Skocz do zawartości

[Przerzutka tylna] Alivio rd-m3100 czy Deore rd-m592 ?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam 

Proszę o poradę w wyborze przerzutki. Odbudowuje stary rower, z oryginału została tylko rama. Rower trekingowy, czasem bedzie jakieś lekkie mtb. Napęd ma być 3x9. Już miałem zamawiać całą grupę Alivio 3100 (korba, kaseta, przerzutki, manetki, lańcuch itp) z tego powodu że z obecnych w sprzedaży to chyba najwysza grupa shimano oferująca 3x9 (jestem starej daty wychowany na 3x6:-) 

Tymczasem w oko wpadła mi dość leciwa przerzutka Deore m592, która mimo że wycofana to ciągle w sprzedaży. Również 9 rzędowa. Obie z shadow. Podobna pojemność i obsługiwane wielkości zębatek.

Na korzyść Alivio przemawia że to znacznie nowsza konstrukcja, prawie połowę tańsza, I do tego trochę lżejsza.

Deorka natomiast pojawia się bodajże w 2010 roku. Ale to jednak Deore, stalowy zawias, precyzja działania, trwałość itp.

I teraz w sumie nie wiem. Warto dopłacać do Deore z 2010 roku czy brać Alivio nowsze i tańsze? 

Proszę o poradę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, RabbitHood napisał:

Wiesz można budżet zwiększać w nieskończoność i zastanawiać się czy nie iść w 2x10. Pytanie czy do takiej ramy się to po prostu opłaca. Osprzęt na poziomie alivio jest po prostu najbardziej optymalny pod stare złomiaki.

Swego czasu m591 było tańsze niż m592. Teraz te ceny to wolna amerykanka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, eloo napisał:

Alivio m3100 jest w części plastikowe i pracuje bardzo słabo. Lepiej kupić cokolwiek innego

Rower jest stary to prawda. Stwierdziłem że zamiast kupić rower za 3000 z alu rama i osprzętem tourey, acera i jakimś gówno amorem na sprężynie zostawie że starego ramę i kierownice a te 2500 - 3000 włożę w części i od biedy będzie coś na czym da się jeździć z napędem alivio, vbrake deore itp.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, marcin2983 napisał:

Rower jest stary to prawda. Stwierdziłem że zamiast kupić rower za 3000 z alu rama i osprzętem tourey, acera i jakimś gówno amorem na sprężynie zostawie że starego ramę i kierownice a te 2500 - 3000 włożę w części i od biedy będzie coś na czym da się jeździć z napędem alivio, vbrake deore itp.  

To akurat będzie najsenowniejsze. Teraz nowym rowerom w takich pieniądzach to bliżej do typowego marketa niż czegoś porządniego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.03.2023 o 00:01, RabbitHood napisał:

Zgodnie z shimanowską zasadą "trickle down" to będzie technologicznie ten sam sprzęt z różnicami które wymieniłeś (waga i materiał). Sam bym brał nowe alivio (bo lubie mieć nowe graty) ale deore o ile jest niezjechane będzie też ok.

Alivio to metalowo-plastikowe guano. Kultura pracy mierna, trwałość żałosna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są guanem max. 

Nowe altusy, acery i alivio  "shadow" to szajs. Jakość w porównaniu do deore 592/591 jest mizerna. 

Jeśli mam komuś zamontować tylną acere czy altusa to sugeruję wersje  8sp które są lepiej wykonane. 

Czym są txy? Przerzutkami do rowerów hiper budżetowych.  

Deore 591 i 592 nie są wycofane, nadal są produkowane jako najwyższe modele 9sp. 

W ich przypadku zachowano reżim jakościowy z czasów gdy na rynku były grupy 9sp. 

