Skocz do zawartości

[koło tylne] mocne koło wyprawowe dla ciężkiego


marcin263

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, chciałem prosić Was o pomoc. Jest trochę aspektów, które trzeba wziąć pod uwagę, mam problemy z ogarnięciem wszystkiego i nie znam się na sprzęcie zbytnio.
Potrzebuje koło tylne do jazdy rekreacyjnej po górach,  wycieczek typu green velo, bywa, że wraz z sakwami, oraz po prostu użytkowania w mieście i okolicach. Szkopuł taki, że jestem dużym człowiekiem i wraz z rowerem ważę ok 120kg, do tego trzeba doliczyć sakwy + 20kg. Ogólnie mocno przyciskam :)
Koło 29, obręcz ma przyjąć oponę 1,8-2,1 cala, potrzebuje solidny stalowy bębenek, ponieważ układam zębatki pojedynczo jak mi pasuje, a nie na pająku, dobrze, aby w razie czego dało się dokupić nowy. Napęd mam 3x10, nie umiem powiedzieć czy powinienem brać taki właśnie bębenek, czy ewentualnie dopuścić możliwość podkładki i bębenek na 11rz.

Znany sklep internetowy jakiś czas temu zaproponował taki zestaw:
Obręcz DT Swiss 533d 29" 32h - podoba mi się ta obręcz, jest w niezłej cenie, dedykowana do wagi 130kg, i nie wiem, czy te 10kg przekroczenia w przypadku sakw to jakiś wielki problem, z sakwami nie szaleje generalnie i jest to tydzień-dwa w roku.
Piasta DT Swiss 370 Disc IS 135x5 czarna, 4 łożyska maszynowe - niestety nic nie wiem o tej piaście, wydaje się nie tania, i ogólnie w tej chwili jest problem z dostępnością.
Szprychy DT Swiss Champion czarne  Jbend
Nyple DT Swiss mosiężne niklowane 

Sklep dopytał o dwie rzeczy.
- Jakie mocowanie tarczy? 
Ja mam piastę shimano i tam jest centerlock, ale chyba nie było by rozsądne ograniczanie się tylko do takich piast. Pytanie czy jak będzie mocowanie na 6 śrub, to będzie to dalej kompatybilne z moim hamulcem, a jest to zwykły altus ML200. Wydaje mi się, że bez problemu, ale wole dopytać.
-Zapytano jaka ma być oś piasty? 
Niestety nie bardzo umiem to sprawdzić, a to chyba dość ważne, jeżeli koło ma pasować. W rowerze, a jest to Cube z roku 2022 jest piasta shimano FH-TX505. Nie wiem czy można na tej podstawie ustalić jaka ma być oś w nowej piaście. Żeby potem nie było wielkiego zonka, jak koło nie wejdzie do ramy :)

...także mam dość złożone zapytanie, a raczej wszystko jest ważne co wymieniłem. Uprzejmie proszę o pomoc. 


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy jeszcze są dostępne szprychy DT Competition, ale z tych nie pękła mi ani jedna, championów kilka mi strzeliło.

Obręcz mam taką samą, na dwóch wypadach bagażu i wody miewałem ponad 30 kilogramów, razem ze mną i rowerem dochodziło do 150 kilogramów i akurat z obręczą nigdy mi się nie nie działo (za to piaście Novateca mógłbym napisać epopeję), drogi bywały różne, od równiutkich asfaltów po kilkadziesiąt kilometrów tarki wybitej w żwirowej drodze.

Proponowany zestaw jest ok, aktualnie piastę masz 9/135, czyli taką, jak ci proponują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obręcz: 533d to dobra rawka. Miałem w endurówce. Zresztą tym parametrem '130kg' bym się nie przejmował jakoś strasznie. Na poczciwych Remerx Master Disc przelatałem ze 180 na zadku. Mam je do tej pory. To już 10 lat.

Piasta: podaruj sobie wszelakie piasty z aluminiowymi ośkami i bębenkami. Ideałem byłaby piasta Saint na przelotową oś 10mm, ale to troszkę efemeryczny produkt. Stary, dobry novatec NT-D042SB lub NT-D032SB da radę. Stalowa oś, duże łożyska, łatwy serwis, części tanie jak barszcz.

Co do szprych - to najlepiej oczywiście 36 otworów oraz, do znudzenia powtarzam - szprychy 2.0mm na stronę tarczy oraz 2.3mm na stronę napędu. Koło nie do zdarcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...