Skocz do zawartości

[napęd 1x7 w starym rowerze] podmiana korby 3x na pojedyńczą - czy będzie spadać łańcuch?


girek

Rekomendowane odpowiedzi

Żeby zakończyć temat - zamontowałem taki wynalazek https://allegro.pl/oferta/korba-kor19-1-rzedowa-alu-miranda-alfa-38t-s-c-s-10755905884?snapshot=MjAyMy0wMy0wMVQwODo1NjoxNC42ODk5OTVaO2J1eWVyOzg3OTNjMTM0NzM4ZGFiMjA0MGQ5MDZmMGFjOTQwZmZmYTA1MjQ3OTQ1ZGY2NmI0MDFjZGNmMzIzYzU2ODEzYWU%3D

Zębatka 38T, montowana na suport 118 bo taki był zalecany. Z tyłu lekko używana kaseta 8 rzędowa 11-32 przy czym używam 7 biegów (11-28) bo mam starą 7biegową przerzutkę, której nie wymieniałem. I do tego lekko używany łańcuch (jakieś 400km). Dzisiaj wieczorem robiłem test tak z pół godziny po asfaltach różnych u mnie na wsi i wygląda na to, że nic nie spada ani z dużej ani z małej zębatki. Jeżeli coś się zmieni na gorsze to napiszę.

Pomijając kłopoty z ustawieniem starej i zajechanej przerzutki to jeździ się naprawdę fajnie a zakres przełożeń mimo, że mały pokrywa 99% moich potrzeb do jazdy wokół komina.

aaa.thumb.jpg.3674ed09842eb2c4cda0b303a4ce5d89.jpg

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

@Adam55 to jest rower, który ma 19 lat :) , ta przerzutka jest naprawdę prosta i stara i moim zdaniem nie ma śruby B. Poza tym o dziwo tak fajnie udało się to wyregulować że żal mi ruszać. Zeszłą sobotę zrobiłem rundę ok. 90 km po północnych okolicach Bielska (lekkie pagórki) i dało radę chociaż ta jedna przerzutka na pewno by się przydała. No ale to ma być rower głównie do jeżdżenia koło komina więc na razie jest OK

aa.jpg

bb.jpg

Edytowane przez girek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.02.2023 o 11:14, Kettler napisał:

Problem spadającego łańcucha pojawił się gdy wprowadzono 1 zębatkę z przodu i duży zakres kasety z tylu co powodowało, że przerzutka nie za bardzo radziła sobie z odpowiednim napięciem łańcucha. Zwłaszcza przy dyscyplinach grawitacyjnych dlatego dodano napinacz łańcucha.

Takie rzeczy to przechodzą na napędzie 1x5. Miałem taki w Zenicie w 1992. W innym przypadku to trzeba jakiejś formy prowadzenia łańcucha. Czy to osłony na łańcuch, czy 'taco' z dwóch osłon, czy chociaż przerzutki z super-krótkim wózkiem. W innym przypadku jest tylko kwestią czasu kiedy łańcuch wybierze wolność.

Swoją drogą, w Zenicie maiłem przerzutkę SS Favorit, potem zmienioną RD-TY05, też SS.

W dniu 26.02.2023 o 12:22, itr napisał:

Tylko ten spadający łańcuch w strupieszczałym starym rowerze to nie jest SF,  i razem z taką korbą trzeba kupować przerzutkę z mocną sprężyną, kaseta też jest do zmiany i łańcuch a i tak ryzyko spadania przy krawężnikach pozostanie….

Wieki temu miałem 1x9 w endurówce i spokojnie dawało radę z taką prowadnicą:

https://allegro.pl/oferta/muqzi-prowadnica-lancucha-rowerowego-12884601227

Przerzutka bez sprzęgła i ze średnim wózkiem. Zębatka tradycyjna. Nic nie spadało w praktyce, Roli przedniej przerzutki nie da się porzecenić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby łańcuch nie spadał to albo prowadnica w stylu jak proponuje kolega powyżej albo taki minimalistyczny "ząb" jak stosuje Decathlon w swoich rowerach:

https://www.decathlon.pl/p/obejma-przeciw-spadaniu-lancucha/_/R-p-164793?mc=8487063

ale ten ząb chroni tylko żeby nie spadało do środka, w kierunku ramy a na zewnątrz musi być osłona na zębatce.

