Skocz do zawartości

[Amortyzator]Rock Shox Reba - Porady serisowo-eksploatacyjne


Orzech89

Rekomendowane odpowiedzi

pokrętło wyciągasz i jest śruba na imbus , podobnie w drugiej goleni. Wszystko opisane w poradniku. Jak się boisz sam to zanieś do serwisu, myślę, że ogarnięty serwis powinien Tobie to zrobić bo sama wymiana oleju w dolnych lagach to pikuś. Jesli sam chcesz taki serwis robić to potrzebujesz jeszcze jakiś odtłuszczacz - benzyna ekstrakcyjna albo lepiej alkohol izopropylowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem,

do serwisu byłoby najprościej ale i tak kiedyś muszę sam zacząć to robić.

Czerwoną śrubę odkręcam i później imbusem, tak?

Z drugiej strony nie mam żadnej śruby tylko otwór chyba na imbus (nie widać tego za dobrze). I tam włożyć imbusik i też odkręcić, tak?

Wówczas rozumiem, że oddzielę górę od dołu, te złote golenie wyjdą, tak?

Przeczyszczę wszystko i naleję oleju - pytanie czy tego Motula VI 400 ? Czy coś innego ogólnie dostępnego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sieci masz manuale serwisowe od RockShoxa z obrazkami krok po kroku. Na YT są filmy, masz link do tematu obok. Również jest tam mowa o olejach.

Nic tylko poczytać, pooglądać i doszkolić się.

Masz pytania to pytaj, ale nie o rzeczy trywialne które wskazują że ani minuty nie poświeciłeś na zglębienie tematu. 

Jeśli tego nie ogarniasz na tym etapie lub nie masz ochoty się uczyć  to sorry, ale oddaj to komuś kto się na tym zna. Tak będzie lepiej.

 

Edytowane przez HarveyDent
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne. W sieci jest wszystko ;)

Zapisałem się na forum bo myślałem, że bardziej wtajemniczeni, dla których pojęcia, terminy i czynności są oczywistością, przeprowadzą mnie przez pierwsze serwisowanie.

A świadczy to o chęci nauki - czyż nie?

Oprócz manuala przeczytałem już wszystko i obejrzałem większość filmików.

Niestety nie każdy przypadek jest identyczny (tzn. amortyzator), stąd moje wątpliwości...

Pozostaje mi iść do serwisanta - może on mi to wytłumaczy :(

Edytowane przez Arczibald
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego nie widziałem. Nie skłamałem pisząc - prawie wszystkie ;)

Dzięki za filmik bo rzeczywiście bardzo obrazowo przedstawia serwis.

Olej wlewał tylko do jednej komory, tak ma być? I tu mogę wlać ten Motul?

Do tej z powietrzem nic nie lejemy, tak?

Chcę dokładnie taki serwis zrobić. Pytanie czy zamiast tego smaru military mozna użyć do łożysk lub smaru silikonowego?

Nie wiem jak sobie poradzić z tym srebrnym grzybkiem :(

Do czego on w ogóle służy?

post-204238-0-02818900-1495023158_thumb.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeczytaj naprawdę poradnik który HarveyDent podał Tobie powyżej.....przeczytaj 2 raz i 3 jesli potrzeba, naprawde pytasz się o rzeczy, które tam są opisane i pokazane na zdjęciach. Sam dzięki nie mu robiłem serwis więc nie jest to poradnik z czapy.

Jedynie możesz mieć problem z rozsunięciem lag dolnych od górnych, ale nie koniecznie. Czerwone pokrętło powinno się wyciągnąc normalnie jak je pociągniesz dopiero pod nim jest śruba na imbus. Raz jeszcze podkreślę, wszystko opisane jest dobrze w poradniku czy filmikach w sieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W manualu od RS jest o "grzybku". Dalej masz w d^%# rady i czekasz aż wszystko zostanie podane Ci na tacy. 

Zrozum: albo czytasz i uczysz się i na SPOKOJNIE I OSTROŻNIE z manualem w ręku dasz sobie radę, albo jest duża szansa że coś zepsujesz.

Serio jeśli pytasz jak odkręcić śrubkę to nie bierz się za to.

 

Pod hasłem zamienniki olejów rockshox sprawdź czy to co kupiłeś do czegoś się nadaje. Ja nie odkrywałem Ameryki tylko grzecznie stosuje powszechnie dostępne zamienniki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Kupiłem olej motul VI 400 i tu pytanie - gdzie go wlać?
 

