Skocz do zawartości

[rama] Problem z pękniętą ramą


Areckiwi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam na imię Arek i pochodzę z Łodzi . Zarejestrowałem się na forum ponieważ lubię jezdzic na rowerze i czuć wiatr we włosach a tak bez wazeliny to mam pewien problem … mianowicie w styczniu oddałem rower do serwisu rozebrany i złożony od podstaw . Niestety po przejechaniu ok 150 km pękła rama 😫😫😫. I chciałbym zasięgnąć porady od doświadczonych użytkowników co robić ? Spawać ? Wymienić ramę na nowa używana ? Czy Kupić nowy rower ? Jest to rama 26 cali Kross level a8 2012 r 

Widelec: Rock Shox Recon Gold RL Solo Air (100mm, Poploc)
Przerzutka przednia: Shimano SLX M661
Przerzutka tylna: Shimano SLX M663
Korba: Shimano Deore M590 2-Piece 44/32/22T
Stery: VP A41AC Semi-Integrated
Piasta przednia: Shimano Deore M595 32H
Piasta tylnia: Shimano Deore M595 32H
Hamulce: Shimano Deore M596 (hydraulic, rotor 160mm)

CEDABB16-DD02-4697-9131-C842267C2C48.jpeg

09898FEE-B903-4480-9A28-2C42D951E9E8.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, bogus napisał:

Rama nadaje się na złom. Oczywiście są metody naprawy ramy z aluminium, ale zwykle rama pęka obok po takim zabiegu.

Koła 26 cali, więc odpowiednią ramę dzisiaj można znaleźć za niewielkie pieniądze.

 

Z góry przepraszam ze w złym miejscu napisałem a co do ramy to da się znaleźć nowa czy racZej szukać używana ? 

I jakiej firmy szukać ? Na alledrogo widziałem accent , mosso, (a to tych firm nie znam ) używkę cube albo nowa Fuji 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wymarły i dlatego czy jest sens wydawać np ok 1000 zł na nowa ramę używki ok 500-600 plus przełożenie ? Czy  lepiej pomyśleć o nowym rowerze … ale wtedy to koszt 5000-6000 i nowym standarcie ? Mam takie komponenty jakie napisałem w poście wiec chyba nie najgorsze? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nienajgorsze. I nic lepszego nie kupisz w cenie ramy+przełożenia klamotów. 

Sensowny rower to właśnie te 5-6 tysięcy. Zysk z przesiadki na koło 29 jest bardzo duży i odczuwalny, ale właśnie - wiąże się ze sporym wydatkiem. 

Jeśli o mnie chodzi - nawet bym się nie zastanawiał. Amortyzator jak jest zadbany sprzedasz, koła też, pozostałe części (w sensie napęd) można wykorzystać do ulepszenia jakiegoś niedrogiego roweru 29. Pozostanie dokupić amortyzator i hamulce. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, bogus napisał:

Rama nadaje się na złom. Oczywiście są metody naprawy ramy z aluminium, ale zwykle rama pęka obok po takim zabiegu.

Może trochę szerzej. Naprawa tej ramy przekroczy jej wartość, gdyż spawanie aluminium bez uprzedniej wiedzy o rodzaju zastosowanego stopu kończy się doborem złych elektrod/gazu/mieszanki/sprzętu ( wybierz odpowiednie ) i w efekcie ponownym pękaniem. Poza tym spawanie aluminium wymaga jednak odrobinę umiejętności, które swoje kosztują. Dla konsumenckiego sprzętu takie złamanie to odpowiednik złomu, chyba, że masz jakąś ultra-klasykę z lat 90.

Spawanie wahacza do roweru który robiłem kosztowało mnie ok 300zł, a przyniosłem gotowe, czyste, przygotowane elementy na stelażu.

Edytowane przez uzurpator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Sobek82 napisał:

A czy nie będzie ona za mała ? Mam 182 cm . Ciekawa rama ale chyba dosyć ciężka ? 

Godzinę temu, MikeSkywalker napisał:

Nienajgorsze. I nic lepszego nie kupisz w cenie ramy+przełożenia klamotów. 

Sensowny rower to właśnie te 5-6 tysięcy. Zysk z przesiadki na koło 29 jest bardzo duży i odczuwalny, ale właśnie - wiąże się ze sporym wydatkiem. 

Jeśli o mnie chodzi - nawet bym się nie zastanawiał. Amortyzator jak jest zadbany sprzedasz, koła też, pozostałe części (w sensie napęd) można wykorzystać do ulepszenia jakiegoś niedrogiego roweru 29. Pozostanie dokupić amortyzator i hamulce. 

