Skocz do zawartości

[Łańcuch] kleszczy się na korbie przy zrzucaniu


Rekomendowane odpowiedzi

Więc teraz trzeba się kolegów spytać dlaczego dalej jest problem jeśli blat jest nowy i dalej jest doopa. Dla mnie to było raczej dziwne ze wina blatu jak pisałeś że problem jest od nowości. A tak pro forma to masz dobrą długość łańcucha? Masz włączone sprzęgło i jest dobrze napięty? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie rzeczy.

Coś może być z linią łańcucha, czyli zębatki korby są zbyt blisko ramy i może się okazać że pół milimetra podkładki pod prawą miskę rozwiąże problem.

Druga rzecz o której już ktoś wcześniej wspominał to naciąg łańcucha, gdy łańcuch jest za długi przerzutka tylna nie jest w stanie dobrze go naciągnąć i taki luźny łańcuch w trakcie jazdy buja się na boki, góra-dół co powoduje okresowe łapanie łańcucha w tracie zrzucania biegu na niższy na korbie.

Co można z tym zrobić?

Wkręcić na chwilę śrubę  "B" na maksa w tył przerzutce aby naciągnąć łańcuch i przejechać się dla sprawdzenia czy nadal zaciąga łańcuch. Zastrzegam że na okres próby praca biegów z tyłu może się pogorszyć. Jeżeli problem ustał to znaczy że albo trzeba minimalnie łańcuch skrócić albo w najgorszym przypadku wymiana tył przerzutki na taką z mocniejszą sprężyną naciągającą wózek. 

IMG_20230527_073406.jpg

Edytowane przez leejoonidas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Adam55 napisał:

Więc teraz trzeba się kolegów spytać dlaczego dalej jest problem jeśli blat jest nowy i dalej jest doopa. Dla mnie to było raczej dziwne ze wina blatu jak pisałeś że problem jest od nowości. A tak pro forma to masz dobrą długość łańcucha? Masz włączone sprzęgło i jest dobrze napięty? 

Nie mam sprzęgła w tej przerzutce. 

20230527_114038.thumb.jpg.bbb19d09f6ab1edc48e925c14a31812e.jpg

Tak jak pisałem wcześniej.  Mam wrażenie że jest lepiej. Ale wczoraj zrobiłem  może  10 km kilka razy mi się zakleszczył. Oczywiście na symulowałem jazdę  aby ro zrobił,  mianowicie cały czas zrzucałem i wrzucałem z blatu na blat. I chyba  włożę fabryczny łańcuch hg54. I tak już 400 mam zrobione na conneksie. Może się coś poprawi.

Po południu pojadę  w las, teraz obowiązki rodzica wzywają. Młody ma turniej piłki nożnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie wrócić do wątku.

1. Dystans pomiędzy krawędzią wodzika przerzutki a linią zębów dużej zębatki powinien wynosić 'jak najmniej, bez haczenia'. W naklejeczce Shimano sugeruje się 1mm. Więc 3mm to już za dużo. Ale to najwyżej doprowadzi do degradacji samej zmiany biegu.

2. Orientacja małej zębatki nie ma znaczenia tak długo jak napis jest 'do ramy'. Cycek może być w dowolną stronę, bo asymetryczne BCD pozwala tylko na dwie pozycje, a zębatki mają parzystą liczbę zębów, więc obie możliwe pozycje są ekwiwalentne. Jeżeli zębatka będzie ustawiona błędnie, to spowoduje to albo spadanie łańcucha na suport przy zmianie blat->młynek, albo spadanie łańcucha na zewnątrz podczas zmiany młynek->blat.

Tak czy inaczej - obie te dolegliwości nie spowodują zawijania łańcucha.

Na pierwszym zdjęciu widzimy efekt zahaczenia krawędzi szerokiego ogniwa łańcucha o krawędź zęba podczas zmiany blat->młynek. Temu ma zapobiegać fazowanie krawędzi zęba od wewnętrznej strony. Domniemam, że problem występuje tylko na tym zębie oraz na jego symetrycznym koledzie po drugiej stronie - przez co zasysa tylko w dwóch pozycjach korby. Ale...

Na fabrycznej ( lub niewiele jeżdżonej - 700km to niewiele ) nie spodziewałbym się tego efektu. Chyba, że albo łańcuch albo zębatka mają wadę fabryczną. To łańcuch shimano założony "odpowiednio"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@uzurpatorkolega pisał że ma nowy blat i dzieje się to samo. I pisał że sprawdzał na łańcuchu connex i shimano. 

3 minuty temu, bastard83 napisał:

No to ustawię 1 mm. Myślałem że 3 mm jest ok. Obecnie mam założone Conneksa 10s0 że spinką Connex. Ale odnoszę wrażenie że na łańcuchu shimano to występowało rzadziej. 

W instrukcji shimano do tej przerzutki jest od 1 do 3 mm. Więc tak 1 jak i 3 jest ok. Nie wiem więc dlaczego 3 jest za dużo... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Adam55 napisał:

No ale chyba nie myślisz że dwa blaty są tak samo uszkodzone? Chyba że mają te korby wadę fabryczną.

Że zdjęcia wygada jakby trochę łańcuch nawet był zbyt krótki hmm. 

Oczywiście , że tak.

Miałem takie przeboje z młynkiem 22 od Shimano.

Każdy nowy zaciągał łańcuch w błocie.

Dopiero jak wyciąłem laserem  swój młynek z innym kształtem i rozstawem zębów problem zaciągania łańcucha w błocie się rozwiązał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

No i niestety ta spadająca kieta rozpieprzyła mi przednią przerzutkę, coś czułem że to kwestia czasu Nie mama innego wytłumaczenia jak łańcuch Wippermana, jak już pisałem na Shimano jest zdecydowanie lepiej. Urwało mi się ucho mocujące chwytak łańcucha. Próbowałem to jakoś skręcić ale jak widać na zdjęciu z marnym skutkiem. Przy zrzucaniu i tak to się rozpadło, dodatkowo uszkodziłem łepek śrubki. I teraz pytanie co kupić, taką samą przerzutkę? Czy coś innego?

przerzutka_przód.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...