Skocz do zawartości

Zmiana napędu z 3x7 na 1x9


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, posiadam rower Kross hexagon 2.0 i chciałbym przerobić napęd z 3x7 na 1x9. Wydaje się to nie opłacalne, lecz w cenie 300 zł przerobić rower a kupić nowy za 3 tysiące wydaje się rozsądniejsze. Rower 27.5 cala chciałbym wymienić tylna kastę, przerzutkę, przednie 3 blaty wymienię na 1 blat NARROW WIDE. Całość wyjdzie w okolicy 300 złotych. Robił już to ktoś? Może nie konkretnie w tym rowerze ale w innych? Poproszę o rady. Gdyby ktoś mógłby się wypowiedzieć ma temat tych części i może mi podpowiedzieć dlaczego wybrać inne i je wskazać byłoby fantastycznie. 

Blat przedni. 

https://allegro.pl/oferta/okragla-zebatka-narrow-wide-34t-96bcd-asymetryczna-9634131216

Tylna przerzutka. 

https://allegro.pl/oferta/przerzutka-tylna-shimano-alivio-rd-m3100-sgs-9rz-13373921107

Kaseta. 

https://allegro.pl/oferta/kaseta-rowerowa-prox-9-rzedowa-11-36t-12203599116

I do tego nowy łańcuch za 50 zł jakby stary nie dał rady. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a pewien jesteś że masz kasetę a nie wolnobieg? bo szczerze mówiąc mało prawdopodobne żeby to była kaseta

korbę masz skręcaną żeby wymienić blat? tanie są nitowane

 

Cytat

Wydaje się to nie opłacalne, lecz w cenie 300 zł przerobić rower a kupić nowy za 3 tysiące wydaje się rozsądniejsze.

Różnica pomiędzy nowym rowerem za 3k a hexagonem to nie tylko konfiguracja napędu

btw potrzebowałbyś też manetki a kupowania kasety "prox" pozwolę sobie nawet nie komentować

Edytowane przez Mihau_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Mihau_ napisał:

a pewien jesteś że masz kasetę a nie wolnobieg? bo szczerze mówiąc mało prawdopodobne żeby to była kaseta

 

Sprawdzając w internecie i rozkręcając rower zauważyłem że mam wolnobieg co teraz? 

Edytowane przez Fabian.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy jak bardzo lubisz stary rower . Na pewno będzie drożej niż zakładałeś i na pewno taniej niż nowy rower . W tym Hexie koła nie były raczej z górnej półki więc kupno podobnego z piastą pod kasetę też nie będzie drogie . Inna sprawa czy w ogóle warto przerabiać ten rower bo napęd 3x7 na wolnobiegu sugeruje że i pozostałe komponenty nie są wysokiej klasy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co chcesz osiągnąć poprzez tą modyfikację?

Czy aktualny napęd jest już zużyty? 

Czy brakuje Ci jakichś przełożeń? A może precyzji zmiany biegów? Chcesz zbić wagę roweru?

Ja wciąż używam napędu 3x7, tylko takiego z kasetą (11-28) i korbą 42/32/22. Jest to całkiem sprawny i bardzo tani w eksploatacji napęd, mało wrażliwy na rozregulowanie i zabrudzenie. Nawet jakiś maraton mtb na tym czasem pojadę.

SHIMANO ACERA CS-HG41 7RZ. 11/28 KASETA ZĘBATEK - ACSHG417128 - 12499192646 - Allegro.pl

KMC Z8.3 ŁAŃCUCH ROWEROWY 8/7/6 RZĘDOWY SPINKA BOX - BZ08NG114 - 12794826204 - Allegro.pl

KORBA ROWEROWA MIRANDA BETA 42/32/22T NA KWADRAT - BETA 3-42/32/22 - 13350448362 - Allegro.pl

Taki zakres przełożeń obsłuży szosowa 105ka 5701 GS:

Przerzutka tylna 105 RD-5701 10rz. GS czarna - IRD5701GSL - 12608241640 - Allegro.pl

Za mniej niż 400 zł masz kompletny napęd wraz z lekką i precyzyjną  tylną przerzutką wysokiej klasy. 

W Twoim przypadku potrzebna byłaby jeszcze tylna piasta na kasetę lub kompletne koło. 

Jeśli chcesz wiedzieć, to masa takiego zestawu wcale nie jest wysoka, a za taką cenę wręcz rewelacyjnie niska.

A jeśli Twój obecny napęd nie jest zużyty, a koniecznie chcesz odmienić nieco rower, to przeznacz te 300 zł na jakieś dobre opony i tyle. 

 

Edytowane przez marvelo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łańcuchy KMC z serii Z są podobno słabe , ktoś porównywał je do Shimanowskiego Hg40 . Dobre są łańcuchy X ....   Z 8rzędową kasetą bardzo dobrze działają KMC X9 . Wydaje mi się że są mocniejsze od X8 .

Nie znam się na szosowych przerzutkach ale na pewno 10rzedowa dogada się z 8rzędową kasetą i manetką ? To nie jest jakieś DynaSys ?

Edytowane przez WaGiant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym łańcuchem masz rację, myślałem że wkleiłem X8, dopiero teraz zauważyłem pomyłkę. X8 jest tylko minimalnie droższy od Z8, a naprawdę dużo trwalszy.

Te szosowe 105-ki 5701 to przerzutki w starym systemie ciągu 2:1 i z powodzeniem mogą być używane w napędach z manetkami 7,8 i 9 rzędowymi. Sam mam w crossie szosową Ultegrę 6700 GS, w napędzie 3x8 44/32/22 i 11-30 i bez problemu obsługuje takie zestawienie.

 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy zmieniają napęd 3x bo drażni ich cięgle wachlowanie biegami z tyłu i z przodu. Inni jeżdżą często i tak jedynie na blacie i średniej zębatce co też wyklucza sens posiadania takiego napędu. Inni i tak używają najczęściej środkowego i jada cała kasetę z tyłu. Niekoniecznie więc napęd 3x jest sensowny dla każdego i dla każdego roweru. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...