Skocz do zawartości

[wybór roweru] Rower męski i żeński. Gazelle Orange C8 czy Gazelle Chamonix C7


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Pozwoliłem sobie na post, ponieważ jestem laikiem w temacie. Kupuję pierwszy rower. Mam 30 lat, 181 cm wzrostu. Rower miejski/trekkingowy, dojazdy do pracy, głównie ścieżka rowerowa.

Zastanawiam się co wybrać Gazelle Orange C8 lub Gazelle Chamonix C7. 
Cena podobna, męska ramą. Nie mam jak się do nich przymierzyć, ponieważ najbliższe sklepy które mają te rowery w męskiej ramie sa oddalone o kilkaset km.

Z tabelki wychodzi że ramą do mojego wzrostu to 57, natomiast z pomiarów (wysokość kroku x 0,68) 78x0,68 to wychodzi 53,72.

W ramie 53 jest jeszcze Chamonix C8 w identycznej cenie. 
Niestety dopiero za kilka tyg będę we Wrocławiu gdzie mógłbym przymierzyć te rowery, ale większość to ostatnie sztuki, dlatego ceny zbliżone.


Drugiego szukam dla żony, ramą damska wzrost 174 cm i również nie wiem jaka ramą do typowo rekreacyjnych jazd.

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo podobne rowery w specyfikacji, istotnie różnią się wagą i przerzutką.

I jak to zwykle bywa, najdroższy jest najlepszy. Z tej trójki Chamonix 8 jest i najlżejszy, i ma najlepszą przerzutkę - Nexus 8 ma zakres przełożeń większy o 20% niż Nexus 7.

Najlepiej też godziłby miejskość z elegancją, a nawet taką stonowaną nowoczesnością - piękna osłona łańcucha, przy jednocześnie dość klasycznej linii ramy. Ale to oczywiście już bardzo subiektywne wrażenie.

Bierz go, będzie dobrze służył. 

Aha! Ale na turystycznej wycieczce poza miastem, gdy trafią Wam się jakieś średnie podjazdy, już będzie nieco gorzej. Wewnętrzna przerzutka jest wspaniała w bezobsługowości, ale ma swoje ograniczenia w ułatwianiu pedałowania. Nexus na miasto - tak, na trasę z przewyższeniami - nie.

image.thumb.png.2e9bd8ec39856cee1faadbefc78d55d2.png

Szy.

Edytowane przez szy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Najlepiej też godziłby miejskość z elegancją, a nawet taką stonowaną nowoczesnością - piękna osłona łańcucha, przy jednocześnie dość klasycznej linii ramy. Ale to oczywiście już bardzo subiektywne wrażenie.

@szy, jak ładnie go opisałeś 😉.

@michalmichna, zastanów się tylko czy na pierwszy rower, w tak młodym wieku, chcesz rower miejski. Druga sprawa to miejsce pod pracą, ale to pewnie przemyślałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

zastanów się tylko czy na pierwszy rower, w tak młodym wieku, chcesz rower miejski

@chudzinki, wtf, chyba się przestaniemy lubić :)

Co ma rower miejski do wieku? Jak masz 30 lat to powinieneś przyjeżdżać upieprzony błotem z drogi do roboty, a jak 40 - to już nie? 

Tej pannie też byś powiedział, że powinna się przesiąść na coś innego, bo jest za młoda i źle wygląda w obcasach na mieszczuchu? 😏

I weź popatrz na ten parking rowerowy - tam dookoła muszą być chyba same domy spokojnej starości 🙃

cycle-chic-rowerowy-szyk-w-holandii-hola

 

I jeszcze - czy wszyscy muszą traktować rower jako sport? Powiedz to Holendrom i Duńczykom - rower w rozwiniętych, zaawansowanych społeczeństwach (Niemcy, właśnie Dania i Holandia) to przede wszystkim sposób na zdrowy, codzienny, zrównoważony transport, a dopiero potem (o ile w ogóle) sposób na rozrywkę fizyczną i sport.

Wtf @chudzinki, ja się pytam? 😏

Szy.

Edytowane przez szy
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@szy, wybacz! 😀

Może trochę źle się wyraziłem. Gdyby autor nie napisał swojego wieku i tego, że to pierwszy rower to nawet bym się nie odezwał, bo w temacie rowerów miejskich nie mam prawie nic do powiedzenia, ale ... nie chcę żeby popełnił podobny (nie nie, miejskim nie jeździłem 🙂) błąd jak ja po dłuższym powrocie do roweru.

Po jakimś czasie zechce wyskoczyć z żoną poza miasto, do lasu, wciągnie go jazda, i będzie klops...

