Skocz do zawartości

[vademecum] postawa na rowerze


lukas_t1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Za mną już parę wyjść na rower po przerwie trwającej od połowy września. Odczuwam bardzo silne bóle i drętwienie dłoni podczas jazdy rowerem. Czy to może być spowodowane długą przerwą w jeździe i po paru następnych tygodni przestanie boleć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to jest drętwienie tego typu, że na chwilę się wyprostujesz, potrząśniesz rękoma i przechodzi to według mnie nie ma się na razie czym przejmować. Teraz po rozpoczęciu sezonu też czasem tak mam lub po naprawdę długim czasie na siodle.

Jeśli ten ból jest tak silny, że nie możesz w ogóle jechać przez dłuższy czas to bym pokombinował na początek właśnie z pozycją na rowerze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patryke, ból po części przechodzi po paru minutach, gdy zmieniam pozycje dłoni na kierownicy. Po skończonej jeździe tak do 15-30minut nie odczuwam już bólu. A pojawia się nawet już po pierwszych 15 minutach jazdy.

 

michuuu, w rowerze nic nie zmieniałem, oprócz zmiany wysokości siodełka, wszystko inne pozostało bez zmian. Pokombinuje jeszcze z wysokością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Patryke, ból po części przechodzi po paru minutach, gdy zmieniam pozycje dłoni na kierownicy. Po jeździe tak do 15-30minut nie odczuwam już bólu. A pojawia się nawet już po pierwszych 15 minutach jazdy.

 

michuuu, w rowerze nic nie zmieniałem, oprócz zmiany wysokości siodełka, wszystko inne pozostało bez zmian. Pokombinuje jeszcze z wysokością.

 

Jak podniosłeś to ciężar poleciał na łapy ot i cała tajemnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytam i oczom nie wierze :D

 

hania24

 

siodelko przod-tyl ustawia sie wzgledem korby, a nie zeby korygowac gorna rure, zeby cokolwiek sensownego powiedziec, to musisz dac foto idealnie z profilu samego roweru i osoby siedzacej na nim, bez tego mozna jedynie na wpol po omacku sugerowac, ze jesli masz kierownice niżej, niz siodlo to nieco podniesc kokpit gieta kierownica/mostkiem, a jesli nie siegasz kierownicy, to najpierw prawidlowo ustawic siodlo, a pozniej kupic odpowiedni mostek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Odkąd czytam to forum to podczas swoich przejażdżek rowerem zwracam coraz większą uwagę na coraz więcej spraw. Wcześniej się nad tym nie zastanawiałem.

sądziłem np., że ból kości ogonowej po 40 km to normalka. A mnie właśnie zawsze bolą dwie rzeczy - kość ogonowa i wewnętrzna strona dłoni... lewej od nacisku na kierownicę.

 

Kierownicę mam lekko gietą zoom i mostek regulowany dokładnie ten sam mostek zoom ale jak kilka lat temu odbierałem rower ze sklepu i było tak ustawione to tak jeżdżę. Mostek jest ustawiony prawie tak jak na zdjęciu choć bardziej +50 czyli maks do góry.

 

Nie mam pojęcia jakiej wielkości jest mój rower, tzn. koła są 28 cali ale rama chyba 21 cali (chyba wziąłem największą) - rower Arkus (niestety - aczkolwiek nie zawiódł mnie nigdy).

 

Siodełko na wysokość mam ustawione zgodnie z zaleceniami, tzn. w najniższym położeniu noga prawie wyprostowana, ale sztyca nie jest mocno wysunięta bo rama jest duża. Poza tym jest amortyzowana i krótka na tyle, że nie mogę nic doczepić pod siodło bo jest tylko kawałek zakryty gumą na dodatek, ale to nie ważne. Siodło jest schylone leciutko ku dołowi żeby mnie nie bolały... rodzinne klejonty :)

 

Poradźcie co robić...