Jeśli nie masz pojęcia o serwisie, to może lepiej przemyśl czy tego nie oddać do kogoś. Za około 2 stówki możesz mieć profesjonalny serwis, starczy na sezon lub dwa, a Ty unikniesz ryzyka uszkodzenia amora wartego z 1,5k.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

POPULARNE  ZAMIENNIKI OLEI I SMARÓW:

(przykładowe pozycje zbliżone do fabrycznej specyfikacji łatwe do nabycia na "popularnym serwisie aukcyjnym")

 

Rock Shox Pit Stop 5wt - (czyli brandowany Torco RFF 7) o lepkości - 16.10 cSt@40

-Motul Fork Oil Factory Line 2.5W - 15 cSt@40

-Valvoline SynPower 5W - 16cSt@40

-Motorex Racing Fork Oil 2.5W - 15.10 cSt@40

-mieszanka Motorex 85% 2.5W + 15% 5W - 16 cSt@40

-Castrol Fork Oil 10W - 15 cSt@40

 

Rock Shox Pit Stop 15wt - (czyli brandowany Torco RFF 20) o lepkości - 42,80 cSt@40

-Castrol Fork Oil 15wt - 46.50cSt@40

-Valvoline SynPower 15wt - 46cSt@40

-mieszanka Motorex 55% 7.5w + 45% 10w - 42.6cSt@40

-Agip Fork 10wt -  45cSt@40

 

 

Potrafisz podjąć jakąkolwiek decyzję bez konsultacji z internetami ?

 

Mam dla Ciebie propozycję:

Napisz sobie na karteczkach nazwy tych olejów. Jedna karteczka = jeden olej. 

Pożycz od mamy 2 garczki , pogrupuj karteczki, wrzuć do garów

Zabełtaj i wylosuj po jednej.

Możesz wrzucić karteczki z powrotem i bawić się w losowanie. Możesz zaprosić chłopaków z podwórka.

Będzie niezła zabawa. Jak już Ci się znudzi to kup te dwa które wylosowałeś. Resztę karteczek wyrzuć.

 

P.S. Nie zapomnij mace oddać garów.

 

Mam nadzieję że pomogłem.

Edytowane przez HarveyDent
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego drogi, jesli masz udzielać takich rad to lepiej zamilknij.

Mam wrażenie, że piszę z gimbazą.

Na żadnym forum nie spotkałem się z takim wsparciem.

 

Co do garnków - mamie już nie oddam ale mogę dać wnuczkowi wraz z cytatem porad na forum rowerowym.

Zabawnie piszesz... ale czytaj ze zrozumieniem, pls

Edytowane przez Arczibald
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Twoim miejscu nie przyznawałbym się do wieku, ponieważ pytania, jakie zadajesz sugerują zerowe doświadczenie z jakąkolwiek mechaniką. Gdybyś miał choć trochę o tym pojęcia, nie zadawałbyś pytania jak się dobrać  do tego grzybka, tylko zauważyłbyś, że z boku jest podejrzany otwór, w który da się włożyć jakieś narzędzie. Trzy sekundy namysłu i próbujesz czy jest to imbus 2mm, a może 2,5mm?

Z całym szacunkiem kolego, ale to Ty czytaj ze zrozumieniem. Mnie pierwszy serwis Reby zajął kilka godzin pomimo przeczytania i dla pewności wydrukowania manuala ze strony SRAM, żeby było w piwnicy do czego zajrzeć. Kupiłem też szczypce Segera do pierścieni zewnętrznych i wewnętrznych, poczytałem o stosowanych olejach, smarach, ich zamiennikach, kupiłem zestaw uszczelek i oringów i spocony ze strachu przystąpiłem do serwisu :) Na szczęście się udało i nic nie zepsułem.

Nie możesz działać w ten sposób: pytasz, jak odkręcić śrubkę, dostajesz odpowiedź, odkręcasz. Wracasz na forum, pytasz jak to zdjąć. Dostajesz odpowiedź, zdejmujesz, wracasz na forum i kolejne pytanie. Za czwartym razem wszyscy mają Cię dosyć i nikt nie chce z Tobą gadać, bo nie współpracujesz. Tak to działa niestety.

Dla jasności: też mam wnuki, a właściwie wnuka :) Zresztą to nie ma najmniejszego znaczenia. Na tym forum jest wielu młodych chłopaków, młodszych od moich dzieci, którzy znają się na rzeczy i mają dobrze poukładane pod czaszką. Słuchaj ich rad, szanuj ich czas, wtedy i oni będą szanować Ciebie.