Dobra, już milknę 😉.

 

Edytowane przez chudzinki
Literówki
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Po jakimś czasie zechce wyskoczyć z żoną poza miasto, do lasu, wciągnie go jazda, i będzie klops...

Niekoniecznie. Zwykłą wycieczkę spokojnie takim rowerem ogarnie.

A jeśli zajdzie potrzeba na więcej, to sądzę, że ktoś, kto kupuje na dojazdy do pracy rower z dobrej półki, będzie w stanie kupić sobie drugi rower w teren. Na razie sygnalizuje potrzebę komfortu w drodze do pracy i chce dobrze wydać pieniądze, które posiada.

Gdyby na częste dojazdy do pracy kupił sobie gravela (załóżmy), na którym raz na dwa tygodnie jeździłby do lasu, odebrałby sobie ten codzienny luz i komfort w drodze do i z pracy: wygodną sylwetkę, czyste spodnie, niezapocone plecy, zawsze dostępne oświetlenie i miejsce na bambetle na bagażniku.

Wszystko to przećwiczyli już zachodni Europejczycy, nie ma co na nowo wyważać otwartych drzwi :)

* * *

A dlaczego wkleiłem damską ramę zamiast męskiej - nie wiem. Dla pełności przekazu więc:

image.thumb.png.063405ba8261a185d0e7b9d6c77a20c4.png

Szy.

Edytowane przez szy
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedź.

Co do wieku i trasy, tak 99% jazdy to będą ścieżki, dojazdy do pracy i jazda z dziećmi (małymi) wiec na ten moment też ścieżki. Dlatego pomysł typowo rower miejski. 

Odpada pozycja bardzo pochylona, bo zaraz mnie boli szyja, a pracuje jako Fizjo i dla mnie jest ta pozycja istotna.

Pracuję u siebie wiec rower wstawiam do budynku i nie ma problemu pod pracą.

Tego chamonixa C8 brałbym w ciemno, tylko w dobre cenie jest tylko rama 53cm.

Do mojego wzrostu będzie odpowiednia? Bo tabelka mówi co innego, a pomiary co innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz zwykłą, "proporcjonalną" budowę ciała, to zdaj się na tabelę rozmiarów producenta. To tak dobra marka, że na pewno możesz ufać ich sugestiom. Jeśli jesteś na granicy rozmiarów, ja wybrałbym ten większy - to delikatnie pochyli ciało do przodu.

Szy.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro już wymieniłeś tych nieszczęsnych Duńczyków i ich rowery to jest zobrazowanie o czymmówisz - "parking" pod Dworcem Głównym w Kopenhadze

866368749_IMG_20220611_142529(1).thumb.jpg.1d073a76ab1561d51547b06a0f6a402c.jpg

Miałem też gdzieś tego typu zdjęcie spod dworca głównego w Amsterdamie ale nie mogę znaleźć.

Tak kraje zachodnie jak Niemcy, Holandia i Dania ujeżdżają na codzień rowery miejskie i trekkingowe na dojazdach do pracy, szkoły, itp. Chociaż ostatnio np. w Niemczech (pracuję tu od roku, wcześniej 4 lata w Holandii) pojawia się bardzo dużo graweli i retro szos jako commuterów i rowerzyści ci ubrani są w normalne "cywilne" ubrania. Baaardzo dużo też niestety jest rowerów cargo i rowerów z przyczepkami do przewożenia dziciaków do żłobków i przedszkoli. Piszę "niestety" ponieważ są oni strasznymi zawalidrogami, blokują całe ściężki rowerowe, jeżdżą środkiem i jeszcze mają pretencje jak się na nich zadzwoni żeby ustąpili trochę miejsca. Dzisiaj rano wjechałem w tył takiego tandemu "rower z przyczepką" bo matka-Niemka postanowiła nagle się ztrzymać na środku wąskiej ścieżki a ja jechałem dość blisko niej bo właśnie miałem zamiar ją wyprzedzić i nie wyhamowałem.

Przepraszam za off topic, ale jeśli chodzi o tylko i wyłącznie dojazdy do pracy w "płaskim" mieście to taki prawie bezobsługowy mieszczuch z przerzutką w piaście jest dobrym wyborem. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tabelka pokazuje 57. Spróbuje może w weekend uda się przymierzyć chociaż do ramy, niekoniecznie ten model.

A jeszcze na koniec konkretnie gdybym się miał decydować online.

Chamonix c8 w ramie 53

czy chamonix c7 w ramie 57.

Opcje dostępne w tej samej cenie. Dopłata do ramy 57 w chamonix c8 to już  1000 zł +

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...