Skocz do zawartości

[opony] Pomoc w wyborze opon do MTB niskie opory - ale czy na pewno ?


cruze

Rekomendowane odpowiedzi

Słuchaj pół życia przy rowerach kiedy ścigaliśmy się szukało się szybkich opon, klejenie jest wieloznaczne, i  nie tłumaczyliśmy sobie angielskich czy samochodowych forów. Klejenie kojarzy się z zamulaniem, a TRZYMANIE z dobrą mieszanką. 
klejący bieżnik pomaga na podjazdach p korzeniach, a jest kotwicą  na asfaltach czy w namokłej jak gąbka trawie i ściółce… generalnie nie ma oczym deliberować bo jak zwał tak zawał , wiemy o co chodzi z oporami toczenia. 

W dodatku jeśli Pan Kubica założy klejące opony deszczowe zrobi na suchym torze „monca”  gorsze czasy niż ma twardych slikach 😀 bo deszczówki za bardzo się kleją.  
klejenie to dziwne słowo, a „ stiki” możesz przetłumaczyć przyczepne!!! Nie klejące się dzwonimy do Pana Profesora Miodka? On nas poklei na pewno! 🙃😀

 

Edytowane przez itr
  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi.

Najbardziej zaciekawiły mnie opony Continental Race King oraz te Almotion.

Czy będziecie tak uprzejmi i podeślecie mi linki do danych modeli ?

Rozumiem, że celować mam w opony bezdrutowe ...

Czy opona o szerokości 2.0  będzie bardzo źle wyglądać na takim rowerze MTB, czy minimum przyzwoitości to te 2.15 ?

Pozdrawiam Marcin.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam coś takiego: Opona CONTINENTAL Race King ShieldWall czarny / Rozmiar: 29 × 2.00"

Dałem bodajże 149.99 zł za sztukę.

3 godziny temu, itr napisał:

Klejenie kojarzy się z zamulaniem, a TRZYMANIE z dobrą mieszanką. 
klejący bieżnik pomaga na podjazdach p korzeniach, a jest kotwicą  na asfaltach czy w namokłej jak gąbka trawie i ściółce… generalnie nie ma oczym deliberować bo jak zwał tak zawał , wiemy o co chodzi z oporami toczenia. 

Też się raczej spotkałem z taką definicją. Klei się - większe opory toczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, cruze napisał:

Dziękuję za odpowiedzi.

Najbardziej zaciekawiły mnie opony Continental Race King oraz te Almotion.

Czy będziecie tak uprzejmi i podeślecie mi linki do danych modeli ?

Rozumiem, że celować mam w opony bezdrutowe ...

Czy opona o szerokości 2.0  będzie bardzo źle wyglądać na takim rowerze MTB, czy minimum przyzwoitości to te 2.15 ?

Pozdrawiam Marcin.

 

Szerokość aż tak mocno nie wpływa na opory toczenia. Szersza opona pozwala na jazdę z niższym ciśnieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też wskazuję na okolice opony 2,25 ze względu na komfort, choć oczywiście miewałem 2,1 czy 1,9.

 

wpisanie w wyszukiwarkę odnalazło mi ofertę sklepu:   Almotion 2,0 

sam mam wersję 2,15 wyprzedawaną w dobrej cenie kilka lat temu w niemieckich sklepach, bez dopisku TR , zwijana, ale testowana z mlekiem. Proponuję poszukać szerszej niż 2,0 jeśli tylko jest dostępna.  Absolutnie nie odradzam Race Kingów,   ale jeśli rower naprawdę 99 % asfalt to almotion zwróci się w lekkości toczenia … prawdopodobnie też będzie lepiej się starzeć, ale tulipan czy inne pułapki mogą pociąć każdą oponę, nawet nową z linii marathon. Także do decyzji między RK i AL  - sam lubię las i pola jeśli rower jeździ np nad morze w wakacje to RK to lepszy wybór.  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jechałeś na 38 od krosa w zwyczajnym górskim 29 erze z amortyzatorem 100 mm że tak dobrze radzisz?