Edytowane przez tobo
  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w jednym rowerze mam M592 połączone z łańcuchem 8rz, wolnobiegiem 7rz i manetką obrotową sram mrx comp. Działa to świetnie bez żadnych regulacji od 5 tys km. Polecam bo ma twardą sprężynę i mimo braku sprzęgła łańcuch nie spada. Wcześniejsze alivio 8rz działały dobrze do czasu aż zrobiły się duże luzy (4 tys km) i miękka sprężyna nie bardzo trzyma łańcuch. Nawet do budżetowego roweru z tyłu warto mieć minimum Deore.

Edytowane przez sky87
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra skoro zatem alivio to taki sh*t to co w takim razie na przód?

Miała być FD-M3100-M i korba też alivio ale teraz to już nie wiem... deorki w handlu są jeszcze jakieś na przód do napędu 3x9 ? Ewentualnie jakąś 3x10 z xt zagra dobrze z kasetą 9rz i rd-m592 z tyłu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No obczajam właśnie grupę M4100 jak to wychodzi cenowo.

I tak miały być vbrake deore to przynajmniej wizualnie będzie zgodnie klamki - manetki itp. 🙃 

No i jaki lans na dzielni będzie... rower rocznik 90+, rama stalowa, koła na piastach joytech i oponach kenda bo mialo byc po taniości, widelec sztywny jak koci ogon, stery skręcane (tange), nawet kierownica z lat 90 (gięte rogi jak w rowerze z komuni)  ale za to napęd i hamulce deore nówka grupa 😅🤣

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeden rower na starej ramie. Koła 26", geometria na dzisiejsze to taki trekking. Było pełne alivio i v-brake. Zostawiłem korbę i kasetę alivio, RD wpadło XT 9rz, FD LX, hamulce Deore 6100, amor RS recon. Stary złom a cieszy w brzydką pogodę i zimę. Nieopłacalne finansowo, ale ramę i sporo innych części dostałem gratis. Gdyby nie to, po prostu kupił bym nowocześniejszą używkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie moge sprawdzić czy na bębenek piasty joytech jy-fh801dse wejdzie mi kaseta cs-m4100-10 deore? 

Piasta z kołami miała być pod alivio 3x9...I kasete cs-hg400-9. Ale teraz korci to 2x10. 

Niektóre koła z tą piasta na necie mają info ze są pod kasete 8,9,10 a inne że tylko pod 8 i 9. 

Próbowałem znaleźć jakieś wymiary na sieci ale nie udało mi się.  Teoretycznie kaseta 10r powinna mieć taką samą szerokość jak 9r? Ewentualnie kwestią podkładek? Czy może być za szeroką na bębenek? O.L.D. ramy mam 135 mm. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.03.2023 o 17:21, tobo napisał:

 

Deore 591 i 592 nie są wycofane, nadal są produkowane jako najwyższe modele 9sp. 

W ich przypadku zachowano reżim jakościowy z czasów gdy na rynku były grupy 9sp. 

One już są wycofane wg strony Shimano.

image.thumb.png.2ef503c12f5b53979a6792a156dad7c1.png

Deore M591 to wiotkie dziadostwo. Jakoś wszyscy polecają "klasyczne przerzutki", a każdy jeździ na shadowkach. M3100 jest ok, ale już widać cięcia jakościowe. Może poszukaj starej M4000 lub M592.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo shadow to był szpan. Ale m591 było o wiele mniej problematyczne jak m592. M591 to chyba były ostatnie wypusty made in japan. Bardzo chwalona przerzutka. U mnie śmigała w napedzie 1x9 z kaseta 11-40. A m4000 potrafiła nie przerzucać pomiędzy przełożeniami po kilkuset kilometrach. 

Edytowane przez Adam55
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Deore rd-m 591jest wiotkie, bo jazda po polnej drodze z większą prędkością i lata prowadnik przerzutki. Co jakiś czas sprawdzałem czy przerzutka jest jeszcze cała 🙂Ale działała i się jeździlo. Nie rozregulowywała się jak co niektóre modele Shimano. 

Edytowane przez Thomass13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...