 

Jutro dołączę jakieś zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

co do postawy i kolan...po niedzielnym, wspomnę ze premierowym maratonie odczuwam zmęczenie kolan. Teraz nie wiem czy to po prostu zmęczenie czy skutek zlej postawy i ustawienia bloków. Dodam ze bloki juz przestawiałem ze sto razy i bylo raczej ok z tym ze mój wysiłek nigdy nie był tak duży. Teraz wziąłem troszkę podniosłem siedzonko przesunąłem minimalnie do przodu i zmieniłem kont bardziej w strone ramy. Nie wiem czy to pomoże ale zobaczymy. Możliwe ze po prostu się przemęczyłem i czy moje regulacje cos pomoga? Juz mnie to troche denerwuje to ciągłe krecenie blokami itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Po pierwsze, z racji pierwszego postu na forum, witam wszystkich.

 

Nie doszukałem się odpowiedzi na forum, więc spytam w tym temacie: Od jazdy strasznie boli mnie tyłek, szczególnie dolna część... Nie wiem, czy to jest kwestia złej postawy na rowerze (mam krossa v6 21 cali, mam 184cm wzrostu), czy tez jakichs aspektow technicznych (siodełko stockowe, nie zmieniane) typu wysokosc kierownicy, wysokosc i odchylenie siodelka...

 

pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Chciałem się spytać co sądzicie o takiej pozycji na rowerze jak ta na zdjęciach. Co prawda to jest pierwsze posiedzenie po zlożeniu roweru z pudła więć siodło troszkę za nisko ale chodzi mi generalnie o to czy ta rama jest dla mnie nie za mała. Rozmiar XL. Moje wymiary to 190cm i 91cm dł nogi. Problem to bolący kręgosłup w dolnej części...

 

d9562be9d84de3ddmed.jpg

85e0447e11cd074dmed.jpg

1d7d51716bcb5e3fmed.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie , górna rura ramy jest za krótka - doskonale widać to na zdjęciu pierwszym od góry.Proponuje poeksperymentować z mostkiem , a konkretnie wymienić na dłuższy i jeśli jest to możliwe to dać wyżej (pomocny będzie mostek z regulacją) .Przepraszam za niezgrabne sformułowanie , ale na pierwszej fotce ,jakby to powiedzieć hmm... garbisz się nad rowerem.Ważne tez jest to jaką pozycje chcesz uzyskać - sportową , czy wygodną.

Więc tak jak mówiłem - zakup dłuższy mostek taki który będzie regulowany i próbuj z ustawieniem kąta.

Ale z drugiej strony dłuższy mostek = bardziej wyciągnięta pozycja na rowerze , więc teoretycznie ból byłby większy , więc na początek proponuję podnieść kierę po prostu wyżej...

:thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 6 miesięcy temu...

Witajcie

 

Mam następujący problem

Po ok 40 minutach jazdy drętwieją mi palce rąk (IV i V) oraz cały "wiehajster" między nogami.

Spodnie mam z grubą wkładką. Mimo iż najbardziej przeszkadza mi drętwienie "klejnotów" (całkowite znieczulenie) to mam wrażenie że wiekszość ciężaru spoczywa na ramionach.

Sprzęt to Unibike Viper z ramą 23". Poprzednio miałem Leaderfox Point Pro 21" i oprócz drętwienia palców bardzo bolało mnie w odcinku lędzwiowo-krzyżowym. Sądziłem że to kwestia zbyt przygarbionej pozycji więc zmieniłem na większego Unibikea

Od czego zacząć poprawę komfortu ?

 

Załączam zdjęcie :

 

pozycja.JPG

 

Pozdrawiam

 

Lukhor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drętwienie palców wygląda na objaw ucisku nerwu łokciowego, który przebiega pod poduszką dłoni mniej więcej na wysokości 3 i 4 palca.

 

Tutaj mogą pomóc rękawiczki z dobrą ochroną/izolacją tego miejsca. Polecam Speca - są pomyślane m.in. pod tym względem i mają porządne, grube wkładki.

 

http://www.rowerowysklep.pl/odziez-rekawiczki-rekawiczki-specialized-bg-gel-long-blk-red-11-o_l_128_4551.html

 

Widzę, że masz w miarę wyprostowaną pozycję, więc nie wiem czy dalsze skracanie/podwyższanie mostka coś da, ale można spróbować.