Dzieje się coś dziwnego i jedzie się pokracznie, suport idzie w dół, wszystko cieszy mniej… natomiast mając crossa wiele razy chciałem upchnąć co się da najszerzej, a max to było 47. Zaraz po nim złożyłem  29, i dalej lubię koła krosowe dziś grawelowe  ale w geometrii na metr między osiami a nie 112- 115 cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na krosie najczęściej siedzisz jakna kibelku, na Mtb  bardziej leżysz. Opony 38 pompujesz na 2,8-3,6, a w 29  1,5 -2,0, inny kąt  główki,  i inne dziwne zjawiska z geometrii rur . Zakładałem nie tylko przełajki ale też szosowe gumy do 29era i zawsze jest gorzej… pisałem już że w starych 26 tego się nie czuło. 

Nawet na łysych obręczach pojedziesz tylko że kapeć 2,0  czy 2,25 to jest walor i wszechstronność. Poza oporem powietrza i wnoszeniem piachu na dywan-  sama radość

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cross-y niektórych producentów mają bardziej agresywną geometrię od niejednego MTB. Po asfalcie szybciej się mknie na wąskiej i twardej oponie. Nie bez powodu rowery cross-owe i gravel-e mają opony 38-42 mm - bo to jest właśnie definicja wszechstronności jeśli nie jeździsz w cięższym terenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, itr napisał:

Klejenie kojarzy się z zamulaniem, a TRZYMANIE z dobrą mieszanką. 
klejący bieżnik pomaga na podjazdach p korzeniach, a jest kotwicą  na asfaltach czy w namokłej jak gąbka trawie i ściółce… generalnie nie ma oczym deliberować bo jak zwał tak zawał , wiemy o co chodzi z oporami toczenia. 

Konstruowanie opon to jest zawsze sztuka kompromisu. Uzyskanie opon o niskim oporze toczenia zwykle wymaga zastosowania mieszanek o gorszej przyczepności, zwłaszcza na mokrym. Mieszanki o dobrej przyczepności są zwykle mniej trwałe i generują większe opory toczenia. Kluczem jest tu słowo "histereza" i jej charakterystyka częstotliwościowa. Zastosowanie krzemionek we współczesnych mieszankach pozwala nieźle łączyć oba pożądane parametry.

 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tematy klejenie gumy to tylko pobocznie wypłynęły generalnie zgadzamy się co do zjawiska, tylko jeden mówi na dwór a drugi na pole !  😃 Marcina masz rację najszybciej szosówka potem grawel, a ma końcu mtb, piszę o tym że rama górskie 29 z rozstawem osi większym od innych wymienionych rowerów jedzie dziwnie na wąskich twardych kołach,  traci się też potencjalnie zakres  ciśnień wszechstronność terenową ( głęboki piach, i żwir z kulek) po co kastrować posiadany rower?  W dodatku miałem szansę  testować drogie opony z samego szczytu oporu toczenia rozmiarów które polecasz.  Tylko w wersji aż 2,15 …. Są świetne! Ostatnia kwestia, szeroka opona to komfort i przyczepność.

Jeszcze jedna uwaga co do klejenia, tego nie szukałem  na You tubie.  Mleko generalnie pozwala na mniejsze ciśnienie wzrasta przyczepność. Ale ta sama opona zużyta i dość gładka  na tym samym kole z dętką i bez dętki z takim samym ciśnieniem lepiej trzyma na mleku, inaczej zachowuje się sama nadmuchana opona inaczej z balonem dętki.  Przerobiłem to na zużytych Racing Ralfach i to nie było laboratoryjne 2,7 %  tylko taki szok i niedowierzanie ze się zawraca i robi podjazd pod wydmę jeszcze raz.   Generalnie bym nie zauważył bo jednak na mleku upuszcza się ciśnienie ale raz się zdarzyło  pojechać dzień po dniu na 2 barach tak i tak. Po prostu Dancing Ralf nagle się zamienił  jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki ( oczywiście nie zamienił się w traktor,  ale po prostu był o klasę lepszy, na wprost) 

Edytowane przez itr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, ale autor wątku ma opony 2.25". Zamiana na inne 2.25", czy 2.15" z być może mniej agresywnym bieżnikiem pewnie wielkiej zmiany nie wprowadzi.

