Skocz do zawartości

[Korba i kaseta] jakie wybrać?


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Okazało się, że czas już wymienić korbę i kastę w moim rowerze i potrzebuję pomocy, bo nie znam się na dzisiejszych oznaczeniach.

Kaseta, którą obecenie mam to: Shimano Deore CS-HG61

Korba, którą obecenie mam to: Shimano Alivio FC-M430 Octalink

 

Szukam czegoś na podobnym poziomie, a najlepiej trochę lepsze. Lepsze, mam na myśli jeszcze bardziej wytrzymałe, bo tylko ten parametr mnie interesuje. 

Będę wdzięczny za podpowiedzi.

 

Pozdrawiam serdecznie,

Maciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie jeździłeś na tym ładnych, kilka lal, a szukasz czegoś jeszcze bardziej wytrzymałego to czeka Cię rozczarowanie bo nie ma takich :)

Kup to samo i tyle...jeśli chcesz jakieś wyższe grupy to musisz polować bo ciężko coś znaleźć.

Co do korby to kombinuj czy może nie wystarczy zmienić tylko jednej z trzech koronek - z reguły środkowy blat leci najszybciej.

No i łańcuch musisz też zmienić.

 

 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mihau_ napisał:

Najpierw zacznij od ilości zębów na korbie i kasecie

Czyli co, bo nie rozumiem? Ja jestem zwykłym użytkownikiem roweru. Mam przerzutki 3x9, korba Alivio, kaseta Deore, łańcuch 114 ogniw.

 

 

1 godzinę temu, lewocz napisał:

Pewnie jeździłeś na tym ładnych, kilka lal, a szukasz czegoś jeszcze bardziej wytrzymałego to czeka Cię rozczarowanie bo nie ma takich :)

Kup to samo i tyle...jeśli chcesz jakieś wyższe grupy to musisz polować bo ciężko coś znaleźć.

Co do korby to kombinuj czy może nie wystarczy zmienić tylko jednej z trzech koronek - z reguły środkowy blat leci najszybciej.

No i łańcuch musisz też zmienić.

 

 

Łańcuch dostałem Connex 908. I dlatego mój serwisant poinformował mnie, że muszę zmienić kasetę, a korba jeszcze wytrzyma, ale w przyszłym sezonie wypadałoby zmienić. Stąd chcę na raz to zrobić i mieć spokój, tak jak napisałeś na kilka dobrych lat.

Takich co mam już chyba nie produkują, więc w które mam celować, żeby były takiej samej lub lepszej wytrzymałości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz korbę z trzema zębatkami, każda ma określoną ilość zębów a występują one w różnych konfiguracjach, masz kasetę deore 9s a występowały one w różnych rozpiętościach - najmniejsza koronka ma 11 zębów, największe mogą być różne. Łańcuchy są sprzedawane najczęściej w długościach 114 lub 116 ogniw i skraca się je (albo i nie) według potrzeb - to, że masz według specyfikacji np. hg93 który jest sprzedawany w długości 114 nie oznacza, że nie masz go skróconego do np. 110

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, wybór jest prawie żaden. Widać, że napęd 3x9 odszedł już do lamusa. Mój rower to Kross Level A6 2011, a kupiłem go w 2015 roku nówkę zapakowanego w folię. Dałem wtedy 1500 zł, co to była za wspaniała okazja.

 

Chyba padnie więc na kasetę Shimano HG400 12-25, a korbę Shimano FC-T4010 Alivio (Deore już niestety tylko 10-rzędowe) Nic znacznie lepszego nie ma w tym temacie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, maciejj.maciejj napisał:

Faktycznie, wybór jest prawie żaden. Widać, że napęd 3x9 odszedł już do lamusa. Mój rower to Kross Level A6 2011, a kupiłem go w 2015 roku nówkę zapakowanego w folię. Dałem wtedy 1500 zł, co to była za wspaniała okazja.

 

Chyba padnie więc na kasetę Shimano HG400 12-25, a korbę Shimano FC-T4010 Alivio (Deore już niestety tylko 10-rzędowe) Nic znacznie lepszego nie ma w tym temacie. 

