Skocz do zawartości

[łatanie dziurawej dętki] zestaw - co to za patent?


Rekomendowane odpowiedzi

Sprostowanko małe :) Łatki Weldtite okazały się kichą jakich mało. Za to wspomniany wyżej samoprzylepny zestaw Parktoola bardzo pozytywnie mnie zaskoczył na grupowym wyjeździe poszło całe pudełko, nikt do dziś (ponad pół roku) nie narzekał, choć wiadomo, cudów nie ma co oczekiwać. Ot zestaw na warunki bojowe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Ok ja też miałem awaryjną sytuację i zastanawiam się czy to muszą być łatki czy może być oczyszczona stara dętka i klej do dętek.

Klej mam w większej tubce i nie wiem czy jest sens kupowania łatek do tego czy na dętkową gumę też szybko złapie i będzie szczelne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Odświeżę ;) Wychodzę z założenia, że lepiej mieć niż żałować, że się nie kupiło. Tak też zrobiłem gdy składałem swój niezbędnik na trasy i nabyłem zestaw Park Tool GP-2. Mi na szczęście jeszcze się nie przydały (odpukać), ale pomogłem łatać dętki kilku ludziom na trasie. Zastanawia mnie jedna sprawa, a mianowicie: czy łatki naklejać na pustą dętkę czy na napompowaną? Ostatnio naklejałem na napompowaną i po spuszczeniu powietrza (w celu włożenia do opony) łatka dziwnie się pomarszczyła, trochę mnie to zaniepokoiło, ale po napompowaniu łatka wyglądała jak po naklejeniu. Niestety nie mam jak zapytać tych którym łatałem dętki. Zatem jak prawidłowo powinno się łatać, aby było dobrze? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dętkę wkładać do opony lekko napompowaną.

 

Hmm

zawsze zastanawiałem się z tym wkładaniem, czasami trochę podpompuję a czasami wkładam pustą

 

Ale zawsze używam jednej rzeczy o której nikt tu nie wspomniał.... talk.... taki biały proszek który wożę w małym białym woreczku z żyłkowym zamknięciem :woot: .....razem z zestawem naprawczym ...... ciekawe co na to policja :teehee:

.... a używam tego do zasypania wnętrza opony przed włożeniem dętki, łatki nie kleją się do opony i "dętka" łatwiej się układa w oponie

 

 

O coś takiego takie opakowanie starczy do obdarowania z 20 bikerów na wyprawie.... sam wożę tylko 1 działkę :thumbsup: ... do użytku osobistego :laugh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te latki parktoola nie sa najszczesliwszym rozwiazaniem. Dobrze spisuja sie w suchych warunkach ale lekka wilgoc i juz jest kicha.

Poza tym nie sa tak elastyczne jak wulkanizowane latki. Po jakims czasie lubia sie odklejac. IMO nie nadaja sie do waskich szosowych detek.

 

Co do talku, to szczegolnie polecam jego uzywanie z lateksowymi detkami, a przypuszczam, ze z butylowymi tez nie zaszkodzi.

Chociaz aplikacje talku w terenie jakos slabo sobie wyobrazam. Juz lepiej byloby przetalkowac zapasowa detke i zapakowac do woreczka ale to juz malo istotne szczegoly.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też używam łatek parktoola, ich niezaprzeczalną zaletą jest wygoda i szybkość aplikacji. Z drobnymi przebiciami nie ma problemu, problemu nie miałem również z odklejaniem, naklejona łatka potrafiła przejeździć cały sezon i lepiej. Niestety nie nadają się zupełnie do łatania większych dziur, złapałem niedawno snejka, zaaplikowałem dwie łatki, nie ujechałem dalej jak 10km i mogłem znowu podklejać jedną z dziur. Problemem okazał się talk z wewnątrz opony, który podchodził pod łatkę i powodował jej stopniowe odklejanie. Ledwo wróciłem do domu i powietrze znowu zeszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja mam taki zestaw naprawczy jak na zdjęciach. Jednak nie wiem jak łatać chociaż jest instrukcja obsługi a nawet dwie. Tylko problem polega na tym, że one są ze sobą sprzeczne.

 

Pytanie pierwsze: łatkę przyklejać od strony pomarańczowej/sreberka czy od strony czarnej/przezroczystej folii?

 

Według instrukcji obrazkowej należy przeczyścić tarką dętkę. Nałożyć klej. Odczekać 5 min. odkleić część od łatki (tylko, którą? obydwie? sreberko czy folie przezroczystą?) i potem przycisnąć palcem.

