Skocz do zawartości

[Napęd] Problem z doborem części.


Lucis

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, poradźcie proszę, bo nie znam się zbytnio na doborze części rowerowych. Mój 11,5 roczny syn (ok. 133 cm wzrostu) potrzebuje nowego roweru. Wpadłem na pomysł, że złożę go z nim, aby miał frajdę, że to zrobił i że jest taki bardzo jego. Mamy pomalowaną na żółto proszkowo ramę po rowerze Kross i ze starego roweru widelec z amortyzatorem, kierownicę, koła 24 cale, hamulce (przód tarczowy, tył V-brake). Reszta miałaby być nowa.

Pierwotnie chciałem odtworzyć mniej więcej, to co było.

Miałem wybrane stery (Accent HST-BASIC 1-1/8" EC34/EC34), suport (kwadrat, polski Suport BB-50 68 mm), korbę (Shimano FC-TY301 170 mm, 42/34/24), z tyłu wolnobieg (Shimano MF-TZ50 6rz.), przerzutkę tylną Shimano RD-TY300 SGS (długi) 7 rz., przerzutkę przednią (Shimano Tourney FD-TY500 3x6-8)

Jednak z biegiem czasu pomyślałem, że może wsadzić w ten rower troszkę lepsze części, bo ten Tourney to takiej przeciętnej jakości, że może wolnobieg 7 lub 8 rz., a nie 6, że lepiej lepszą przerzutkę itd. i zaczęły rodzić mi się tu problemy z doborem. Rower ma być do rekreacyjnej jazdy i śmigania z kolegami po płaskim. Pomyślałem, że fajnie jakby miał więcej przełożeń, aby pojechał szybciej i przede wszystkim, aby się przełożenia sprawnie zmieniały. Nie chcę wydać jakichś dużych pieniędzy, bo jest w takim wieku, że może z roweru za „chwilę” wyrośnie, jednak niech by to było trochę lepsze i sprawniejsze.

Poradźcie jaki wolnobieg, przerzutkę, korbę pod długość osi suportu: 122,5 mm (myślę, że fajnie jakby była 3 rzędowa. Czy warto inny suport niż kwadrat w tym wypadku?), łańcuch, jakie manetki (nie chcę obrotowych), klamki?

Edytowane przez Lucis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie oszczęszaj na suporcie, bo Ci się to szybko odbije.

Większa ilość biegów nie spowoduje że pojedzie szybciej. Po prostu będzie miał więcej przełożen. Doł kasety pozostaje mniej więcej taki sam. Nie ma opcji żeby dziecko zamknęło wolnobieg/ kasete. Niech się nauczy kręcić, a nie robić 5 obrotów na minutę.

Daj sobie spokój z kupowaniem droższych części. Dzieciak i tak przejedzie kilometr, po czym walnie ten rower jak popadnie.

No chyba że ma ambicje do treningów, ale wtedy taki rower nie ma sensu.

Edytowane przez ChuChu
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ChuChu, dzięki. Nie rozumiem, co masz na myśli "dół kasety pozostaje mniej więcej taki sam"? Chodzi Ci, że dziecko nie zmienia na niski tryb?

Jaki suport proponujesz w takim razie? Myślałem, że ten wybrany przeze mnie jest całkiem dobry.

Co do droższych to w zasadzie to co napisałeś jest zbieżne z moim podejściem. Pomyślałem wydać tylko trochę więcej, a to tylko dlatego że boję się, iż ten Tourney, który planowałem słaby jest. Pomysł jest dołożyć 40-50 zł i dać lepszą Acerę czy coś innego, co lepiej przerzuca, a że ogarnia 7/8 trybów, to i wolnobieg zmienić na trochę większy. A może mu 1 lub 2 tryby z przodu zrobić, a z tyłu więcej? Jeżeli 1 z przodu, to odpadłaby mi przerzutka i manetka, a jemu wachlowanie kombinacjami, których może faktycznie nie wykorzystać? Czy to dobry pomysł? Ale może właśnie niech się uczy wariantów?

 

31 minut temu, Puklus napisał:

Przede wszystkim, podaj budżet. Np mam 300zł. Albo no możemy wydać max 1000zł z wysyłkami. Wtedy dobierzemy ci najlepszy sprzęt jaki można wsadzić do roweru.

Bez tego ciężko cokolwiek.

Budżet do 500 zł

 

Edytowane przez Lucis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką najmniejszą zębatkę ma ten wolnobieg? 14T?

