Skocz do zawartości

[Hamulce Shimano M395] Dziwny dźwięk podczas hamowania.


drajwer112

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, kupiłem używany rower w którym były do wymiany klocki, bo były zatłuszczone. Zamontowałem klocki ze starego roweru, pólmetaliczne tektro. Hamulce jakoś tam hamują, koło się blokuje, ale podczas hamowania wydają taki nieprzyjemny dźwięk: https://youtu.be/Fya18h2b0J0

Tarcza to shimano SM RT56s. Przed montażem oczywiście tarcza została odtłuszczona. Czyściłem drugi raz, niestety nie ma to żadnego wpływu. Klocki były używane w mechanicznych tektro z tarczą tektro i nie było takiego dźwięku. 

Jakieś sugestie? Trochę już na nich jeżdżę, ale dźwięk nie chce zniknąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo tarcze RT56 nie są przewidziene do pracy z niczym innym niż klocki żywiczne.

Na tarczy znajdziesz napis RESIN PADS ONLY.

To jest główny powód Twojego problemu.

Obawiam się, że powrót do żywicznych może już nie pomóc.

Pokaż zdjęcie tarczy.

Edytowane przez Maciek.B
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego właśnie nie nadają się one do plastelinowych tarcz z napisem resin pads only.

Bo jeżeli tych metalowych śmieci jest wystarczająco dużo lub są one z jakiegoś twardego metalu to działają na tarczę jak pilnik do drewna.

P.S.

Czym różni się papier ścierny o gradacji 2000 od takiego o wartości 60?

Przecież to jest to samo, tylko w 60 producent nasypał trochę grubszego granulatu, a jednak są one przewidziane do czegoś innego.

Edytowane przez Maciek.B
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mam rozumieć że gros firm jak EBC, jagwire, clarks robią produkt który do niczego nie służy, tylko do niszczenia tarcz. A każdy kto takowych klocków używa za tydzień idzie po nowe tarcze bo są wytarte, zrysowane lub spalone? A czy te tarcze są z plasteliny to nie wiem. Ale słyszałem już nie raz jak tarcze wysokich klas są wytarte do aluminiowego rdzenia w krótkim czasie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Link z filmikiem mi sie nie otwiera. Jednak nie istotne czy tarcza jest 56 a klocki są żywiczne poł metale czy metale. Ma działać. nie powinno być dziwnych dźwięków poza typowymi dla hamulców. Owszem tr56 plus oryginalne klocki to komplet co działa niemal bezszelestnie, idealnie na każda pogodę, nawet w deszczu zazwyczaj nie są głośne i owszem ze inne klocki będą głośniejsze ale bez przesady. 

Ja zauważyłem ze bardzo często klocki poł metaliki lub klocki np tektro mają do siebie to ze zaczynają dzwonić metalicznie. Taki dziwny dźwięk jak by ocierać 2 blachy siebie i z doświadczenia wiem że z tym trzeba żyć lub zmienić klocki bo nic na to nie działa. Jednak oryginalne klocki shimano są może nie najmocniejsze ale za to ciche. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Puklus, dźwięk jest podobny do tego co napisałeś. Dlaczego nie możesz wejść w link? 

Co do resin pad only - ludzie używają polmetaliki z tymi tarczami i nic się nie dzieje. Oczywiście coś tam może zapiszczeć, wiadomo, w końcu to klocki pólmetaliczne.

W razie czego mam jeszcze żywiczne tektro. 

Edytowane przez drajwer112
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Film jest prywatny, musisz mu nadać ogólne uprawnienia. Tutaj, odnośnie tarcz nie ma znaczenia, stal to stal. OK, jest stal miększa, wiec na twardym klocku zużyje się szybciej. Ale ile tarcza kosztuje by się tym przejmować. Najważniejsze by tarcz przeznaczonych do klocków wąskich czyli rt 64, 66 i innych jak xtr, xt nie używać z klockami szerokimi czyli b05s. Czemu zapytacie, otóż bo są grube. ich powierzchnia cierna sięga dalej niż powierzchnia cierna tarczy przez co te wąskie łączniki w np rt66 również się wycierają przez co powierzchnia tarczy nie osiągnęła min 1.5mm grubości a sam nazwijmy to pająk trzymający resztę ma już 0.8mm i tarcza stanowi zagrożenie. 

Tak że pisze resin pad only, z powodu ze jest to specjalnie miękka stal, specjalnie obrabiana by była cicha i miękka w hamowaniu, by było komfortowo w rowerze miejskim, nie koniecznie misi być kotwica bo nikt kto kupuje mt200 nie oczekuje ze będzie to kotwica. 

Przy używaniu klocków oryginalnych lub innych markowych nie zauważyłem problemów. Problemy z przydźwiękami po dotarciu sie hamulca występują zazwyczaj w klockach półmetalicznych z niewiadomego pochodzenia. Próbowałem to eliminować, problem powracał po ponownym dotarciu sie klocków. Można kombinować inna tarcza inne klocki, może zmieniać lewy z prawym nie wiem. Hamulec był mocny wiec poza dźwiękiem cała reszta ok. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już zmieniłem.

No właśnie, po dotarciu klocków. Mam już je trochę, ale ja zbytnio nie używałem tylnego (ze względu na ten dźwięk - był od razu po ich założeniu), coś je tam lekko podgrzałem, generalnie jak było tak jest.

Nie jest to dźwięk typowy dla brudnych klocków, zresztą dlaczego miały by być brudne, w starym rowerze byly na przodzie i tanie Ariesy były jak to powiedziałeś kotwicami. Ale co prawda to prawda, nie każde klocki i tarcze muszą sie lubić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...