 

Według instrukcji słownej należy zrobić tak jak poprzednio, ale tylko aluminiową zdjąć a przezroczystą zostawić. Posmarować dętkę i łatkę. Czyli wcześniej mam zdjąć aluminiową folię (tutaj jest już inaczej niż w instrukcji obrazkowej) ? Po wyschnięciu kleju docisnąć łatkę do dętki.

 

Próbowałem łatać stroną od folii przezroczystej czyli tam kleiłem gdzie jest kółko czarne z pomarańczowa obwódką. Z drugiej strony jest całe pomarańczowe (z tej strony jest folia aluminiowa). Zauważyłem, że folia przezroczysta jest bardzo trudno odrywana, więc chyba jej się nie powinno odklejać. Aluminiowa bez większych problemów. Pomarańczowa strona (od strony aluminium) jest tak jakby trochę klejąca. Bardziej gumowata niż z drugiej. Wydaje mi się, że ten klej słabo trzyma, ale to może dlatego, że złą stroną przyklejałem. Dla pewności spytam, którą strona trzeba to robić?

 

W dodatku już nie wiem, bo na tym samym opakowaniu są dwie sprzeczne instrukcje. Co mam zrobić? Pomieszać obydwie i jakoś będzie? Którą wybrać? Może żadna nie jest prawidłowa? Już sam nie wiem. :blink:

 

http://img593.imageshack.us/img593/5071/zestaw1d.jpg

http://img338.imageshack.us/img338/6899/zestaw2b.jpg

http://img72.imageshack.us/img72/2671/zestaw3hp.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdejmujesz aluminiową folię z łatki, po tej samej stronie nakładasz cienką warstwę kleju. Klej nakładasz też na dętkę, czekasz chwilę aż rozpuszczalnik z kleju odparuje. Kleisz, dociskasz i tyle. Folię przezroczystą zostawiasz, zabezpiecz ona łatkę przed przywieraniem do wewnętrznej strony opony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robisz tak:

 

Przecierasz tarką dętkę, nakładasz klej i czekasz 5min, następnie odklejasz łatkę od sreberka i przyklejasz ją tą samą stroną którą była przyklejona do tego sreberka (czyli stroną pomarańczową), chwilę przytrzymujesz, przygniatasz palcami i gotowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość voytec

Foli nie odklejasz tylko aluminium. Te zestawy posiadają łatki samowulkanizujące. To znaczy klej powoduje że podczas tarcia (czyli zwykłej jazdy) ta pomarańczowa guma się topi i wulkanizuje z dętką. Folia zapobiega przewulkanizowaniu się łatki także do opony. Sam używam łatek BAR. Lokalizuję dziurę łatam według instrukcji (jak wspomniałem nie odklejam foli) pompuję koło i w drogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dziury łatałem już w we wczesnych latach '90 przy pomocy butaprenu i starych kawałków innych dętek.

Teraz poszedłem na łatwiznę kupując zestaw. Powiedzcie mi do czego służy biaława kostka załączana często do kompletu? Może do smarowania tej części kleju, jeśli nie została przykryta nową łatką aby nie przyklejała się do opony? Ogień zapalniczki tego nie topi. Od biedy da się tym rysować ale do tego celu lepsza jest kredka. Nie wiem. Może ktoś z Was ma lepsze pomysły?

Pytam z ciekawości, bo do niczego nie jest mi ta kostka potrzebna.

 

img2979a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość voytec

Do tego aby zaznaczyć miejsce dziury na mokrej dętce. Kredka woskowa ma to do siebie że "pisze pod wodą". Osobiście korzystam z ołówka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz cokolwiek ołówkiem na czarnej dętce? :o

Ja nic nie zaznaczam, bo po co? W dodatku nie wkładam dętki do wody. Jeżdżę całą ręką po dętce i znajduję dziurę. W dodatku słychać gdzie powietrze uchodzi jak się napompuje. Woda dla mnie to ostateczność. Tam gdzie jest dziura to w tym miejscu kładę ją na kierownicy. Potem tylko pompuję, jeżeli zejdzie powietrze i widzę dokładnie gdzie jest dziura. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość voytec
Widzisz cokolwiek ołówkiem na czarnej dętce? :o

Dętka jest matowa a ołówek ma grafitowy połysk. Poza tym obecnie używam "niepiebijalnych" dętek Foss'a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...