Skocz do zawartości

[łańcuch] Łańcuch "zaczepia" o zęba niższego przełożenia Tiagra


Rekomendowane odpowiedzi

Siema.

Historia jest dziwna ale może ktoś przeczyta i będzie miał pomysł jak mi pomóc.

Kupiłem dwa lata temu używanego rok- Krossa 4.0 2020r. Pierwsza szosa wiadomo podjarka. Zmieniłem po jakimś czasie łańcuch na taki jaki był czyli hg54. Na nowym łańcuchu zrobiłem może z 500km i włożyłem kasetę CS-5700 11/28 bo oryginalna była za twarda 11/25. Jeździłem, jeździłem ale po jakimś czasie zaczęło mnie denerwować dziwne stukanie z napędu. Wsadziłem rower na stojak i zobaczyłem to " youtube.com/shorts/PDycUCZ0j10 " Nie miałem pomysłu co z tym zrobić... Pojeździłem jeszcze trochę i pomyślałem  " może kaseta jest felerna" . Zamówiłem nową kasetę dla świętego spokoju wziąłem od razu nowy łańcuch.  Kolega mi to założył bo ja jeszcze średnio ogarniałem takie rzeczy , przejechałem się i cisza (tak mi się przynajmniej wydawało,a może wtedy nie haczyło). Nie sprawdzałem już tego na stojaku ale jak było cicho to "chyba" już nie było problemu.  Zacząłem więcej i mocniej jeździć i zaczęły strzelać mi szprychy z tyłu . Wkurzyłem się i zamówiłem koła . Przyszły koła, umyłem rower , umyłem napęd , przełożyłem kasetę na nowe koła, zapiąłem łańcuch. Po tym zabiegu nie jeździłem bo oddałem rower do serwisu na wymianę linek, pancerzy, owijka i takie pierdoły. Odebrałem rower wszystko pięknie śmiga i co - znowu mi łańcuch wadzi... Oczywiście nie mówię , że jest to wina serwisanta bo już tak przecież miałem..  Ogólnie łańcuch na dwóch najlżejszych przełożeniach chodzi perfekcyjnie, na tych środkowych trochę go słychać + to że zaczepia o zęba no i na samym dole też jest git.

Wiadomo da się jeździć ale jestem taką osobą, że najmniejszy stuk z napędu mnie mega denerwuje dlatego muszę to jakoś "naprawić"

Filmik jest ze starej kasety i starego łańcucha ale teraz jest podobnie.  Jedynie co ja wymyśliłem to może założyć inny łańcuch. Myślicie że łańcuch hg54 i kaseta CS-5700 mogą się "nie lubić"??

Może ma ktoś inny pomysł dlaczego się tak dzieje. Przerzutka nigdy nie dostała, hak też wydaję się prosty. Mogę jeszcze nakręcić jak to teraz działa jeśli komuś się to przyda.

Z góry dzięki za pomoc.

youtube.com/shorts/PDycUCZ0j10

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłbym od podstawy, czyli regulacji tylnej przerzutki. Na początek można spróbować baryłką pół obrotu, może to wystarczy.
Jak będzie problem z wyregulowaniem, to tak jak Michau_ pisał, do sprawdzenia czy hak prosty, tak samo wózek przerzutki.

Linki mają to do siebie, że się wyciągają, jedne mocniej, inne mniej ale generalnie wszystkie, więc co jakiś czas może być potrzebna korekta naciągu.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem podobnie. Tylko że ja byłem pewien poprawnego wyregulowania przerzutki (przerzutka nowa, linka też, hak prosty ). Też mi tak podbijało łańcuch, zawsze w tym samym miejscu. Kręcenie baryłką nie pomagało bo jak już przestawało podbijac to na innych biegach już było źle. 

 

Tyle że ja kupiłem używaną kasetę.... Pojechałem do lokalnego polecanego mechanika, opisałem mu problem i co już zrobiłem. Chwilę pomyślał, wziął śrubokręt i odgiął trochę ten jeden ząb ... :D problem solved ;)

 

U Ciebie zacząłbym od haka i linki / baryłki ( delikatnie wykręcić baryłkę co spowoduje większe napięcie linki ) skoro na różnych kasetach i łańcuchach się powtarza.

Edytowane przez hawkeye
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

delikatnie wykręcić baryłkę co spowoduje większe napięcie linki

Ale zdajesz sobie sprawę, że zniwelowanie efektu samoistnej  próby zmiany biegu na wyższy (to podbijanie łańcucha na zębie naprowadzającym) wymaga dokładnie odwrotnego działania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...