Korba ma 42T. Dziecko w życiu nie da rady kręcić na takim przełożeniu. Nawiązuje do tego fragmentu:

2 godziny temu, Lucis napisał:

Pomyślałem, że fajnie jakby miał więcej przełożeń, aby pojechał szybciej

 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre suporty na kwadrat 

FSA WKŁAD SUPORTU BSA KWADRAT 68/122,5 MM MASZYNY - 9-323517 - 12946981045 - Allegro.pl

OŚ SUPORTU NECO COMPACT NAKRĘTKI ALU 122,50 MM - C-UN-S-0010 - 12350457932 - Allegro.pl

//edit ten neco jest wyższy model, choć był jeszcze wyższy model Hal a standardowe Neco są słabe. FSA nie widziałem bb-7420 czesto, więc być może fsa byłby lepszy. 

Reszta jest nieistotna.... Łańcuch zajedzie do trupa po 2000km, ale póki to zrobi, to będzie zima albo za dwa lata. 

Świetne rzeczy masz w kategorii retro, ale tu czasem można się wkopać jak się człowiek nie zna.

W ogóle jak dziecko to zainwestuj w BARDZO dobre vbrake, klocki i poświęc czas na regulację.

Na przykład BR-M600  Hamulce V-brake SHIMANO Deore LX BR-M600 Kraków Grzegórzki • OLX.pl

Reszta twojego rozumowania jest bez sensu, czy koronkę mniej w wolnobiegu, czy lepsza przerzutka od tourneya w tej klasie sprzetu?

Tracisz czas ogólnie, jeśli dziecko ma jeździć rekreacyjnie, to raczej pasywnie, bo najwyższego blata będzie unikać. Dzwonek zainwestuj, odblaski i komfort siodełka.

Edytowane przez iks
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iks dziękuję Ci bardzo za podpowiedzi. Z tymi trybami faktycznie jak piszesz, tak jak pisał wcześniej też ChuChu opcja bez sensu, bo młody tego nie wykorzysta.

Lepsze hamulce to ważna rzecz i dla mnie. Z przodu jest tarczowy, taki był ze zwykłym zaciskiem przy poprzednim rowerze i pomimo że na widelcu są uchwyty pod V-brake to chciałem zostawić tarczowy, bo to chyba lepsze niż V-brake, nie? To z ogłoszenia fajne, ale na dwa koła.

A może zrównać siłę hamowania i dać V-brake na oba koła? Po co mu większa siła hamowania na przednie koło? Prędzej odwrotnie, ale nie chcę przerabiać tyłu. Co radzisz? 

Co do dzwonka, świateł, odblasków i siodełka to nawet nie pisałem o tym, bo to absolutny priorytet dla mnie, ale dziękuję Ci bardzo, bo przecież nie wiesz czy o tym pomyślałem.

Edytowane przez Lucis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim trzeba zacząć od tego, że na przeciętnego wzrostu 11,5 latka to 24 cale jest już na wylocie, a Ty dopiero chcesz się zabierać za składanie 😛

Złóż ten rower na czymkolwiek, tak aby było tanio - sprzedaj i dołóż do roweru Author A-matrix 26 disc.

Gwarantuje, że wszyscy będą zadowoleni.

P.S.

Przedni hamulec ma być tym mocniejszym nawet, a może tym bardziej, w przypadku dziecka, aby nabierał dobrych nawyków za młodu.

Edytowane przez Maciek.B
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Maciek.B napisał:

Przede wszystkim trzeba zacząć od tego, że na przeciętnego wzrostu 11,5 latka to 24 cale jest już na wylocie, a Ty dopiero chcesz się zabierać za składanie 😛

Złóż ten rower na czymkolwiek, tak aby było tanio - sprzedaj i dołóż do roweru Author A-matrix 26 disc.

Gwarantuje, że wszyscy będą zadowoleni.

P.S.

Przedni hamulec ma być tym mocniejszym nawet, a może tym bardziej, w przypadku dziecka, aby nabierał dobrych nawyków za młodu.

Ciekawe rzeczy piszesz. Mój syn ma 10 lat i 148 cm. Jeździ na jakimś pasciatym giant mx 225 czy coś. Ale nie powiedział bym że ten rower z kołami 24 jest na wylocie. Jeszcze niedawno chłopy po 195 cm jeździły na 26" kołach. To zależy od ramy a nie kół.

