Skocz do zawartości

[opony MTB] oznaki zużycia opony oraz częstotliwośc wymiana mleczka


DiMoonn

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem ciekaw jak szybko zużywają się opony MTB dobrej klasy? I jakie są oznaki zużycia? Mam na rowerze z tyłu Maxxis Ikon 29x2,2/3C Exo 120TPI 3CS TR FOLD, z przodu Vittoria BARZO GRAPHENE 2.0 29" 2.25 (TNT). Przejechałem na nich ponad 2000 km. I nie widzę żeby bieżnik jakoś wyraźnie się zużył. Jazda po niezbyt agresywnym podłożu, może czasem po żwirze kilka kilometrów. I szlaki leśne, piasek, czasem korzenie. W poprzednim rowerze opony wymieniłem z powodu starzenia się gumy, zaczęła się pękać po bokach, bieżnik był mało zużyty.

Drugie pytanie – jak często wymieniać mleczko w oponach tubeless? Czy ma to być obligatoryjnie robione przez jakieś interwały czy jak odczuwalnie pogorszy się trzymanie ciśnienia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mezcale G+ w moim przypadku drugi raz skończyły się identycznie. Po pierwsze bieżnika zostało około 1mm, niewiele, po drugie pod koniec życia zaczynało z nich schodzić powietrze. Ostatnie tchnienie jest wtedy, gdy ścianki boczne zaczynają puszczać powietrze, które doskonale widać podczas mycia. Opona nagle w kilku miejscach przestaje być szczelna.

Jeden komplet wystarczał mi na 11kkm około. Zazwyczaj w marcu zalewałem mlekiem, czasem ciut dolałem, potem około grudnia czyściłem latex i zakładałem na zimę dętki.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, DiMoonn napisał:

jak szybko zużywają się opony MTB dobrej klasy?

Ale tu nie ma reguły. Jak przez lata full to był mój jedyny rower, to jeździłem nim wszędzie. Góry jak najbardziej ale na 100km wycieczki asfaltem też.

Takie Mezcale są całkiem żywotne. Mam wersję G+, przejechane prawdopodobnie ok 5 tys km. Widać zużycie ale jeszcze trochę pojeżdżą. Po 3 tys km było widać różnicę między przodem, a tyłem. Potem mi na przód wszedł Barzo G+. 

A dla odmiany Rocket Ron Evo. Z przodu może być ale z tyłu 1500km i opona do wyrzucenia. Bieżnik się tak całkiem nie skończył, choć duże zmęczenie było widać ale zacząłem łapać duże ilości kapci. Nie wykryłem niczego wbitego. Potem zajechałem drugi komplet, dokładnie tak samo.

  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Za miesiąc od momentu publikacji foto stan Vittoria Barzo drastycznie się pogorszył się. Górna warstwa gumy jest cała popękana. Ciśnienie nie trzyma. Chyba mleczko przez szczeliny puszcza. Złożyłem reklamację przez sklep. Zobaczymy jaka będzie reakcja producenta. Na stronie Vittoria jest napisane że gwarancja wynosi 24 miesiące i może być zrealizowana wyłącznie przez dealera. Nie ma opcji reklamowania bezpośrednio u producenta. Trochę mi szkoda, klocki są prawie całe, opona na piaskach zachowuję się bardzo stabilnie… Jestem zniesmaczony. Przebieg od 09.2021 – około 3000-3500, może bliżej 4000.

20230525_141349.jpg

  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś założyłem na przód Maxxis Ikon 120tpi EXO 3C 29 x 2.35 zamiast uszkodzonej Vittoria Barzo 2.2 Maxxis jest znacznie cichszy. Na piasku jest odczuwalnie stabilniejszy. Barzo też nie była zła, też bym polecił do leśnych ścieżek, gdyby nie to rozwarstwienie i pękanie gumy. Nie znalazłem w sieci narzekań na jakość Barzo, być może mi akurat trafił się jakiś uwalony egzemplarz. Z tyłu mam taki sam Maxxis, z tym że 2.2. Wizualnie różnica w szerokości jest bardzo mała, może to kwestia ułożenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś od sprzedawcy dostałem info że Vittoria uznała reklamację i wymieni mi oponę na nową. Pod warunkiem że wyślę im mój wadliwy egzemplarz. Chcą go zbadać. Cóż, bravo! Przed wysyłką jeszcze raz obejrzałem oponę: górna warstwa po stronie jezdnej jest pokryta długimi liniami pięknieć wzdłuż opony (między klockami) oraz pokryta drobnymi ale głębokimi pęknięciami chaotycznie. Boki opony z innej gumy też są popękane. Nie mam pojęcia dla czego tak się stało. Opona nie była narażona na direct sunlight albo jakiś czynnik chemiczny. Zresztą tylna Maxxis jest w normalnym stanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam u siebie kombinacje Mezcal+Bardzo, kupione w 2020 i nie ma żadnych pęknięć.

Dokupiłem teraz na tył Agarro w wersji ebikowej bo była tańsza i zobaczymy czy będą podobne objawy. Prawdopodobnie w tym roku jeszcze dojeżdżę Mezcal i wymiana nastąpi dopiero w 2024.

Na fotkach ta wada wygląda jakby mieszanka była wadliwa i guma po prostu sparciała że starości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy guma jest stara. Próbowałem znaleźć datę produkcji ale mi się nie udało. Zakup był w 09.2021. Czyli opona była użytkowana niecałe 2 lata i ok. 3500 km. Degradacja nastąpiła w ciągu miesiąca, bo pierwsze foto w tym wątku są z połowy kwietnia i opona wygląda bardzo dobrze. Nie było w tym okresie żadnych ekstremalnych temperatur, rower nie był wystawiony na słońce. Nie zmieniałem mleczka. Zalane było w grudniu (chyba) mleczko Muc-off. Więc powód tak drastycznych zmian nie jest mi znany. Zresztą chyba Vittoria się zainteresowała tym przypadkiem, bo sprzedawca powiedział że wyślę oponę dalej po tym jak otrzyma ją ode mnie. Tak jak pisałem w tym wątku nie udało mi znaleźć w sieci wzmianek o wadliwości Barzo. Miałem pecha po prostu. Właściwości jezdne Barzo nadal oceniam bardzo wysoko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...