Skocz do zawartości

[Manetka] Czy da się zamontować manetki przerzutek odwrotnie?


Rekomendowane odpowiedzi

Najprawdopdobniej to o co chciałbyś zaptać jest mało realne... ale to o co zapytałeś... na tak postawione pytanie da się udzielić obu odpowiedzi. Bo np. klamkomanetek szosowych odwrotnie nie założysz a manetki typu endbar do roweru TT bez problemu. Sprecyzuj o jakie manetki/typ napędu chodzi. 

Edytowane przez abdesign
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gripszifty by się dało i nawet jakotako by to wyglądało, albo nawet mógłbyś po prostu tylko linki podłączyć od tyłu do lewej od przodu do prawej. Oczywiście tylko do prostej kierownicy, nie do szosowej. Jeśli Cię interesuje zestaw Sram Attack 3x9 w dobrym stanie, pisz na priv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, abdesign napisał:

Najprawdopdobniej to o co chciałbyś zaptać jest mało realne... ale to o co zapytałeś... na tak postawione pytanie da się udzielić obu odpowiedzi. Bo np. klamkomanetek szosowych odwrotnie nie założysz a manetki typu endbar do roweru TT bez problemu. Sprecyzuj o jakie manetki/typ napędu chodzi. 

Mam manetki Shimano Deore SL-M590. I chciałbym podobne rozwiązanie, tyle, że prawą ręką chciałbym zmieniać przednie przerzutki. (a nie jak teraz lewą)

W zasadzie używam tylko przedniej przerzutki, praktycznie na stałe używając jednej z tyłu, a często wiozę jakąś torbę w lewej ręce i wygodniej byłoby mi operować przednią przerzutką z prawej strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SL-590 to Shimano 3x9, a więc Sram Attack 3x9 dałby radę spokojnie tylko, że jest to Gripshift a nie każdy lubi manetki obrotowe. W ogóle ciekawe, że używasz tylko przodu w dobie modnych napędów bez przedniej przerzutki. Gdzie jeździsz? Torba na boku kierownicy, to raczej niewygodne i niebezpieczne (choć czasem też tak wiozę zakupy). Lepiej plecak albo bagażnik...

Edytowane przez KurczakNorris
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
38 minut temu, maciejj.maciejj napisał:

W zasadzie używam tylko przedniej przerzutki, praktycznie na stałe używając jednej z tyłu, a często wiozę jakąś torbę w lewej ręce i wygodniej byłoby mi operować przednią przerzutką z prawej strony.

Zamiast kombinować z manetkami czas zmienić złe nawyki.

  • +1 pomógł 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, KurczakNorris napisał:

SL-590 to Shimano 3x9, a więc Sram Attack 3x9 dałby radę spokojnie tylko, że jest to Gripshift a nie każdy lubi manetki obrotowe. W ogóle ciekawe, że używasz tylko przodu w dobie modnych napędów bez przedniej przerzutki. Gdzie jeździsz? Torba na boku kierownicy, to raczej niewygodne i niebezpieczne (choć czasem też tak wiozę zakupy). Lepiej plecak albo bagażnik...

Jeżdżę po mieście, do pracy i z powrotem przez cały rok. (10 - 15 km dziennie) Czasem w drodze powrotnej robię małe zakupy, a plecaków nie lubię. Nie jest niebezpiecznie, bo jeżdżę dość wolno.

Z tyłu mam ustawioną przerzutkę na 7, a z przodu zaczynam od 1 i tak w górę aż do 3, w zależności od prędkości. Na miasto takie rozwiązanie jest dla mnie idealne.

 

@sznib zwykłem dostosowywać świat do siebie, a nie odwrotnie, więc podziękuję za takie nic niewnoszące rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, maciejj.maciejj napisał:

W zasadzie używam tylko przedniej przerzutki, praktycznie na stałe używając jednej z tyłu, a często wiozę jakąś torbę w lewej ręce i wygodniej byłoby mi operować przednią przerzutką z prawej strony.

A jak z hamulcem? Ja ma odwrotnie hamulce, dzieki temu mogę spokojnie kierować jedna ręka (tyle że w szosowych klamkomanetkach)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maciejj.maciejjja tez jestem praworęczny. Z prawej mam hamulec przedni i przerzutkę tylna. 
@sznib podał dobra radę. Nie chciała góra do Mahometa, to Mahomet przyszedł do góry. Zmiana nawyków, nie tylko rozwiąże Twój problem, ale także zdecydowanie poprawi komfort jazdy. Kolana kiedyś podziękują. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że dla @maciejj.maciejjto zbyt dużo zabawy i myśli on, jak by tu ustawić konfigurację, którą ma, pod siebie, jak najmniejszym kosztem. A więc: skoro z tyłu używa tylko trybu 7, to w ogóle można zablokować przerzutkę tylną śrubami zakresowymi na tym trybie, zdjąć linkę i zdjąć prawą manetkę. Wtedy tylna przerzutka pełni rolę napinacza po prostu. Przerzuca tylko przodem, bo tak chce i chce mieć to w prawej ręce. Czyli albo, jak proponuje @tobozakłada lewą manetkę od przedniej przerzutki do góry nogami po prawej stronie będzie mieć całą manetkę i cyngle nad kierownicą albo, zamiast manetki cynglowej tak dziwnie założonej, montuje normalnego prawego gripszifta po prawej stronie, tylko linkę od niego zakłada do przedniej przerzutki. I może nie będzie miał dokładnego indeksowania 1,2,3 ale gripszift 8s czy 9s powinien sobie spokojnie z przednią przerzutką poradzić. I to z możliwością spokojnej likwidacji ocierania łańcucha o klatkę przerzutki.

Edytowane przez KurczakNorris
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może taka? https://allegro.pl/oferta/manetka-grip-shift-lewa-przod-sram-mrx-comp-3-rz-12432523720

Ja mam w jednym rowerze 1x7, z lewej strony tylną manetkę i sprawdza się super. Jedyna "wada" to cyferki do góry nogami. No i trzeba się przyzwyczaić że działa mniej instynktownie, w drugą stronę. Tylko o ile tylna manetka obrotowa ma lżej, tak nie jestem pewny czy przednia będzie równie wytrzymała.

 

IMG_20221121_155727.jpg

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...