Skocz do zawartości

[Trening] Przejście z treningu zimowego na letni. Trening powyżej progu nie wpomaga wydolności poniżej progu?


Rekomendowane odpowiedzi

W okresie zimowym trenowałem na trenażerze z monitorem tętna. Przeważnie od 3 do 6 treningów w tygodniu. Typowy trening 5-10m rozgrzewka, 10-15m (ile fabryka dała, powyżej progu), 5-10m cool down.

Na początku wiosny miałem następujące parametry.

Tętno spoczynkowe 50-52 uderzeń. Próg 140 uderzeń. Tętno maksymalne 158uderzeń. Wiek >50lat.

Od 1,5 miesiąca wracam do typowo letniej aktywności rowerowej czyli 2-3 razy w tygodniu jadę na 1,5-3h wycieczki. Średnie tempo na takiej wycieczce wynosi circa 85-90 uderzeń. Nisko. Nie mam siły jechać szybciej. Dla porównania zrobiłem sobie pieszą wycieszę szybszym tempem i tu średnio miałem 110 uderzeń na 1,5h marszu z max 158 uderzeń po wejściu na 8 piętro schodami.

Ciekawi mnie dlaczego na rowerze nie jestem wstanie wykrzesać z siebie tyle co w marszu ? Pomimo intensywnej pracy w zimie, po 2h-3h na rowerze w tempie 85 uderzeń jestem skatowany tak, że mam bóle mięśni i następnego dnia nie pomyślę o wyjściu na rower.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo nie robiłeś zimą żadnego wartościowego treningu w kontekście wytrzymałości przez zimę. Z tego co piszesz maksymalnie trwał 35 minut, minimalnie 20 minut. No nie wyjeździsz z tego potem z marszu 2-3h intensywnie na rowerze. Nie ma potrzeby siedzenia po 3h na trenażerze, ale treningi jak Twoje są bezsensowne w kontekście dłuższej aktywności latem.

Poczekaj na efekty przestawienia na wiosenno-letni tryb. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za bzdury powyżej...

Nie robił treningu w zimę i dlatego nie może wejść powyżej 90 BPM?

Powinno być dokładnie odwrotnie: obciążenie = wysokie tętno.

Ja siedziałem całą zimę na tyłku. Według Ciebie, powinienem chyba mieć tętno 60 na rowerze i nie móc kręcić. A wyobraź sobie, że tak nie jest...

Co więcej: w moim Topowym okresie, robiłem bardzo podobne ćwiczenia w zimę.

@Full.Diver poczekaj na opinie innych, ale ja bym się zastanowił nad wizytą u lekarza. Nie brzmi to jak coś normalnego.

A jak mierzysz tętno? 85-90 to jest tyle co nic. Jak zmywasz naczynia, to masz pewnie wyższe...

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Chuchu masz rację, zbyt pobieżnie przeczytałem całość. Ja odnosiłem się do ostatniej części, gdzie autor pisze że po 2-3h jazdy nie ma siły następnego dnia. Wydaje się to niemożliwe, jeżeli byłby zdrowy i jechał z realnym tętnem 85-90.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Następnego dnia się czasami umiera, to się zdarza :D Ja wczoraj na rowerze byłem jak nowo narodzony, a 2h po powrocie nie miałem siły wstać.

No ale z tym tętnem coś jest nie tak. Ja obstawiam błąd pomiaru.

Jak i czym mierzysz? Ja mam zegarek Garmina. Używam go 24/7 i pokazuje prawidłowe dane. Z nieznanego mi jednak powodu, jak wychodzę na rower, bo pokazuje jakieś głupoty. Ja wypluwam płuca, a on pokazuje 120 BPM.

Za to pas piersiowy połączony z GPS Garmin działa idealnie.

 

Edytowane przez ChuChu
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, ChuChu napisał:

A jak mierzysz tętno? 85-90 to jest tyle co nic. Jak zmywasz naczynia, to masz pewnie wyższe...

Mam opaskę Taką . Konfrontowałem ją z dwoma innymi miernikami i pokazuje ok. Spójrz, że jak jestem na marszu to wskazuje ok. Ponadto na trenażerze wskazywała ok.

Jak piszę 2h jazdy, to jest to 120minut jazdy i nie ma przerw.

W odpowiedzi to pytania SpinOffa: Nie nie brakuje mi oddechu. Mogę pojechać szybciej, ale 2-3km, ale czuję się jakbym jechał nad progiem, a tętno wolno się wspina z 90 do 120, a potem musiałbym wrócić do emeryckiego tętna. Nie mam siły mocniej cisnąc pedałów.

Co do prac domowych to przy nich mam circa 60. Jak pisałem spoczynkowe mam 50.