A ja właśnie tydzień czy dwa temu przerobiłem swojego commutera z 1x7 na 2x7 z korbą 46x30 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten ząbek z Deca brałem pod uwagę (łańcuch jest bardziej przekoszony na dużych zębatkach niż na małych) ALE skoro sprzęt na razie działa to dajmy mu szansę :) @Greg1 ja mam za słabą nogę na blat 46. W rowerze crossowym miałem 48 to używałem tego raz na ruski rok przy jeździe z górki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Greg1 napisał:

Żeby łańcuch nie spadał to albo prowadnica w stylu jak proponuje kolega powyżej albo taki minimalistyczny "ząb" jak stosuje Decathlon w swoich rowerach:

https://www.decathlon.pl/p/obejma-przeciw-spadaniu-lancucha/_/R-p-164793?mc=8487063

ale ten ząb chroni tylko żeby nie spadało do środka, w kierunku ramy a na zewnątrz musi być osłona na zębatce.

A ja właśnie tydzień czy dwa temu przerobiłem swojego commutera z 1x7 na 2x7 z korbą 46x30 :)

W tej chwili nic nie stoi na przeszkodzie żeby zabezpieczenie na łańcuch dołożyć jak będzie spadać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, girek napisał:

Ten ząbek z Deca brałem pod uwagę (łańcuch jest bardziej przekoszony na dużych zębatkach niż na małych) ALE skoro sprzęt na razie działa to dajmy mu szansę :) @Greg1 ja mam za słabą nogę na blat 46. W rowerze crossowym miałem 48 to używałem tego raz na ruski rok przy jeździe z górki.

Czyli masz za długi suport. Pojeździ trochę, zobacz z jakich korzystasz biegów, Jak z dużych tarcz, to zmień suport na krótszy, jak z mniejszych to zostaw jaki jest. BTW. Ja w swoim też blat zmieniłem z 46 na 40 i jest OK. I tak 3 najmniejszych zębatek nie wykorzystuję. Nie mam pojęcia po co przeciętnemu rowerzyście  dla kogoś kto jeździ 20-25 km/h z blatami 48/38/28.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to przekoszenie jest i tak nieduże i naprawdę akceptowalne i nawet mi pasuje bo częściej używam małych koronek więc wolę jak tam jest w miarę prosto. Ząbek zamontuję tylko jeżeli łańcuch faktycznie zacznie spadać np. po rozciągnięciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Nie chcę zakładać nowego wątku, a sprawa dotyczy wymiany korby przy wolnobiegu. Chciałem zmienić na większy blat, ale większość korb 44 lub 46 opisane są jako 1 rzędowe, czyli do grubszego łańcucha. Czy taka korba podejdzie pod łańcuch 6/7/8 od wolnobiegu? Myślałem też nad zakupem FC-TY301 i usunięciu mniejszych tarcz. Tak wiem, tu są nity ale myślę, że można je rozciąć. Co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Adam55, @Greg1 dzięki za błyskawiczną odpowiedź. Wygląda na to, że napędy 1 rzędowe i 6/7/8 rzędowe są kompatybilne. Jeśli dobrze rozumiem, to łańcuch 1 rzędowy pasuje na korbę 1 rzędową ale już nie na wolnobieg 6/7/8. Za to łańcuch HG (6/7/8) powinien pasować zarówno na korbę 1 rzędową jak i na inne kompatybilne HG (np. FC-TY301). Poniże link do korby nexus gdzie piszą, że można użyć łańcucha CN-HG71 jak i CN-NX10. Czy łańcuch NX jest zatem grubszy tylko z zewnątrz, a wymiary wewnętrzne ma identyczne jak HG?

