Skocz do zawartości

[Hamulec Cantilever] zablokowany, nie chce zejść z piwotów


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim!

 

To mój pierwszy post na forum więc proszę o zrozumienie jeśli pojawią się jakieś błędy natury technicznej. 

Jakiś czas temu zauważyłem, że w moim rowerze Gudereit z poprzedniego wieku jeden klocek hamulca cantilever stale ociera się o obręcz koła. Po zdjęciu ramienia problemem była dodana przez poprzedniego właściciela podkładka pomiędzy piwotami a ramieniem hamulca, przez co sprężyna w ramieniu nie zahaczała o odpowiedni otwór i ramię nie pracowało.

W celu przesmarowania i sprawdzenia w jaki sposób ramię hamulca jest zamontowane po drugiej stronie, chciałem je zdjąć, odkręcając najpierw śrubę mocującą, jednak samo ramię tak jakby się zasiedziało i nie daje się zdjąć. Spróbowałem zastosować WD40, jednak nadal nie udaje mi się zdjąć ramienia hamulca z piwotów.

Czy ktoś z was miał podobną sytuację, albo ma jakiś pomysł jak je mogę zdemontować? 

 

Pozdrawiam

Marcin

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ramię normalnie pracuje? Tzn. hamulec działa prawidłowo? Jeśli tak, to raczej się nie zapiekło.

1. Psikaj WD40 (lub innym penetrantem)  

2. Czekaj (do następnego dnia)

3. Ruszając ramieniem próbuj je ściagnąć Jak sie pojawi szczelinka miedzy ramieniem a piwotem, to mozesz delikatnie podważać śrubokrętem)

4. Ramię zeszło?

      - NIE : idź do pkt.1

      -TAK: idż do pkt. 5

5. Wyczyść, nasmaruj, ew. wymień hamulec i/lub piwoty (żeby mieć spokój w przyszłości)

6. Zrobione, ciesz sie działajacym hamulcem. 🙂

Wstaw jakies fotki tego hamulca. Może tam jest jakieś dodatkowe zabezpieczenie ramienia?

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi! 

W załączeniu przesyłam zdjęcie ramienia na piwotach. Ta osłonka sprężyny jest z plastiku więc opcja podgrzania niestety odpada. Ramię pracuje normalnie, jednak odgina się trochę w innym zakresie niż to drugie mimo, że sprężyny w obu ramieniach zahaczone są o te same otwory. Wczoraj zastosowałem WD40 i dzisiaj spróbowałem je trochę rozruszać jakimś dłutem. Pojawiła się lekka szczelina, ale dalej już nie odchodzi. Naniosłem WD40, poczekam i spróbuję znowu je rozruszać. Dam znać jaki będzie tego efekt ale dopiero po sobocie.

 

1160296253_RamieHamulcaCantilever.thumb.jpeg.3b7db770b20428abc5e60ac990568997.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale żeby spiłować, to najpierw trzeba zdjąć dźwignię 😈. Może też być, że dźwignia wytarła rowek na piwocie i teraz haczy. Ruszać dżwignią, ciagnąć, podważać, przeginać (wszystko jednocześnie) i w końcu powinna zejść. Jak sie rusza to nie jest źle, nie zapiekła się. A potem wymienić hamulce, żeby w przyszłości nie było niespodzianek (mam nadzieję, że piwoty są OK). I dobrze nasmarować przed montażem. Smar grafitowy lub molibdenowy bedzie najlepszy, a jak nie ma to choćby zwykły łożyskowy.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ramię ostatecznie zeszło. Rozciąłem tę plastikową osłonkę sprężyny i samą sprężynę i zacząłem ruszać ramieniem, rozpychając jednocześnie dłutem szparę. Okazało się, że rzeczywiście końcówka piwota była grubsza i ramiona się na niej blokują. Teraz zabieram się za szlifowanie piwotów i smarowanie. 

Dzięki za propozycję wysłania hamulców, przydadzą się na pewno, napiszę zaraz na priv.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...