A ja osobiście uważam że dla takiego młodego dzieciaka świetna rzecz to napęd 1x. Chyba że serio dużo jedzie, jest świadomym rowerzysta i wie jak i kiedy zmieniać te multum biegów. Ja mojemu tego gianta zrobiłem na 1x7 a i tak średnio mu się coś chce gmerac przy manetce. Taki typ. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś umknęło mi to 133 cm wzrostu, a zasugerowałem się wiekiem.

Nie zmienia to faktu, że wspomniany przeze mnie rower ogarnie każdy dzieciak od niespełna 140 cm wzrostu, dlatego tym bardziej 24 dla dziecka ok. 150 cm jest na wylocie. I nie chodzi o rozmiar ramy, tylko o jej długość.

Proponuję przymierzyć z ciekawości wspomniany wyżej model, abyście zobaczyli, że dziecku 133 cm brakuje już niewiele, a 148 cm to mogł mieć już rok temu gdy miał parę cm mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech autor sobie najpierw uczciwie odpowie, czy dzieciak będzie tym rowerem jeździł.

Jak przejedzie 1 km po czym walnie go jak leci, bo zainteresuje się czym innym, to rzeczywiście warto wydawać kasę i dyskutować nad rodzajem napędu...

Mam chrześnice w tym wieku. Ekscytacja rowerem trwała z 2 czy 3 miesiące...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No mojego młodego muszę batem lać żeby go oderwać od fortnite i wyciągnąć na rower. Ale napęd zrobiłem mu po taniości 1x7. Dałem retro korbę deore ze starego roweru, kupiłem jedynie blat 38, klamko manetke też ze starego roweru acere , łańcuch jakiś 9rz z przebiegiem 300 km też że starego roweru poszedł, używana przerzutkę sorę na tył z alledrogo i nowy wolnobieg 7rz którym zwiększyłem rozpiętość. Impreza wyszła 150 zł  więc mi nie żal. 

Edytowane przez Adam55
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ChuChu syn obecnie rower ma i jeździ na nim po podwórku z kolegami. A czy mu przejdzie, tego nigdy nie będziesz wiedział. 

Zwróć proszę uwagę, że nie pytam czy wydać na napęd i resztę 500 zł, czy lepiej dołożyć jeszcze 1000 zł i kupić coś lepszego. Pytam czy kupić zwykły Tourney, bo dokładając po 40-50 zł do przerzutki (np. Acery) i większej zębatki mam coś lepszego co sprawi, że będzie mu sprawniej zmieniało, itp. Ile wydam więcej, 100-200 zł? Pomyślałem, że jeżeli nawet rzuci w kąt i za miesiąc weźmie go znowu, to wsiądzie i pojedzie na czymś, co będzie sprawniejsze i będzie go zachęcać. Prędzej zniechęci się do roweru, kiedy ten będzie go wkurzał, czy negatywnie zaskakiwał, bo działał, a teraz nagle nie działa. Nie chciałbym, aby Tourney zaraz się rozregulował, powyginał co sprawi, że np. łańcuch mu spadnie itd. Pamiętaj proszę, że pyta amator, laik w temacie, stąd pytania o techniczne aspekty :)

Graveloiksctrailowka, rozważyłem wersję 1x8:

Zębatka narrow wide okrągła + korba wydaje się zbyt drogim rozwiązaniem, chyba że ja nie patrzę na właściwe. 

Będę chyba szedł w tego Tourneya i standardowe części 6 rz. z tyłu, albo kupię lepsze używane przerzutki, zobaczymy co się trafi.

Doradźcie jeszcze ostatecznie:

  • który suport (kwadrat, polski Suport BB-50 68 mm) lub zaproponowany tutaj lepszy wariant (NECO lub FSA)

NECO https://allegro.pl/oferta/os-suportu-neco-compact-nakretki-alu-122-50-mm-12350457932

FSA https://allegro.pl/oferta/fsa-wklad-suportu-bsa-kwadrat-68-122-5-mm-maszyny-12946981045

ten mój polski https://allegro.pl/oferta/wklad-suportu-accent-bb-50-68x122-5mm-bsa-kwadrat-12564624981

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez Lucis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie, jakaś sensowniejsza jakość zaczyna się od Alivio. Tourney/ Altus/ Acera to podobna tandeta, różniąca się ilością biegów.

Acera może jest minimalnie lepsza, przynajmniej kiedyś była, ale cudów nie oczekuj. Według mnie różnicy nie zauważy.

Ja bym Tourney nie brał, bo to naprawde badziewie. Sprężyna jest tak słaba, że według mnie, nawet z zębatką NW łańcuch się na niej nie utrzyma.

Edytowane przez ChuChu
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...