Skocz do zawartości

[Rozmiar roweru] Czy zrobili mnie w uja?


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Kupiłem dzisiaj rower, nie znam się zbytnio na rowerach.

Byłem w normalnym salonie rowerowym.

Powiedziałem, że mam 170cm wzrostu, że będę jeździł praktycznie wszędzie.

Pokazałem, który rower podoba mi się kolorystycznie. Gościu powiedział, że się nada.

Podekscytowany nową rzeczą zgodziłem się. Dali mi jazde próbną na placu, stwierdziłem, że jest ok. Zapłaciłem. Dopiero po kilkunastuminutach stwierdzilem, że może jest coś nie tak.

 

Jak zatrzymuje się w miejscu, stoje na palcach, a rama wbija mi się w tyłek.

Gościu powiedział, że rower jest na mój wzrost tylko może, że mam krótkie nogi.

 

Powiedzieli, że zwrotów nie przyjmują, że może mi jedynie rame zmniejszyć, ale że wtedy będzie niby dla mnie za mała.

 

Rame którą mam to 19", koła 29.

Model roweru: "mission 29 men"

Kolor ramy: "black blue matt"

 

Jak powiedzialem, że na internecie są tabelki, które mówią, że rama 19" jest na wzrost 180cm to powiedzial, żebym się internetem nie sugerował, że każdy producent ma inaczej.

 

 

Co ja mam zrobic ... Zaproponowano mi jedynie możliwość zmiany wielkości ramy z 19 na 17"

Rower kupiony dzisiaj.

 

Dołączam wymiary rozmiarów ramy, które znalazłem do tego roweru.

ccc.png

Edytowane przez Anonimek1231
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przymierzysz się i będziesz wiedział, priorytetem jest aby mieć jakiś zapas stojąc nad górną rurą bo w awaryjnej sytuacji np. przy hamowaniu zeskoczysz z siodełka, wylądujesz na ramie i sobie zrobisz "kuku". 17" powinien być ok, reszta to kwestia ustawienia siodełka, kierownicy.

Edytowane przez keltu
  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wymieniał. Rama która wbija się w 'tyłek' to proszenie się o kłopoty szególnie w mtb. Wyobraź sobie, zatrzymujesz się, koło na kamieniu, ty akurat w dołku i masz dodatkowe 5 cm, dalej nie muszę pisać, albo lecisz, albo się obijasz boleśnie.  

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z podanej wyżej tabeli geometrii wynika, że rama 17” tez jest do kół 29” bo ma tę samą długość widełek. Nie licz jednak na gigantyczną zmianę wysokości. Główka jest 1cm niższa, podsiodłówka 5cm, wiec rura będzie w połowie jakies 3cm niżej. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się czuję na rowerze komfortowo (górskim w terenie) jak nad ramą mam luzu na szerokość dłoni stojąc na płaskich stopach. W obecnym rowerze mam 12cm.  Mój rower na niżej ramę niż ten 17” a jest w rozmiarze L. Jeśli jedyne co możesz to zmienić na mniejszy to zmień. 

Edytowane przez Wojcio
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra przyjeli rower i wymienią na rame 17", ale koła muszą zostać. Napisze swoje odczucia jak mi zwrócą z mniejszą ramą.

 

Tez tak troche dziwnie jest, bo dają niby 2 letnią gwarancje o ile wykonam pierwszy obowiazkowy przeglad za 50zl do 1 miesiaca od kupna.

 

Edytowane przez Anonimek1231
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Anonimek1231 napisał:

Tez tak troche dziwnie jest, bo dają niby 2 letnią gwarancje o ile wykonam pierwszy obowiazkowy przeglad za 50zl do 1 miesiaca od kupna.

To już pewnie polityka Unibike a nie sklepu, różni producenci różnie do tego podchodzą. Ja np. niedawno kupowałem Treka i tutaj nie ma żadnego obowiązku płatnych przeglądów i gwarancja działa przez te 2 lata. Ba nawet jeśli chodzi o dożywotnią gwarancję na ramę nie ma obowiązku robienia przeglądów (przynajmniej nic takiego nie widzę w warunkach gwarancji) co jest chyba rzadkością.

Dla odmiany wcześniej miałem Rometa i tam już trzeba było wykonać płatny przegląd do 3 miesięcy od zakupu oprócz tego aby utrzymać dożywotnią gwarancję na ramę trzeba co roku wykonywać pełny płatny przegląd. (koszt ok 100-150zł w zależności w jakim okresie)

Edytowane przez keltu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Upewnij się, że stojąc płasko stopami na ziemi masz rozsądny prześwit między ramą i kroczem.

Jeśli nie, to szukaj roweru, gdzie ten tzw. przekrok nie będzie na styk. 

 

Ja bym poszukał innego sklepu, bo skoro już przy zakupie roweru Cię oszukali, to strach pomyśleć, co będzie dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, macie rację z tym luzem do górnej rury, ale ... w przypadku Unibike`a i wielu wielu innych producentów to niewykonalne dla osoby o w miarę proporcjonalnej budowie ciała. Trzeba by szukać ramy z dużym sloppingiem, co w przypadku tanich rowerów jest chyba trudne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...