Skoro w większości jeździ po twardym asfalcie i zastanawiał się nawet nad gravelem to po co mu wszechstronność na głęboki piach i żwir.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma zwykłe smart samy, a ja proponuję almotion albo race king obejrzyj w sieci i porównaj. Miałem okazję jeżdzić w turystyce na 35 38 40, mam mało popularne maratony szerokości 23 i 25 . Mam też polecane 2,15

I dlatego nie zniechęcam do opon szerszych bo dają dodatkowe walory, nie jest przypadkiem,  że co trzeci grawel premium ma miejsce w ramie  na przekładkę kół na 27,5 z grubszym balonem . 

Na 1,6 czy 1,75 cała Polska jechała i Holandia dziesięciolecia, Wigry, Ukraina. Ale na pół flaku, bo z bardzo niepodatną na dobicia stalową szeroką obręczą.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym o te 0.15 cala się nie bił. Producenci i tak oszukują jeżeli chodzi o szerokość, a Continental w tym przoduje.

Wystarczy napisać, że model Terra Speed 40c, ma oznaczenie 700x38, a realnie mierzy około 39mm.

Jedni producenci mierzą po balonie, inni po najszerszym klocku. Do tego dochodzi jeszcze wysokość opony, której nikt nie podaje.

Jeszcze za czasów kół 26 cali, miałem Race King 2.2. kawał balona na takim kole. Kupiłem jakieś Mitas, chyba Zephyros czy coś takiego, w szerokości 2.1. 0.1 cala, a różnica była gigantyczna. Race King wyglądał jak opona od traktora, a Zephryros jak coś ledwo pasującego do Crossa. 

Także nie ma co się tutaj "spuszczać" nad 0.15 cala, tylko brać sprawdzone opony. Problem jest taki, że autor chyba bardziej się martwi wyglądem, niż właściwościami jezdnymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry.

Tak głownie śmigam po utwardzonych nawierzchniach - asfalt, kostka, szuter, ubite drogi. W las bardzo rzadko wjeżdżam, po bardzo trudnym terenie też nie zdarzyło mi się jechać.

Continental Race King - wydaje mi się być bardzo uniwersalną oponą.
Schwalbe Marathon Almotion - tu chyba za wysoka cena, opona kosztuje ponad 200 zł, choć nie ukrywam bardzo mi się podoba i najbliżej mi do niej ...
Schwalbe Hurricane - jakie macie opinie ?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak już z dystansem, proponuję kup Race Kinga albo  Thunder Burt  najdroższe mieszanki  jeśli robisz  poniżej 2 tys km rocznie - ale tylko jedną sztukę na tył.   Na rok.  Sprawdzisz . Przy wyższym ciśnieniu będzie szybko.  Przód przełkniesz ten co jest.  Napompowany będzie toczyć się nieźle.

Jeśli chcesz asfaltowego efektu uau wchodź w almotion, powstanie balonowa szosówka... od razu mówię że takie opony nie wyglądają tak dobrze jak jeżdżą (brzydko-nie górsko)... czy 2,15 czy 2,00 tak jak pisał Chu Chu bez dużego znaczenia >  dodatkowo almotion będę sporo trwalsze, bo Thunder Burt na miejskim asfalcie będzie znikał szybko, ma miękka mieszankę i jest delikatny. Nie kupuj okazyjnych Race Kingów, najtańsze miały problem z jakością.

2,25 ma znaczenie w Race Kingach 29" bo  tylko w starych 26 te opony były przewymiarowane,  a w 29 jakby odwrotnie, warto wybrać 2,25

Edytowane przez itr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Kolego.

Czyli tak:
Jeśli Thunder Burt - to tylko jedna sztuka na tył a przód zostawiam taki jaki jest i tu opona ma być 2.25 i ona jest zwijana.
Jeśli Race King - to dwie sztuki i tylko też 2.25 ( w 2.15 i 2.0 się nie pchać ) - tu też szukać zwijanych.
Almotion - też dwie sztuki  - tu bez różnicy czy 2.0 czy 2.15 - będzie mega lekko i szybko na twardym ale będzie wizualnie KUPA.

Ogólnie szkoda mi sprzedawać mojego CUBE i szukać gravela - rower ma fajny osprzęt , jest w ogóle nie zniszczony ... a Gravela fajnego za 4500 zł raczej nie kupię.

Pozdrawiam. 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...