A co za różnica ile rzędowa będzie ta korba? Do 9rz kasety możesz dać spokojnie korbę 10 i 11 Rz. Zresztą jak ci ktoś tu pisał idź w stronę 10rz. Wyjdzie cię podobny koszt z tym że będziesz musiał dokupić jeszcze manetki 10rz.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałeś policzyć wielkość zębatek kasety - udało się?

Z danych katalogowych wynika, że oryginalnie w Twoim rowerze była prawdopodobnie typowa (w 2011) kaseta MTB z rozpiętością 11-34. Jeśli odpowiadał Ci zakres przełożeń, który ten napęd oferował (mogłeś wybrać przełożenia odpowiednie zarówno do stromych podjazdów, jak i szybkich zjazdów), to szukaj kasety z takim samym albo podobnym zakresem. Wymieniając kasetę na 12-25 pozbawisz się "miękkich" przełożeń - tych, których zapewne używasz przy podjeżdżaniu.   

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, lewocz napisał:

12-25 - strasznie twardo mnie się wydaje.

Wiem, ale ja nie potrzebuję miękkich. Jeżdżę głównie po mieście i używałem zazwyczaj z tyłu tylko jednego, dwóch przełożeń 12-13.

 

@Adam55 zależy mi trzyrzędowej korbie, bo ja używam tylko jednej przerzutki z tyłu, a zmieniam tylko przednie. 

A czy trzyrzędowa korba na 10 rz. nie będzie kolidowała z kasetą 9 rz? Poza tym kupiłem już łańcuch Connex na 9 rz.

A kupować teraz nową korbę, kasetę, manetki i łańcuch na 10 rz to ogromny koszt, a to miałoby tylko odświeżenie roweru, którego używam tylko po mieście jak woła roboczego...

 

@yapabaka korba to 44/32/22, a kaseta 11-32. Zakres dla mnie za duży, bo nigdy nie użyłem biegu powyżej 20 nawet.

 

 

Ja jestem dziwnym i specyficznym użytkownikiem roweru, co już nie raz zostało mi napisane tu na forum.

Edytowane przez maciejj.maciejj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Adam55 napisał:

Dlaczego korba 10rz miała by kolidować z kaseta 9 Rz? Łańcuchowi 9rz też wsio ryba czy będzie latał po 8,9,10 czy 11 Rz korbie. Zęby korby od 8 do 11 różnią się może grubością z 0.2 mm. 

Dla mnie jako dla laika, to oznacza tyle, że skoro mam cały napęd 3x9, to kaseta, korba i łańcuch ma być dokładnie na 3x9. Nie znam się na tym.

Dobra, chyba nie ma co kombinować z tym mechanizmem korbowym, bo Shimano FC-T521 3x10s Octalink 44-32-24T 170mm to koszt 577 zł, a Shimano FC-T4010 175 mm 188 zł.

Tak samo z kasetą, Shimano CS-M771 10 rzędów to koszt 250 zł, a Shimano HG400-9 rzędów to koszt 80 zł. Różnicy w wytrzymałości pewnie nie będzie, a innych różnic przy moim dziwnym rowerze i dziwnym stylu jazdy z pewnością nie odczuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, maciejj.maciejj napisał:

Jeszcze jedno pytanie. Czym różni się w jeździe długość ramienia korby? Teraz mam 170 mm, a większość z tych co mogę wybrać ma 175 mm.

Długość korby dobiera się do wzrostu, czyli długości nóg. Dla niższych jest 170 mm, dla średnich 172,5 mm a dla wysokich 175 mm

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką najlepszą oś suportu mam kupić do SHIMANO Alivio FC-T4010 44/32/22?

 

BB-ES300 czy da się coś mocniejszego? (jeśli chodzi o wytrzymałość) Chyba BB-ES51 będzie trochę lepsze.

 

Jaki rozmiar?

Szerokość mufy: 68 czy 73?

Długość: 113, 118, 121 czy 126?

Bo nie wiem od czego to zależy i jakie parametry są w moim Krossie Level A6 z 2011 roku, jeśli chodzi o ten element.

 

Edytowane przez maciejj.maciejj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...