 

Co do klejnotów też wygląda to na objaw ucisku, ale jak tutaj manewrować nie wiem, nie mam doświadczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Pomocne bedą programy do obliczania ( teoretycznego) pozycji na rowerze, np:

Wrench Science: Custom Bicycle Builder Online - Road, Mountain, Cyclocross, Track Parts

zakładka Fit System.

Fit Calculator - Competitive Cyclist

i excel

http://antonyl.brink...ngv8english.xls

Oczywiscie wartości mogą być inne i należy je traktować jako punkt wyjścia

BTW- czy siodełko masz równolegle do podłoża i w odpowiedniej odłegłości od mostka?

Wstępnie można wyjść od wartości na poniższym rysunku

wysw.jpg

Drugim sposobem na prawidłowe wzdłużne ustawienie siodełka jest takie coś ( korba równolegle do podłoża, od rzepki puszczamy pion ( sznurek z ciężarkiem)- pion musi przejsc przez oś pedałów.

ustawienie.jpg?w=300&h=239

Krótko mówiąc-szukać próbowac i nie podnosićc ( na razie) pozycji za kierownicą. Zmieniaj tylko jeden parametr i testuj. Warto pamiętac,że efekt zmian nie musi sieę pojawiać od razu.

P.S

Rekawiczki nie są remedium na dolegliwosci - moga je jedynie zmniejszyć ( choć IMO te rekawiczki Speca są do .... )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możesz podać szczegóły? Używam ich praktycznie przez cały sezon i uważam, że są świetne - podobnie paru gości z emtb.pl.

 

Wiem, że Spec miewał problemy z trwałością, ale mój egzemplarz jeździł non-stop od maja, a w końcówce sezonu był prany kilka razy w tygodniu - i nic.

 

IMO BG w tym przypadku działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Przede wszystkim , mimo pomiaru dłoni zgodnie z zaleceniami Speca, rękawiczki są za ciasne. Dramatu wprawdzie nie ma ,ale jakoś nie widzę tu zgodności z ideą BG. Można z tym żyć, jeździć się da,ale chyba nie o to chodzi. Kolejna sprawą jest szew na kciuku od strony wewnętrznej , który uwiera w czasie jazdy ( mam gripshifty) - szew jest w miejscu styku kciuka z manetką. ta druga wada po raz kolejny podważa moje zaufanie co do idei BG. Być może problem dotyczy tylko mnie,niemniej jednak, mimo niezłego wykonania, mocno się rozczarowałem. Zastanawiałem się,czy biorąc rozmiar większy niż wynika to z pomiarów byłoby lepiej,ale jakoś nie chce mi się wydawać powtórnie sporo pieniędzy na eksperymenty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze wstępnych ustaleń wynikło że muszę mieć ramę na specjalne zamówienie ;) Mierzyłem się dosyć dokładnie ale samodzielnie i pewnie popełniłem jakiś błąd. Wysokość c-c i c-t jest prawie idealna tak jak długość mostka ale "Top tube length" wyszło że powinienem mieć niecałe 10 cm krótsze. Takiej ramy jeszcze nie spotkałem... . Poza tym okazało się że siodełko jest nieznacznie zadarte ku górze. Niestety nie ma możliwości pochylenia go do przodu i będe musiał chyba zmienić uchwyt.

Na razie jedyne co zmieniłem to przesunąłem siodełko do przodu. Zobacze niedługo jaki to da efekt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swoje zmierzyłem przed zakupem. Fakt - opinają, ale to model xc, więc nic dziwnego. No i u mnie nie robią tego w sposób powodujący dyskomfort.

 

Ze szwem to coś dziwnego, imo trafiłeś na schrzaniony egzemplarz.

 

A propos gripów, właśnie w tym modelu spodobał mi się ten niby zamsz we wgłębieniu kciuka - wygląda na wstawiony właśnie z myślą o obrotowych manetkach i fajnie z nimi współpracuje, zwłaszcza w deszczu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...