Skocz do zawartości

[biznes] pomysł na biznes - na wesoło


Rekomendowane odpowiedzi

Po tym, jak ostatnio popsułem klamkę BL-M7100 zacząłem zgłębiać temat części zamiennych Shimano. W moim przypadku pękła membrana. Niestety dups (na zdjęciu) nie do kupienia. Szkoda, bo konstrukcja klamki i wymiana tego element jest banalna. Szukając części trafiłem na ofertę na Aliexpress. Tylko tam można kupić ten element. Ceny z kosmosu, bo mówimy o 80-90 zł (często plus wysyłka). Dodam, że nowa klamka to 160 zł. 

Szukając na Aliexpress trafiłem na coś takiego https://pl.aliexpress.com/item/1005004644676654.html?gatewayAdapt=glo2pol Wygląda na to, że nasi bracia z państwa środka wpadli na genialny pomysł biznesowy. W skrócie:

  • zakup nowej oryginalnej klamki,
  • rozbiórka na części pierwsze wg. dokumentacji, 
  • sprzedaż pojedynczych części. 

No i w tym przypadku mamy wyjaśnienie skąd takie ceny za membranę. 

  • membrana - 132 zł, 
  • tłoczek - 56 zł, 
  • plastikowe prowadnice klamki - 126 zł, 
  • sprężynka - 26 zł, 
  • korekt odpowietrznika - 23 zł, 
  • obudowa klamki - 149 zł, 
  • ośka klamki - 28 zł, 
  • element plastikowy (nie wiem, jak się nazywa) - 56 zł, 
  • popychacz tłoczka - 22 zł, 

Łącznie mamy: 618 zł. Na liście brakuje samej klamki, którą też ulega uszkodzeniu. Patrząc po sposobie wyceny pewnie ze 140 zł. Czyli 760 kontra 240 nowa klamka.  Ponad 300% przebicia. 

U mnie w BL-m7100 padła membrana. W starej klamce BL-M8000 też membrana + prowadnice (pęknięte i wytarte, wyszło przy rozbiórce). Czyli 260 zł + wysyłka. Drożej niż nowa klamka z darmową wysyłką z Allegro.

W sieci widziałem sporo postów o awarii dotyczących klamek Shimano. Głównie pada to:

- samej klamki (złamana) (140 zł),
- membrany (132 zł), 
- tych plastikowych prowadnic (126), 

Jednym słowem sprzedaż 2 części daje minimalny zysk na inwestycji w nową klamkę. Każda następna część z danej klamki to już czysty zysk. Wiadomo, że z punktu widzenia klienta nikt nie kupi np. membrany + prowadnic, bo taniej wychodzi nowa klamka. Jednak zakup 1 części zawsze jest bardziej opłacalny niż kupno całego elementu. 

Że też nikt na to nie wpadł u nas.... Może ktoś z forumowiczów jest chętny? ;) 

PS
Ciekawe, jakie elementy z oferty Shimano można tak dzielić. Mowa o tych, które się faktycznie psują, wymiana polega na wymianie całości, bo nie ma części zamiennych.

 

 

S0782f81a26ff461088f5aeddb3ec69c99.jpg

Edytowane przez Eathan
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy ogólny temat się zarysował. NP. jest prostownica do haka, Shimano cena kno comment, Park Tool 350PLN, SuperB 250PLN. W tym ostatnim przypadku już są wady konstrukcyjne rzekomo, ale mozna to samemu naprawić. Więc zostaje z Ali taka konstrukcja za 100PLN. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym pomyśle kiedyś bazował cały przemysł używanych części samochodowych pochodzących z rozbiórki. Niestety w znacznej części został zabity przez tanie zamienniki i drogą siłę roboczą. Komu dzisiaj się chce szpachlować i szlifować uszkodzoną blacharkę albo wymieniać łożysko w piaście samochodu ?

  • +1 pomógł 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@iks sam kupiłem na Ali prostownicę do haka od ZTTO. Wygląda jak Park Tool. Kosztowała ok. 100 zł. Działa bardzo dobrze i nic więcej mi do 4 rowerów nie trzeba. 

@Mihau_ wiadoma sprawa. Tyle, że jak z tym pójdziesz w ramach działalności to masz koszty, bo kupujesz całe klamki, masz zysk, bo je rozbierasz i sprzedajesz w drobnicy. Wiadomo, że to nie jest temat na biznes masowy, ale z drugiej strony strona i sklep online z wejściem na cały świat. Wysyłka na inne kraje.

PS
Jest taki sklep https://www.sjscycles.co.uk/ który ma całkiem sporo części Shimano. Ale akurat tych klamkowych nie ma. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, iks napisał:

Ciekawy ogólny temat się zarysował. NP. jest prostownica do haka, Shimano cena kno comment, Park Tool 350PLN, SuperB 250PLN. W tym ostatnim przypadku już są wady konstrukcyjne rzekomo, ale mozna to samemu naprawić. Więc zostaje z Ali taka konstrukcja za 100PLN. 

Nie zapoinajmy że jeszcze jest bitul i taki przyrzad do prostowania haka będzie o 100 tańszy a jeszcze poprawnie wykonany i tam nie trzeba nic poprawiac 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Eathan  Pomysł dobry ale to zwykly detal i żaden efekt skali. Zamiast kupować klamkę na części lepiej kupić cały nowy rower i rozebrac na części. Przecież duży producent rowerów (właściciel praw do naklejki z nazwą) nie placi 160 zł za klamkę 🤣

Nie ma za co, miłego dnia 😉😂

Edytowane przez spidelli
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...