabrycznie albo znajdz info o geometrii u producenta (np. na stronie www Meridy jest podana wysokosc amortyzatora do konkretnej ramy).

 

Teraz mam jakis sh*t ze skokiem ~60mm :angry: Mierzylem odleglosc od osi kola do miejsca poczatku rury sterowej - wyszlo jakies 450mm. Zeby nie bylo problemu z geometria celuje w amor o skosku 80mm.

Dobrze celujesz. Srednio 80`tki maja 460 mm, 10 mm ujdzie.

 

Zatem front roweru podnioslby mi sie o jakies 2,5cm... Nie wiem czy to duzo czy nie i jak bym to odczul podczas jazdy?

To bardzo duzo. Dla mnie kazde 10 mm jest odczuwalne, tylko ze przy swojej geometrii moge kombinowac w zakresie 80 - 100 mm i spokojnie na obu ustawieniach mozna smigac z sporo wyczuwalna zmiana charakterystyki. Jak to bedzie u Ciebie ? Nie wiem jaka masz geometrie. Napisz co to za rama.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś mógłby zmierzyć długość tego amorka XCR 100mm i 80mm jeżeli ma możliwość ? Byłbym wdzięczny :D

 

Czy ktoś może się orientuje gdzie można dostać tego XCR`a o skoku 80mm ? Bo szukam na necie i nie mogę znaleźć. :P

 

A może najlepszym wyjściem byłoby zakupienie XCR`a z regulacją skoku(60-120mm) ? Znalazłem taki amor za 319 złotych. Co sąszicie o tym pomyśle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMO nie warto zmieniać amortyzatora w tej meridzie

W ogóle ten rower jest nie wart inwestowania w niego :) . Zostaw go w spokoju. On jest dobry jaki jest

Możesz jedynie wymieniać komponenty tylko wtedy gdy ci się zużyją

Jak zarżnąłeś amor to kup Gilę C5 o skoku 60mm, niska jest chyba 430 mm, i do tego tania

Moja żona ma coś takiego w swojej kalahari 590

Przymierzałem do tej ramy mojego axona o skoku 80 mm i rower robił się czoperowaty czyli

to o czym pisali przedmówcy. Przy zjazdach będzie jak cCię mogę, natomiast podjazdy :) będą porażką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może rzeczywiście jest to jakieś wyjście kupienie jakiegoś taniego RST 60mm. Jeździłem na Treku 3900 mojego brata a on tam ma RST 63mm i już o wiele lepiej się prowadziło rower. A może zmieści się chociaż 75mm ? Co do tej Kalahari to mam nadzieję, że pojeżdżę jeszcze ten sezon a na następny zacznę składać sobie rower na nowej ramie wykorzystując część komponentów z tej Meridy(jeżeli będą w dobrym stanie ;) ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

spr ile ma ten axon i ile ma twój dotychczasowy amor załózmy ze byedzie róznica 2 cm . podejdz do roweru i podstaw pod przednie koło czegos 2 cm i wtedy spr czy twoj rower jest czoperowaty bo mi sie wydaje że nie bedzie i sie przymierz jezeli tak bedzie jak w czopeze pomysl o malym skoku

 

rama turystyczna? was już kompletnie pogieło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...