Edytowane przez Kolmark
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam Valvoline SynPower fork olil 15W i 5W. O ile 5W w tłumiku sprawuje się bez zarzutu to z 15 jest problem - bardzo szybko znika z gąbek. Trzeba albo często odwracać rower "do góry nogami" albo często robić mały serwis nasączając gąbki. Jak skończy mi się ten zapas na pewno wybruubóje coś innego o większej lepkości.

 

Pozdrawiam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolmark - szanuję czas każdego człowieka. Nikomu nie nakazuję pochylania się nad moimi pytaniami. Najcześciej pieniacze mają najwięcej do powiedzenia, że pytający jest durniem czy coś w ten deseń.

A forum chyba po to jest by rozmawiać a nie tylko chwalić się jaki to omnibus jestem, czyż nie?

Nie obchodzi mnie też ile kto ma lat, żeby było jasne wycieczek w kierunku mojej rodziny nie uwazam za stosowne.

Pojecie o mechanice prawdopodobnie mam większe niż nie jeden na forum a to, że pytam o produkt, z ktorym nie miałem wcześniej do czynienia to raczej normalne.

Sam się pociłeś więc chyba rozumiesz.

Tylko ignorant nie pyta i nie uczy się na błędach innych. Chyba że to taka Polska przypadłość, że komuś nie może byc lepiej, łatwiej :(

Koniec przepychanek - szanujmy się.

 

bory - serdeczne podziękowania za podzielenie się doświadczeniami. O to właśnie mi chodziło :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HarvyDent według rozpiski i karty produktu niby tak. Nie mialem doczynienia z orginalnym olejem rs wiec nie mam porownania. Wczesniej w innym widelcu zalewalem jakis zielony olej chyba agip czy coś takiego - dostałem od kumpla to gąbki były naolejone dużo dłużej niż na tym valvoline. Może ten olej był gęstrzy. Tego niestety nie wiem. Arczibald nie ma sprawy.

Pozdrawiam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie szybkie pytanie...jestem na etapie serwisowania dołu w Rebie, dziś ją rezebralem, ladnie wszystko przeczyscilem, jutro bede składał i zalewal olejem, pytanie tylko ja demontowalem lagi olej wyciekł tylko z jednej po stronie sprężyny powietrznej, po stronie dampera nawet kropli, mozliwe ze mialem wyciek i nie zauważyłem czy w fabryce zalali tylko jedną lage???

 

Wysłane z mojego LG-D802 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Mości Arczibaldzie. Jeżeli temat napisany prze kolegę Maniaka, jest nie wyraźny, czy nie zrozumiały, wybacz, ale oddaj ten widelec komuś do zrobienia. To jest tak prosto napisane, pismem w połowie piktograficznym .... Wszędzie masz duży i wyraźny obrazek ( chyba że poznikały, bo nie sprawdzałem), i naprawdę bogaty niczym mickiewiczowski opis. Jak tego nie łapiesz ... to nie polecam sie za to zabierać.

 

A jeżeli tego jeszcze nie czytałeś to ci zrobię wakacje na koszt firmy za namolne pytanie o to, co jak byk jest napisane.

 

Odnośnie gate ... było tyle raz ze ciężko to zliczyć. Lenistwo i podawanie na srebrnej tacy to nie u nas. Tak, tak, ja wiem, tyś nowy, ty jeszcze nie ogarniasz a widelec ma więcej pokręteł niż liczba zer, jaką przeciętny gimbus jest w stanie sobie wyobrazić.

 

Gate to po chłopsku regulator blow of. Resztę znajdziesz na google i naszym forum.

 

Aha a olej wlewany do środka ;)


 

 

Obie powinny być zalane olejem ale jest go tam mało (wg manuala 5ml)

Ostatnio do sida rlt wdusiłem ok 13ml i myślę ze kilka więcej by jeszcze weszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z całym szacunkiem Panie Emerycie - trochę spóźniony jesteś z odpowiedzią. Rozumiem, emeryci się nie spieszą...

Pytanie stało się nieaktualne kilka godzin po jego zadaniu.

Szkoda, ze nie śledzisz tematu.

Dziękuję, że marytorycznie coś tam napisałeś, dla potomnych nieocenione. Gratuluję podejścia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marpok: fabryka tak zalała. Swoją drogą widziałem tyle suchych, że nie wierzę w przypadki. Możecie sobie to nazywać teoriami spiskowymi jednak precyzyjnie odmierzyć 5ml oleju jest czynnością do ogarnięcia przez szympansa po godzinnym szkoleniu. Z jakiegoś powodu jednak puszczają w świat suchary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...