Co do lekarza. Miałem robione EKG. Wszystko OK, poza tym, że mam blok prawej komory serca, ale kardiolog powiedział, że taka moja uroda i na nic to nie wpływa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe bo ja będąc w podobnym wieku coś tam trenując ostatni dwu godzinny maraton MTB 2 przejechałem na średnim tętnie 152 gdzie max mam 165 i do pudła dużo mi brakowało😕

Twoje tętno spoczynkowe i przy pracach domowych jest jak u dobrze wytrenowanego zawodnika, wielu by chciało mieć takie parametry. 😁

Ciekawe jaką średnią moc na kg masy ciała generujesz albo chociaż średnią prędkość i sumę przewyższeń podczas takiej 2 godz jazdy. 

Edytowane przez Kettler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Full.Diver napisał:

Mam opaskę Taką . Konfrontowałem ją z dwoma innymi miernikami i pokazuje ok. Spójrz, że jak jestem na marszu to wskazuje ok. Ponadto na trenażerze wskazywała ok.

Jak piszę 2h jazdy, to jest to 120minut jazdy i nie ma przerw.

W odpowiedzi to pytania SpinOffa: Nie nie brakuje mi oddechu. Mogę pojechać szybciej, ale 2-3km, ale czuję się jakbym jechał nad progiem, a tętno wolno się wspina z 90 do 120, a potem musiałbym wrócić do emeryckiego tętna. Nie mam siły mocniej cisnąc pedałów.

Co do prac domowych to przy nich mam circa 60. Jak pisałem spoczynkowe mam 50.

Co do lekarza. Miałem robione EKG. Wszystko OK, poza tym, że mam blok prawej komory serca, ale kardiolog powiedział, że taka moja uroda i na nic to nie wpływa.

Przeczytaj co napisałem wyżej. Mi zegarek pokazuje głupoty gdy jadę rowerem, a w innych sytuacjach jest dobrze. Może zmierz tętno standardową metodą i porównaj?

Mi przed snem tętno spada poniżej 50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, SpinOff napisał:

A jak już dobijesz do tych 120bpm po paru kilometrach to co się dzieje? Masz zakwaszone nogi czy brakuje Ci oddechu?

Nie, nie brakuje mi oddechu. Oddycham wtedy ustami, potrzebuję więcej powietrza, ale nie mam zadyszki. Po prostu nie mam siły w nogach. Co do kadencji to nie mam jak precyzyjnie zmierzyć, ale myślę, że nie odstaje od normy ani w górę, ani w dół.

Co do konfrontacji licznika z "metodą naturalną na tętnicach szyjnych". Mogę to zrobić jedynie w warunkach domowych i wtedy wszystko się zgadza. Nie mogę w czasie jazdy przez las puścić kierownicy i mierzyć tętna. Najniższe tętno mam po nocy, rano, nie przed snem. Co do mocy to nie mam pomiaru mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam czytam i dochodzę do wniosku że racje ma @ChuChu .te wszystkie tańsze czujniki na nadgarstek można sobie o kant...rozbić.

Kup najtańszy zegarek z pomiarem z pasa na piersiowego. Chociażby jak pod spodem, w zasadzie w cenie paska i czujnika i będziesz miał gwarancje, że dobrze Ci mierzy. Oczywiście musisz być rozgrzany albo pas lekko na początku zwilżony.

 

https://allegro.pl/oferta/sigma-sport-15-11-zegarek-sportowy-13345422214

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miewam niestety podobnie. Brak energii do mocniejszego pedałowania. Żadnej zadyszki, tętno spoczynkowe ok 45, zimą maksymalne na trenażerze ok 180-185. Tak jakbym był głodny (oczywiście bez poczucia głodu), nie miał glikogenu w mięśniach/mój organizm nie był w stanie go używać. Do tego w ostatnich tygodniach doszła bardzo słaba regeneracja.

Robię sobie obecnie badania, ale na razie z tych co zrobiłem, to niewiele wynika, poza tym, że brakuje mi trochę witamny d (a na zewnątrz spędzam sporo czasu...).

Wypicie izotonika (najlepsze efekty)/energetyka/zjedzenie czegoś słodkiego pozwala mi zazwyczaj na pewien czas wskoczyć na wyższą intensywność.

 

Cytat

Od 1,5 miesiąca wracam do typowo letniej aktywności rowerowej czyli 2-3 razy w tygodniu jadę na 1,5-3h wycieczki. Średnie tempo na takiej wycieczce wynosi circa 85-90 uderzeń. Nisko. Nie mam siły jechać szybciej. Dla porównania zrobiłem sobie pieszą wycieszę szybszym tempem i tu średnio miałem 110 uderzeń na 1,5h marszu z max 158 uderzeń po wejściu na 8 piętro schodami.

Nie traktowałbym pomiarów z pojedynczych aktywności jako tego, że w przypadku marszu możesz, a podczas jazdy rowerem nie. Mogłeś mieć po prostu lepszy dzień.

Edytowane przez hulk14
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...