Czyli kupić 29 a graty sprzedać ewentualnie wykorzystać co się da ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Nie ma prostej i jednoznacznej odpowiedzi.

Wykorzystać za wiele się nie da, więc rachunek jest prosty. Nowy rower w okolicach 5000-6000 zł tak jak napisałeś lub nowa rama za około 800 plus 300 przekładka, jeśli nie zrobisz tego samodzielnie. Różnica miedzy 4000 a 5000 zł, czyli jakby nie było dosyć sporo...

Pozostaje kwestia do rozwiązania, czy chcesz wydać tyle kasy, czy masz potrzebę zmiany i czy używasz roweru na tyle, że zmiana będzie dla Ciebie odczuwalna. Czasem sama chęć zmiany i spróbowania czegoś nowego przyćmi pozostałe kwestie i wtedy wybór staje się łatwiejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.04.2023 o 10:45, Areckiwi napisał:

Czyli kupić 29 a graty sprzedać ewentualnie wykorzystać co się da

O ile masz fundusze to tak. Możesz oszczędzić na napędzie i przerzucić to co jest z 26 a to pozwala kupić Ci nawet niedrogiego górala i zmienić mu widelec na lepszy, i masz kompletny rower. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem wariant optymalny, to kupno ramy pokroju Mosso 639XC FALCON III nowej z gwarancją, przerzutka i jazda dalej bez kombinowania. Ma to sens o ile cała reszta jest w dobrym stanie, serwisowana etc.

Z sprzedaży części z tego roweru uzyskasz może z 1500zł, nawet dokładając ~1300zł kosztu wymiany ramy, to nic na zbliżonym poziomie nie kupisz.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz kasę, chcesz wejść w aktualny standard to wywal min 5-6k na 29cali , sprzedaj graty za 1000-1300zł i po temacie. Jak nie to kup ramę accent albo mosso, zrób przekładkę i ciesz się dalej życiem/jazdą...sam przespałem czas zmiany i zostałem z mtb 26 cali na lekkim axonie, z kompletnym xt i lekkimi kołami dtswissa. Kasy kiedyś wpakowane trochę ,a dziś nie nie warte. Rower służy jako "ten trzeci" bo zajawka na xc/maratony ju minęła. Więc gdybym był w podobnej sytuacji kupiłbym ramę 26cali i jeździł dalej do zajechania napędu, kół , amora itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To propozycja ode mnie w wersji ekonomicznej: 

Jako baza np. Unibike Fusion 29, 3200zł. 

Do tego Raidon 29 1000zł. 

4200 wychodzi w sumie, jakby za 1200 pogonić klamoty z obecnego roweru wychodzi 3000, biorąc pod uwagę że widelec z Fusiona do sprzedania jako nowy jeszcze parę stówek taniej. 

Nie jest to sprzęt z górnej półki, ale niedrogi, solidny góral. Jakby Alivio 9sp. pasowało nawet napędu nie trzeba ulepszać a zawsze można wrzucić czy starę Deorkę XT czy nową Deore na tył. Przesiadka na 29 będzie odczuwalna na plus. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, uzurpator napisał:

@Areckiwi Nie kombinuj. Kup ramę 26" w odpowiednim rozmiarze na OLX. Wyjdzie pewno 200-400zł + przekładka.

Na olx czy alledrogo znalazłem najtaniej kilka modeli używanych cube ltd,oraz jakaś massini i mosso (500-600zl) i nowe accent 750 i mosso ok 800zł  oraz kellys viper 30 za 400 zł .. 

0032F9B8-3B06-4EA0-BE54-92BF8D596435.jpeg

6974A51D-EA7E-4DFA-B62C-CCB2ACDF02F7.jpeg

D9A210B7-AD7E-4A11-87DC-E599A6863BB6.jpeg

BB4CA939-A25E-46F2-A148-99A8C55FA370.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Areckiwi napisał:

Tylko używek nie sprawdze na odległość zostaje wierzyć sprzedającemu na słowo  a nowe to nowe i maja gwarancje choc mniej znane niż te używki 

Masz do czynienia z kilkoma aluminiowymi rurkami które się jedne od drugich jakoś dramatycznie nie różnią. O ile, oczywiście, zdarza się, że jakiś stefek burczymucha próbuje opchnąć pękniętą ramę, to przez ostatnie ~15 lat przewalania osprzętu, dosłownie setki różnych rzeczy, nie trafiłem na padniętą ramę. Marką bym się nie przejmował - Wheelery, Meridy, Cuby, Specializedy czy inne Krossy - to wszystko masówka podobnej jakości a za butikowe ramy trzeba zapłacić sporo więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...