https://bike.shimano.com/pl-PL/product/component/nexus-c6000-int8/FC-C6000.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wewnętrzna szerokość ogniw łańcucha – wyróżniamy tutaj wartości 3/16" (napęd jednorzędowy), 3/32" (napęd 1,5,6, 7 i 8-rzędowy 

Według tego łańcuch 5,6,7,8 Rz jest też lancuchem 1rz. I jest typowy jedno rzędowy 3/16" który  nie podejdzie do 5,6,7,9. Tak samo łańcuch 9rz będzie działał bardzo dobrze nas 8rz ale 8rz na kasecie 9rz może mieć ciasno. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@itr czy ostre koło to łańcuch 1/8 cala? Wg opisu korby nexus ze strony shimano: kompatybilny łańcuch|1/2 cali x 1/8 cali (CN-NX10) oraz Kompatybilny łańcuch|HG 8-rzędowy (1/2 cali x 3/32 cali)X (CN-HG71)

Teraz to już nie wiem jak poznać czy dana korba będzie pasować do łańcucha HG. Szukam pojedynczej 46 zębów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba tak jak sam zauważyłeś sprawdzać specyfikację, są zębatki z grubymi i nieco węższymi zębami…  węższa przyjmuje więcej rodzajów łańcuchów.  Po prostu nie kupuj jakiegoś nieopisanego wynalazku. 
 

Do swoich rowerów wybieram łańcuchy i zębatki  wąskie,  nie lubię tych klasycznych 1rz…nawet na torze wolałem cichą 9 .  Sprinterzy o nogach jak arbuzy  pewnie porwali by ją małym palcem od stopy 😊 Dobry łańcuch dla nich kosztował chyba z 300-400 zł 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie coś znalazlem

 

22.jpg.21602f706d2a75713a4cedbd79d86103.jpg

Wychodzi na to że taki zab do bmx może mieć ok 3.5-4 mm szerokości.  Zab do zębatek od 6-10 Rz będzie miał niecałe 2 mm szerokości. Więc w sumie korba jaka masz nie wpływa na łańcuch. To zależy od kasety bo tam będzie coraz ciaśniej i szerokość łańcucha się zmienia. 11 rzedowy tez ma dalej 2.18 w środku. Dopiero przy 12 Rz chyba się w środku szerokość zmniejsza. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Zaryzykowałem i kupiłem korbę FC-TY301 48/38/28. Odciąłem dwie najmniejsze tarcze (wystarczyło zeszlifować nity) zostawiając tylko największą 48. Powiem, że wygląda to całkiem nieźle. Zamiana z 1 rzędowej 36 na 48 robi robotę. To rower elektryczny na dojazdy do pracy i jednak przyjemniej jedzie się nie kręcąc tak szybko, przecież jest wspomaganie to i cisnąć nie trzeba zbyt mocno. Myślałem nad zmianą wolnobiegu z 14-28 na 14-34 ale okazuje się, że nawet pod górę 20% da się jechać na układzie 28/48, oczywiście ze wspomaganiem. I jeszcze jedna ważna rzecz to linia łańcucha jest teraz nawet lepsza niż przy korbie 1 rzędowej. Poprzednio na zębatce 14 łańcuch był dość mocno przekoszony, teraz jest przekoszony w drugą stronę na zębatce 28. Rower 95% trasy robi na zębatce 14 więc jest teraz lepiej (linia prosta jest w tej chwili na zębatce 16, drugiej).

Korba 50zł Shimano aluminiowa, wiadomo to najtańszy produkt, ale trudno w tej cenie znaleźć 1 rzędową.

Mam jeszcze jednak problem ze spadającym łańcuchem, sporadycznie ale jednak. Występowało to również wcześniej przed zmianą korby i miałem nadzieję, że po zmianie na większą łańcuch nie będzie spadał. Co dziwne i tu mogę mieć zarzuty do firmy Romet, to nie zmieniałem łańcucha. Skoro długość pasuje do tarczy 48, to chyba jednak był za długi z tarczą 36. Tak samo linia łańcucha była ustawiona na zębatce 24, a na 14 której używa się najczęściej, łańcuch był po skosie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...