Skocz do zawartości

[kółka przerzutki] nowe kółko z dużym oporem


felt100

Rekomendowane odpowiedzi

Wymieniłem ostatnio w przerzutce Tiagry model 4700 kółeczka. Przeczytałem, gdzieś, że w miejsce seryjnych warto wrzucić kółka z Ulegry, które są na łożyskach maszynowych. Zamówiłem kółka RD-6700 pasujące do 10 rzędowej Ultegy, Sainta i Xt. Dolne kółko posiada łożysko maszynowe i z nim raczej nie ma problemu, górne natomiast jest na łożysku ceramicznym. Problem polega na tym, że gdy tylko lekko dociągnę śrubę górne kółko kręci się z bardzo dużym oporem, nie mówiąc już o mocniejszym dokręceniu. Oryginalne kółka z Tiagry kręca się o niebo lepiej. W czym moze być problem? Ceramiki chyba się nie smaruje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, RabbitHood napisał:

Przejechałeś na nich już coś?

Jeszcze nie. 

 

2 godziny temu, ChuChu napisał:

Wsadziłeś je w dobrym kierunku? Nie pamiętam jak to o którym piszesz, ale niektóre kółka nie są symetryczne. Jak zamontujesz odwrotnie, to wtedy opiera się o wózek.

Dolne koło posiada strzałki i jest zamontowane poprawnie. Na górnym nie zauważyłem, żeby był zaznaczony kierunek. Wyglądają na symetryczne po zamontowaniu.

 

2 godziny temu, adas651 napisał:

ew. tulejki, które przechodzą przez środek są różne. Może zamieniłeś z dolnym kółeczkiem?  

Montowałem je po kolei. Ściągałem dolne i montowałem dolne. To samo z górnymi więc raczej nic nie pomyliłem. Poza tym górne kółeczko ma ceramiczną tulejkę.

 

Kupiłem ten model ponieważ jak pisałem szukałem od Ultegry. Ilość zebów się zgadzała, dodatkowo są to kółka do 10 rzędowej Ultegry a Tiagra też jest 10 rzędowa. A ceramika ponoć kręci się jeszcze lepiej od łożyska maszynowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam takie kółeczko w XTR i kręci się właśnie z oporem, jest 'bardzo dobrze' uszczelnione przez to słabiej sie obraca, jak zdejme osłonki z uszczelkami rowkowymi to kręci sie wyraźnie lżej. Jak do łożyska ceramicznego dostanie sie brud to długo nie pojeździ.  Pewnie stąd takie uszczelnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 6.01.2023 o 15:44, felt100 napisał:

Jeszcze nie. 

 

Dolne koło posiada strzałki i jest zamontowane poprawnie. Na górnym nie zauważyłem, żeby był zaznaczony kierunek. Wyglądają na symetryczne po zamontowaniu.

 

Montowałem je po kolei. Ściągałem dolne i montowałem dolne. To samo z górnymi więc raczej nic nie pomyliłem. Poza tym górne kółeczko ma ceramiczną tulejkę.

 

Kupiłem ten model ponieważ jak pisałem szukałem od Ultegry. Ilość zebów się zgadzała, dodatkowo są to kółka do 10 rzędowej Ultegry a Tiagra też jest 10 rzędowa. A ceramika ponoć kręci się jeszcze lepiej od łożyska maszynowego.

Tak się ponoć lepiej kręci, że teraz pytasz co zrobiłeś źle, bo kręci się z oporem :P Co, nagle wykrywa że kręcisz korbą i kręci się lekko?

Strzelam że chodzi o zbijanie wagi. Takie kółko jest lżejsze, niż z łożyskiem przemysłowym.

Edytowane przez ChuChu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie mowa o Kółkach Ultregry RD-6700, górne jest dokładnie takie samo. 

Btw.  łożysko ma rowki na smar? w których po jakimś czasie zbiera sie brud. Ja te łożysko czyszcze i skałdam na sucho, smaru pm600 daje troche na uszczelkę. Nowych nie rozkładałem. Ciekawe co shimano tam pakuje..

Czy może ktoś wie jakiego smarowidła tam używać do ślizgu ceramicznego?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SRAM Smar do łożysk ceramicznych / Smary i płyny / Akcesoria / Katalog Rowerowy 2015 (bikeworld.pl)

CeramicSpeed Oil for Pulley Wheel Bearings, Tools & Spare Parts

w sumie każdy producent stosujący łożyska ceramiczne oferuje również dedykowane środki smarne... w koszmarnej cenie.

Osobiście do uszczelnionych łożysk ceramicznych stosuję cable grease od shimano (z braku laku i chęci posiadania dedykowanych smarowideł).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powielając marketingową papkę powielaną przez producentów to chodzi o minimalizację tarcia wewnętrznego. W praktyce jak na zwykłym łożysku straty mocy wynikające z tarcia to jakieś 0,05W to w ceramicznym jest 0,04W ;). Przy czym ceramiczne bez "specjalnego" smaru będzie działało jak zwykłe stalowe ;)

Edytowane przez Dokumosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...